Majstrovstvá SR v krose | vytrvalecké tituly senzačne trailovému špecialistovi Fraňovi a Duškovej

KROSS-2021-SR-TITLE

Slovensko má vo vytrvaleckej kategórii nových krosových šampiónov. Premiérové tituly v Čunove v areáli Divoká voda získali u mužov prekvapujúco aj Peter Fraňo z AK Mostáreň Brezno a u žien Elena Dušková z banskobystrickej Dukly.

Šampionát a zároveň 8. kolo Bežeckého pohára SAZ 2021 na výbornej úrovni zorganizovala v spolupráci so SAZ Slávia STU Bratislava, hoci po presune z Dubnice nad Váhom mala na prípravu posledných tohtoročných majstrovstiev Slovenska len týždeň.

Trailový špecialista Fraňo v dramatickom finiši pretekov na 10 km predstihol obhajcu titulu Mareka Hladíka z BMSC Bratisava, keď sa k rozhodujúcemu nástupu odhodlal približne v polovici záverečného jednokilometrového okruhu. Študent UMB v Banskej Bystrici urobil v tomto roku obrovský výkonnostný skok: ešte v apríli na M-SR na 10 000 na ovále (skončil 10.) zaostal za Hladíkom (získal už 19 medailu z M-SR, jeho bilancia je 4 – 9 – 6) o viac ako minútu, teraz ho zdolal o 5 sekúnd.

Marek Hladík: „Taktika bolo bežať od začiatku rýchlo a postupne ho ešte vystupňovať, aby som sa striasol súperov, ale nevyšlo to. Na šiestom kilometri sa trojčlenná skupinka mojich prenasledovateľov rozpadla a myslel som si, že mi bude stačiť udržať toto tempo do cieľa, aby som vyhral. Lenže zrazu sa pri mne objavil Peter Fraňo a držal sa ma ako kliešť, aj keď som sa snažil čo najviac stupňovať tempo. Pol kilometra pred cieľom nastúpil a na jeho trhák som už, žiaľ, nezareagoval.“

Fraňo v auguste zaujal v prestížnej súťaži OCC na 56 km s prevýšením viac ako 3500 m v rámci pretekov Ultra Trail Mont Blanc, kde na trati z Orsiéres do Chamonix skončil siedmy za 5:27:56 h, a o mesiac skôr zvíťazil v štvrtých pretekoch seriálu Svetového pohára Svetovej asociácie behu do vrchu (WMRA) Tatra SkyMarathon s dĺžkou 40 km a 3300 nastúpanými výškovými metrami časom 4:30:18,5 h.

Peter Fraňo: „Víťazstvo ma prekvapilo. Išiel som si svoje a vôbec som sa nezaoberal tým, ako skončím. Nemal som žiadne očakávania. Ale takéto niečo sa mi veru ani len nesnívalo, lebo v poslednom čase som už viac oddychoval a pripravoval sa na skialpinistickú sezónu, ktorá sa už blíži. V prvých troch kolách som sa snažil bežať voľnejšie, potom som si skontroloval, kde sa asi nachádzam, a keďže síl som mal dosť, začal som zrýchľovať.“

Na čunovskom šampionáte bol tuhý aj boj o bronz: získal ho až na „páske“ Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava), ktorý tesne zdolal Radovana Tomečka zo Slávie STU. Bývalý vodný slalomár si na konto pripísal už tretí bronz – po polmaratóne a maratóne – z tohtoročných slovenských bežeckých šampionátov.

Elena Dušková, ktorá by mala štartovať aj na decembrových ME v írskom Dubline v kategórii do 23 rokov, si pre svoj premiérový ženský seniorský krosový titul dobehla suverénne. V polovici pretekov vytrvalkýň na 8 km zaradila zverenka Marcela Lopuchovského najvyšší rýchlostný stupeň a triumfovala s náskokom 45 sekúnd pred ďalšou senzáciou čunovských M-SR, výborne bežiacou už 48-ročnou zvolenskou fyzioterapeutkou a dvojnásobnou víťazkou Banskobystrického maratónu (2019, 2021) Ivetou Furákovou reprezentujúcou ŠK Detva v pohybe. Bronz, takisto ako v roku 2018, si vybojovala šampiónka z roku 2019 Silvia Valová. Aj výkon zverenky Mareka Vojníka v AK ZVP Lučatín bol obdivuhodný, keď len pred niečo viac ako šiestimi mesiacmi priviedla na svet synčeka.

