Jedenásty ročník Cyrilometodského behu Kolonickým vrchom

Kolonica

Malé bežecké preteky v obci Kolonica zvyknú priniesť každý rok nejakú novinku

Tentoraz sú tie podstatné hneď dve. Predovšetkým sa mení tradičný termín. Beh si stále ponecháva prívlastok „Cyrilometodský“, ale bude sa konať až v nedeľu po sviatku našich vierozvestcov, čiže 9. júla 2023. Dôvodom je kolízia termínov s Domašskou desiatkou. Menší pretek ustúpil a tak si môžu bežci z nášho regiónu pohodlne vychutnať oba preteky.

Druhá zmena je zaradenie novej disciplíny. Pre nie celkom dobre pripravených bežcov je určený Memoriál Jozefa Chomaniča, ktorý sa uskutoční spoločne s hlavným pretekom, ale na polovičnej trati. Čiže namiesto dvoch okruhov zabehnú jeho účastníci len jeden 3.3 km dlhý okruh v uliciach obce Kolonica. Memoriál nesie meno prvého ponovembrového starostu obce, veľkého športového fanúšika, ktorý vždy aktívne podporoval kolonický pretek a v neposlednom rade bol aj otcom riaditeľky preteku – Kamily Chomaničovej.

Ináč zostáva charakter Cyrilometodského behu Kolonickým vrchom  zachovaný. Takže tí, čo prídu sa môžu tešiť na priateľskú, priam rodinnú atmosféru, členitú trať, občerstvenie v rekreačnom areáli Bejvoč vrátane kúpania sa v bazéne s prírodnou vodou a zaujímavé ceny. Každý účastník tiež dostane poukaz na bezplatný vstup na jedno z podujatí na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle v priebehu nasledujúceho roka.

Súčasťou preteku sú aj mládežnícke kategórie od najmladších žiakov až po dorastencov. Pre nich sú pripravené kratšie trate v priestore štartu a cieľa. Uskutočnia sa a budú vyhodnotené ešte pred štartom hlavného preteku.


Pavol A. Dubovský