Krátke zamyslenie sa nad Covid-19 a bežeckým hnutím

Predpokladám, že krízová situácia spojená s vírusovým ochorením Covid-19 nepominie minimálne do konca júna 2020. A zmení navždy všetko.

Spoločnosť je paralyzovaná. Diferencuje sa do pestrej škály postojov – od alarmistov po vegeťákov. Prebytok negatívnych správ opantáva mysle mnohých. Ako hrady z piesku sa rozpadajú ekonomické vzťahy, sociálne a zdravotnícke systémy, tisíce firiem namiesto rozvoja rieši prežitie. Osobné i pracovné plány sa zmenili v prach. Niektorí v tom vidia poslednú výstrahu Stvoriteľa, ďalší odpoveď Zeme na drancovanie životného prostredia, bezbrehý konzum a pomýlenosť hodnôt. Covid-19, africký mor ošípaných, vtáčia chrípka… Svet sa zjednodušil – z prehnaných túžob sa stala spoločenská snaha o záchranu vitálnych funkcií štátov.

Na portáli beh.sk desiatky výkričníkov oznamujú zrušenie podujatia či jeho presun na zatiaľ neznámy, či už určený termín. V škatuliach mnohých organizátorov ležia naskladnené medaily, tričká, vlajky, čelenky…, ktoré predstavujú materiálne podobenstvo už preinvestovaných finančných zdrojov. V krehkej ekonomike príjmov a strát môže Covid-19 úder predstavovať zásadný direkt vedúci ku krachu. Cestou je solidarita bežeckej komunity s organizátormi, prechod podujatí do núdzového režimu napr. virtuálnej podoby či ich cielený odklad na rok 2021. Prešov naznačil riešenia:

https://presovhalfmarathon.com/bezecke-tipy-ako-bezpecne-preckat-obdobie-opatreni/

Svet sa aj tak však zmení. Navždy.

V zrkadle pandemickej krízy sa už teraz roztáča kolotoč diskusii o cene profesionálneho športu – o nehoráznych platoch, astronomických sumách prestupových transférov, predražených televíznych právach  atď.  Ja naivné si myslieť, že amatérsky šport  vyviazne z tejto krízy bez strát.

Kríza vymaže astronomické sumy z ekonomiky firiem, boj o následne prežitie bude nezlučiteľným so sponzoringom. Zúži sa početnosť i štedrosť finančných zdrojov. Časť ľudí príde o prácu, finančnú stabilitu, a bude riešiť iné problémy než účasť na športových  podujatiach.  Návrat do bodu nula bude dlhý.

To však nie je dôvod na odovzdanosť či depresiu, je to unikátna príležitosť na spomienku a už spomínanú bežeckú solidaritu.

Vždy keď prepletám nohami po prašných či drobnou trávou vystlaných chodníčkoch Liptova, túlam sa myšlienkami reálnymi i bájnymi krajinami, vraciam sa k realizovaným snom, myslím aj na stovky organizátorov a tisíce činovníkov i dobrovoľníkov, ktorí tu pre nás bežcov roky pripravovali víkendové zážitky. A pociťujem vďačnosť.  Padnúť môže len to, čo padnúť necháme.

Rudolf Pado, Liptovský Mikuláš, 26.03.2020

Komentáre 4

  1. Výstižný, novinársky kvalitný príspevok z Liptova, kam sme roky rokúce radi chodievali na výborne organizované bežecké podujatia. Spoločne si zaželajme, aby tieto nezabudnuteľné chvíle uprostred súdržnej džogingovej partie sa opäť čoskoro vrátili. Na Liptov, ale aj do ďalších častí nášho bežecky pestrého Slovenska.

  2. Sám môže človek behať 8-13 apríla ?

    1. …samozrejme že áno!

      Od stredy do pondelka počas veľkonočných sviatkov budú môcť ľudia na Slovensku vyjsť zo svojich obydlí len vo výnimočných prípadoch. Oficiálne budú môcť ísť len do práce, na nákup, k lekárovi, do prírody vo svojom okrese…

  3. … myslim si, ze ano, nesmiete vsak opustit okres 🙂 , al v pripade ultra to po jeho obvode bude slusna streka 🙂 … zelam pekne a radostou naplnene dni …