Elena Dušková: „K titulu som sa dopracovala ľahšie, ako som myslela. Som milo prekvapená, lebo psychicky som bola nastavená na niečo oveľa horšie. Na rovinatej trati, ktorá mi extrémne vyhovuje, sa mi bežalo výborne – na stupnici od jeden do desať by to bola osmička. Kríza tentoraz, našťastie neprišla. Mne sa to veru často nestáva. Keď som v polovici pretekov zistila, že bežím stále s veľkou rezervou, zrýchlila som a súperky na to nezareagovali.“

Iveta Furáková: „Pôvodne som nemala na šampionáte ani štartovať, prišla som len s našimi deťmi z klubu, ktoré štartovali vo finále Detského štafetového krosu a skončili tretie. V tomto roku som si splnila veľký sen a v Banskej Bystrici som zvládla maratón pod tri hodiny – za 2:57:19. Na krosových majstrovstvách Slovenska som mala skromný cieľ – skončiť okolo 10. miesta.“

V súťaži míliarov na 4 km dominoval Peter Kováč z usporiadajúceho klubu Slávia STU Bratislava, ktorý si na konto pripísal po roku 2019 druhé krosové míliarske a celkovo ôsme zlato z majstrovstiev Slovenska (2021 – 800 m, 1500 m, 1500 m/hala, kros/míliari, 2020 – 3000 m h , 2019 – kros/míliari, 1500 m, 1500 m/hala). Striebro si vybojoval šampión spred troch rokov Michal Mojžiš a bronz juniorský majster SR 2019 Marek Ondrovič.

Peter Kováč: „Nemám veľa skúseností s krosmi, preto som nechcel riskovať a trochu som sa šetril. Chcel som nastúpiť skôr, ale napokon som tak urobil až v záverečných 300 metroch a stačilo to. Trať bola pekná, no trochu záludná, napríklad úsek v hlbokom piesku, hoci bol len pármetrový, dal poriadne zabrať. V rovinkách, keď fúkal vietor do chrbta, som sa snažil niečo ušetriť. Tempo nebolo extrémne rýchle, takticky som preteky zvládol dobre – som spokojný. Prvý míliarsky titul pred dvoma rokmi v Betliari ma stál viac síl, v hlbokom bahne sa bežalo ťažšie.“

Aj Karin Suranová z dubnického Spartaka rozšírila svoju medailovú zbierku z M-SR o ďalšie krosové zlato. V roku 2019 triumfovala v súťaži junioriek, teraz bola najlepšia v kategórii žien na míliarskej 4-kilometrovej trati. „Zvolila som zlú taktiku, zbytočne som išla dopredu hneď od úvodu. Bežalo sa mi však celkom dobre,” vravela v cieli šampiónka Karin Suranová.

V pretekoch juniorov na 6 km jasne dominoval slovenský rekordér na 10 km na ceste Michal Staník z BK Lysá pod Makytou, ktorý v teste pred decembrovými ME predstihol strieborného Pavla Brejčáka (AK ZVP Lučatín) až o 50 sekúnd. Bronz patril dorasteneckému majstrovi SR 2019 Ondrejovi Malekovi zo žilinskej Slávie ŽU.

Michal Staník: „V parádnom počasí sa mi od začiatku bežalo veľmi dobre, riadil som sa pocitmi. Kros sa mi veľmi páčil, trať bola technická aj s prekážkami, povrch bol tvrdší a piesok na beachvolejbalovom ihrisku brzdil tempo. Plán bol začať pomalšie a postupne zrýchľovať. Keďže súperi so mnou nestíhali už dosť skoro, bežal som celú šestku viac-menej rovnomerne. S mojím výkonom som spokojný, chcel som titul a to som splnil.

O zlate na 4 km junioriek tiež nebolo pochýb, zvíťazila hlavná favoritka Zuzana Michaličková z AO Žilina pred pezinskou orientačnou bežkyňou Zuzanou Kováčovou a slovenskou šampiónkou na 10 km na ovále i na ceste Eliškou Klepkovou zo Slávie STU . Ďalšia potenciálna účastníčka kontinentálneho dublinského šampionátu Lucia Šišoláková pre chorobu neštartovala.

