Kĺby bolieť nemusia! Skúste dodržať týchto 5 pravidiel.

„Nebehaj, zničíš si kĺby,“ to je asi najčastejšia námietka, ktorú môžete v súvislosti s behom počuť. Čiastočne je to pravda, čiastočne nie. Je to ako s každým iným športom – keď sa do niečoho vrhnete bez rozmyslu, koledujete si o problém.

Ak si kúpite nevhodné topánky za pár eur, potom si s nimi vyrazíte na asfalt a hneď si doprajete hodinový výbeh, tak sa skutočne môžete rovno objednať k ortopédovi. Behanie však pre kĺby nemusí byť až také traumatizujúce, ako sa všeobecne usudzuje. Stačí, ak dodržíte niekoľko zásad a začnete sa starať o svoje kĺby pravidelne, ešte predtým než dôjde k vážnejšiemu poškodeniu chrupaviek.

O pozitívnych vplyvoch behania na naše zdravie niet pochýb. Aj preto v posledných rokoch zažíva doslova boom a stáva súčasťou moderného životného štýlu. Pre človeka, ktorý v práci trávi väčšinu dňa je rekreačný beh ideálnym športom. Výrazne totiž zvyšuje telesnú kondíciu, uvoľňuje napätie, odbúrava stres a zlepšuje psychickú pohodu. A nielen to! Je dokázané, že bežci menej často podliehajú nielen bežným ochoreniam, ale aj civilizačným či srdcovo-cievnym chorobám.

Nečakajte, až kĺby začnú bolieť

Každý šport, ktorý spôsobuje otrasy, je však zároveň záťažou pre naše kĺby. Výnimkou nie je ani beh. Aby vám teda skutočne prospieval, mali by ste dodržať aspoň týchto 5 pravidiel. Inak riskujete nielen ubolené kĺby, ale aj natiahnuté svaly a poškodené chrupavky!

1. Neodporúča sa behanie po asfalte, betóne alebo piesku. Ideálny je mäkký terén (tráva, les), ktorý má minimálny vplyv na kĺby a šľachy. 2. Pokiaľ s behaním ešte len začínate, vyrazte v pomalšom tempe na kratšie vzdialenosti a postupne pridávajte. 3. Aby ste to, najmä zo začiatku neprehnali, môžete beh prestriedať so svižnou chôdzou. 4. Vašim kĺbom samozrejme prospeje aj kvalitná obuv. 5. Všímajte si varovné signály svojho tela a nečakajte, kým sa dostaví bolesť. Začnite sa starať o svoje kĺby pravidelne, ešte predtým než dôjde k vážnejšiemu poškodeniu chrupaviek. Prevencia a s tým spojené užívanie kvalitných výživových doplnkov je tou najlepšou formou, ako si udržať zdravie a pohyb bez bolestí aj z dlhodobého hľadiska.

Prvé varovné signály

Behanie nie je dynamický šport, takže skôr než náhly úraz hrozí preťaženie pri často sa opakujúcom a dlhodobom pohybe. Aj keď je beh jedným z najprirodzenejších pohybov ľudského tela, vystavuje kĺby výraznému treniu a opotrebeniu. Chrupavka, zložená predovšetkým z kolagénových tkanív, v kĺboch pôsobí ako tlmič a musí pri behu odolávať nárazom a intenzívnemu zaťaženiu. Pri opakovaných nárazoch vznikajú mikrotrhliny, chrupavka stráca svoju pevnosť a pružnosť a dochádza k jej poškodeniu, ktoré sa prejavuje zvýšenou citlivosťou, a neskôr bolesťami kĺbov a rozvojom artrózy.

Pomôcť môže kolagén

incacolagenkrabickaAby ste sa vyhli poškodeniu kĺbov preťažením, je potrebné chrupavkám a kĺbom dodať kolagén. Prečo kolagén? Pretože chrupavky v kĺboch sú tvorené práve kolagénom, základnou stavebnou bielkovinou v našom tele. Kolagén tvorí asi 30% všetkých bielkovín v tele a  70% sušiny kĺbových chrupaviek. Je dôležitou štrukturálnou látkou našich kostí, kĺbov, svalov, spojivového väziva i šliach. Vyživuje kĺby, zlepšuje pohyblivosť svalov a bráni starnutiu kĺbnych štruktúr a tkaniva. Od 25. roku života však naše telo postupne stráca schopnosť ho tvoriť a po 40. roku sa netvorí už vôbec. Nedostatok kolagénu v tele vedie k zhoršeniu stavu kostí a prejavuje sa oslabením svalstva, znížením pružnosti šliach a svalov, znížením trenia vo vnútri kĺbov až rôznymi degeneráciami. Dobrá správa je, že kolagén si môžete pravidelným užívaním doplniť, a zabrániť tak nielen chronickej bolesti pohybového aparátu, ale aj zmierniť bolesť kĺbov, zlepšiť ich pohyblivosť a predchádzať výskytu degeneratívnych a zápalových ochorení pohybového aparátu.

Nie je kolagén ako kolagén

Dnes sa už nediskutuje o tom, či kolagén užívať alebo nie, ale skôr o tom, aký. Nie je totiž kolagén ako kolagén. Na našom trhu ho nájdete v najrôznejších formách, a nie všetky vám dokážu skutočne pomôcť. Rozdiel je predovšetkým vo využiteľnosti organizmom a  biologickej aktivite. Nášmu telu je najbližší hydrolyzovaný bio-aktívny kolagén, ktoré je rozpustný vo vode a má vynikajúcu vstrebateľnosť. Takým je aj nový Inca Collagen, unikátny bio-aktívny hydrolyzovaný kolagén s obsahom 100% čistého morského kolagénu bez prísad. Jeho jedinečnosť je v tom, že si zachováva aj po spracovaní štruktúru trojitej špirály, tzv. helisy, ktorá je typická len pre bielkoviny živých organizmov. Jednoducho povedané, je najviac podobný ľudskému kolagénu a naše telo s ním dokáže pracovať ako s vlastným. Použije ho tam, kde ho treba doplniť, a dokonca stimuluje aj bunky, aby si svoj vlastný kolagén začali znovu vyrábať! Viac o účinkoch kolagénu pre vaše zdravie sa dočítate na www.incacollagen.sk.

– PR článok –

Komentáre 2

  1. mne stále pomáha iná kĺbovka a to priessnitz obsahuje 3 kolagény a ešte boswéliu proti zápalom; roky mi priessnitz pomáha