Medzinárodný Maratón Mieru | novinky

Štart MMM 2023

Je tok tak. Ak sa už nič nepredvídané nestane, začiatkom decembra bude sprístupnená registrácia na Medzinárodný maratón mieru 2024.

UŽ IBA NIEKOĽKO DNÍ

Mnohí už vedia, že ďalšiu stovku, tentokrát 100 rokov od prvého štartu, oslávime v preplnených košických uliciach v nedeľu 6. októbra 2024. A čo všetko nás čaká? Nechajte sa prekvapiť ako bude vyzerať pomyselná torta so symbolickou stovkou ozdôb, programov, aktivít či odmien za vytrvalosť a lásku s akou sa bežci do nášho mesta opakovane vracajú. ONLINE REGISTRÁCIA / UŽ OD 1. 12. 2023

 

Z kolísky do kolísky

 

Z KOLÍSKY DO KOLÍSKY

Kolískou maratónskeho príbehu je bez pochýb staroveké Grécko. Legenda, ktorá sa tu zrodila v roku 490 pred n.l. je nezameniteľná. Kolískou moderného európskeho maratónu sú nesporne aj Košice. Na otázku, ako prepojíme tieto dva svety, tieto dva fenomény už poznáme odpoveď – maratónskym ohňom. Jeho symbolika je dôležitá v Aténach i v Košiciach. Na miestach vojenskej bitky medzi Aténčanmi a Peržanmi na obranu demokracie sa rozhorel oheň, ktorý sa objaví v predvečer maratónu i v Košiciach. Oheň, ktorý má mnoho prívlastkov, za ktorým vidíme nesmierne veľa obrazov, oheň, ktorý spojí obe krajiny majúce tak dôležitú úlohu v histórii maratónskeho behu.

 

Trvalá stopa

 

TRVALÁ STOPA

Akt zapálenia ohňa na maratónskych poliach pri Aténach nebol pre Medzinárodný maratón mieru v sobotu 11. novembra jedinou slávnostnou udalosťou toho dňa. To, čo sme tu natrvalo zanechali je viditeľné v múzeu, ktoré sa nachádza v mestečku Maratón. Práve tu bolo nainštalovaných niekoľko pozoruhodných artefaktov, aby návštevníkom v trvalej expozícii pripomínali význam a dopady najstaršieho maratónu v Európe.  Na slávnostnom akte sa za slovenskú stranu zúčastnila naša veľvyslankyňa v Aténach pani Marcela Hanusová a riaditeľ Medzinárodného maratónu mieru Branislav Koniar.

 

100+100

 

100 + 100

Tiszová a Sciranko na trati 100. ročníka MMM. V nedeľu 1. októbra sme prekročili métu, ktorá okrem iného pripomína, že už dva maratóny na svete oslávili svoj stý ročník. Po Bostone sa tak stalo i v Košiciach. Pátrali sme, kto sa snáď môže pochváliť tým, že absolvoval oba tieto behy v rokoch ich jubileí. Nie je to ľahká otázka, takýchto bežcov môže byť nakoniec viac než si myslíme, no u dvoch niet pochýb. V apríli 1996 sa vo veľkej výprave Maratónskeho klubu Košice objavili aj Betka Tiszová a Jozef Sciranko. Bostonskú trať zvládli vtedy spolu s ostatnými bravúrne a o 27 rokov neskôr dokázali obaja to isté i v Košiciach. U každého z nich môžeme hovoriť o úžasnej bežeckej kariére, vytrvalosti i vernosti.

 

Maratónska rodina smúti

 

MARATÓNSKA RODINA SMÚTI

Pavel Kantorek ostane s košickým maratónom navždy úzko spätý. S veľkým zármutkom oznamujeme, že 10. novembra 2023 vo veku 93 rokov zomrel v Prahe trojnásobný víťaz MMM Pavel Kantorek. Jeden z najlepších vytrvalcov svojej doby zvíťazil v Košiciach v rokoch 1958, 1962 a 1964. Pavel Kantorek štartoval na troch olympiádach a vo svojej zbierke má i prvenstvo na slávnom maratóne v japonskej Fukuoke. Jeho posledná návšteva Košíc je datovaná do roku 2008, keď sa stal protagonistom projektu Po stopách maratónskych legiend. Česť jeho pamiatke.