Zuzana Michaličková: „Myslím si, že test pred ME dopadol dobre a už sa šampionátu v Írsku neviem dočkať. Začiatok bol pomalší, potom som zrýchľovala, ale možno až príliš, keďže v poslednom kole som sa trochu trápila. Škoda, že na trati nebol väčší kopec, no boli aspoň umelé prekážky.“

V kategórii dorastencov na 4 km vyhral špecialista na 800 m a tohtoročný halový majster SR dospelých v tejto disciplíne Tomáš Janíček z BK Lysá pod Makytou, z dievčat – bežali 3 km – sa zlato zaligotalo na hrudi Niny Messerschmidtovej z banskobystrickej Dukly. Úžasné sólo predviedol v pretekoch starších žiakov (3 km) individuálny člen SAZ Filip Jančík, naopak, u dievčat bojovali na dvojkilometrovej trati do posledných metrov o titul Michaela Ivančová (1. AK Humenné) a Karolína Miklóšová zo ŠK Atóm Levice. Na 1,5-kilometrovej trati sa z prvenstva tešili favorit Matej Knapčok (AK veterán Bratislava) a Viviána Popovičová (Slávia TU Košice).

V medailovej bilancii klubov zvíťazil BK Lysá pod Makytou s 3 zlatými pred triom Slávia STU Bratislava, AC Malacky a banskobystrickou Duklou (2 – 1 – 1). Medailu si vybojovalo až 33 klubov. Na šampionáte štartovalo až 351 bežcov a bežkýň zo 71 klubov.

Fakty z Čunova

MUŽI-VYTRVALCI (10 km): 1. Peter Fraňo (AK Mostáreň Brezno) 33:46, 2. Marek Hladík (BMSC Bratislava) 33:51, 3. Matúš Hujsa (Naša atletika Bratislava) 34:45, 4.Radovan Tomeček (Slávia STU Bratislava) 34:45, 5. Matúš Kompas (ŠK ŠOG Nitra) 35:10, 6. Henrich Hasch (ŠK Run for Fun Bratislava) 35:13. DRUŽSTVÁ: 1. BMSC Bratislava (Hladík, Rusina, Kubo) 26, 2. Slávia STU Bratislava (R. Tomeček, M. Kováč, Kozlovský/M. Zaťko, Tolkunov) 29, 3. AK ZŤS Martin (Bučo, Kubička, Lazar/Marčičiak) 58.

MUŽI-MÍLIARI (4 km): 1. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 13:15, 2. Michal Mojžiš (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 13:22, 3. Marek Ondrovič (AC Malacky) 13:23, 4. Dalibor Jakal (Slávia Trenčín o. z.) 13:35, 5. Lukáš Koperdák (Slávia STU Bratislava) 13:52, 6. Aurel Barto (AK ZVP Lučatín) 13:58. DRUŽSTVÁ: 1. Slávia STU Bratislava (P. Kováč, Koperdák, Dömötör) 21, 2. AC Nové Zámky (Dömény, D. Zaťko Ozorák) 36, 3. ŠK Dukla o. z. B. Bystrica (Mojžiš, Rados, Radler) 37.

JUNIORI (6 km): 1. Michal Staník (BK Lysá pod Makytou) 20:06, 2. Pavol Brejčák (AK ZVP Lučatín) 20:56, 3. Ondrej Malek (Slávia ŽU Žilina) 21:07. DRUŽSTVÁ: 1. BK Lysá pod Makytou 15, 2. TJ Obal servis Košice 22, 3. AC Nové Zámky 33.

DORASTENCI (4 km): 1. Tomáš Janíček (BK Lysá pod Makytou) 14:14, 2. Slavomír Adam (SK ZVP Lučatín) 14:15, 3. Erik Novák (AC Stavbár Nitra) 14:16. DRUŽSTVÁ: 1. AC Stavbár Nitra 28, 2. KOB Sokol Pezinok 49, 3. AC Nové Zámky 54.

STARŠÍ ŽIACI (3 km): 1. Filip Jančík (ind. člen SAZ) 10:20, 2. Alex Hulka (CVČ Brezová pod Bradlom) 10:53, 3. Bohdan Jonek (MK Rajec) 10:58. DRUŽSTVÁ: 1. MŠK Žiar nad Hronom 30, 2. AC Nové Zámky 34, 3. KOB Sokol Pezinok 38.

MLADŠÍ ŽIACI (1,5 km): 1. Matej Knapčok (AK Veterán Bratislava) 5:08, 2. Filip Koyš (AK Spartak Dubnica nad Váhom) 5:10, 3. Andrej Hvozdík (AC Stavbár Nitra) 5:10. DRUŽSTVÁ: 1. AC Malacky 55, 2. Atletika Šport hrou Bratislava 58, 3. 1. AK Humenné 60.

ŽENY-VYTRVALKYNE (8 km): 1. Elena Dušková (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 31:02, 2. Iveta Furáková (ŠK Detva v pohybe) 31:47, 3. Silvia Valová (AK ZVP Lučatín) 32:07, 4. Nikola Čorbová (BMSC Bratislava) 32:28, 5. Lucia Pelikánová (ŠK Dukla o, z. B. Bystrica) 32:45, 6. Zuzana Durcová (BMSC Bratislava) 33:31. DRUŽSTVÁ: 1. AK ZVP Lučatín (Valová, Šimonová, Roháčová) 21, 2. BMSC Bratislava (Čorbová, Z. Durcová, A. Durcová) 23, 3. AK Bojničky (Drahovská, Vargová, Urminská) 34.

ŽENY-MÍLIARKY (4 km): 1. Karin Suranová 15:37, 2. Sophia Zápotočná (obe AK Spartak Dubnica nad Váhom) 16:16, 3. Renáta Šikulová (Triathlon Mood o. z.) 16:26, 4. Zuzana Bibzová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 16:28, 5. Nina Masaryková (Slávia STU Bratislava) 18:18, 6. Veronika Bakalárová (BK Lysá pod Makytou) 18:30. DRUŽSTVÁ: Nehodnotili sa.

JUNIORKY (4 km): 1. Zuzana Michaličková (AO Žilina) 15:28, 2. Zuzana Kováčová (KOB Sokol Pezinok) 15:49, 3. Eliška Klepková (Slávia STU Bratislava) 15:57. DRUŽSTVÁ: Nehodnotili sa.

DORASTENKY (3 km): 1. Nina Messerschidtová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 11:55, 2. Michaela Salayová (AC Malacky) 12:03, 3. Terézia Klementisová (ŠK ŠOG Nitra) 12:24. DRUŽSTVÁ: 1. AC Malacky 29, 2. AK ZZO Čadca „A“ 38, 3. AK ZZO Čadca „B“ 42.

STARŠIE ŽIAČKY (2 km): 1. Michaela Ivančová (1. AK Humenné) 7:36, 2. Karolína Miklóšová (ŠK Atóm Levice) 7:37, 3. Zina Babinská (MAC Redox Lučenec) 7:58. DRUŽSTVÁ: 1. AK ZZO Čadca 29, 2. AK ZŤS Martin 35, 3. ŠK Atóm Levice 40.

MLADŠIE ŽIAČKY (1,5 km): 1. Viviána Popovičová (Slávia TU Košice) 5:28, 2. Viktória Kostolná 5:33, 3. Nina Čanecká (obe Atletická akadémia Žilina) 5:33. DRUŽSTVÁ: 1. Atletická akadémia Žilina 19, 2. AK ZŤS Martin 44, 3. MŠK Borský Mikuláš 92.

FINÁLE DETSKÉHO ŠTAFETOVÉHO KROSU (4 x 500 m): 1. AC Malacky (Nehyba, Pauková, Michalovič, Mrázová) 6:24,1, 2. ŠK Run for Fun Bratislava (Gadomský, Pelikánová, Streška, Masaryková) 6:33,7, 3. ŠK Detva v pohybe (Nosáľ, Svoreňová, Kudrík, Ostrihoňová) 6:43,1, 4. Funny Athletics Piešťany 6:43,4, 5. AK ŠK UMB B. Bystrica 6:48,0, 6. AO TJ Spartak Myjava 6:50,8.


Foto | Ján Luky