HORNOSALIBSKÁ DESIATKA dňa 14.6. 2014 – maďarská špecialitka „HALÁSZLÉ“ – (na preteky nikdy viac bez „konvičky“)

Dňa 14.6. 2014 sa v Horných Salibách uskutočnil II. ročník behu „Hornosalibská desiatka“. Hlavný organizátor – főszervező urobil všetko pre to, aby boli bežci nadmieru spokojní. Prebiehala aj súťaž tímov vo varení „Halászlé“ – főzőverseny csapatok számára,– množstvo prekvapení a hudobná zábava po pretekoch. Pán Kontár Ronald poznamenal, že slovenskí aj maďarskí bežci sú jeden celok a nepoznajú žiadne národnostné bariéry …

Hornosalibská desiatka mala všetky plusy, aké má mať beh. Boli vytvorené aj vekové kategórie ženy nad 50 a 60 rokov čo som veľmi privítala. Trasa na  10 km bola po rovinke a v pohode. Po dobehnutí do cieľa nás čakal perfektný maďarský špeciálny guláš, nechýbala ani narodeninová torta – pre narodených v júni. Nakúpila som si celkom slušné množstvo tombolových lístkov a oplatilo sa, dokonca som vyhrala aj vstupenku na termálne kúpalisko, keď som správne odpovedala na otázku v ktorom roku začal Košický maratón. Deň predtým som si to „vyčítala“ že tento rok je 90-te výročie a  tak som rátala koľko je 2014 mínus 90 rokov. Dňa 5. októbra si v Košiciach odbehnem môj prvý „pólmaratónik“  na čo sa veľmi teším.

Sprievodným programom bola aj súťaž vo varení „Halászlé“. Mrzí ma, že som nemala „šancu“ ochutnať moje najobľúbenejšie jedlo, z dôvodu, že pred behom nejem a po behu som si dala vynikajúci guláš a ako som chcela tak som chcela už by môj žalúdok neprijal plný tanier rozvoniavajúceho „Halászlé“. A tak som ľutovala, že nemám nejakú „konvičku“, kde by som si „Halászlé“ „uschovala“ a po príchode domov si vychutnávala lahodnú rybaciu špecialitku… Zase som sa poučila a určite bude „konvička“ vždy súčasťou mojej bežeckej výbavy.

Ďalšou zaujímavosťou bolo predvádzanie boja zblízka. Zakladateľom bol Imrich Lichtenfeld, ktorý prežil detstvo a dospievanie v Pressburgu – Bratislave. Na základe svojich zápasníckych schopností sa stal nekorunovaným vodcom židovskej skupiny, ktorá bojovala pouličnou formou boja proti skupinkám a prívržencom nacizmu, ktorí strpčovali život v Bratislave. Jeho zápasnícke zručnosti sa formovali do reálneho boja bez pravidiel. Bitky v bratislavských uličkách sa stali základom toho, čo je dnes známe ako celosvetovo uznávaný izraelský boj zblízka – KRAV MAGA. Vyšportovaný tréner nás po predvedení „hmatov“, ktoré mnohým zachránili život „pozval“ na 3 týždne do Izraela na kurz KRAV MAGA. Celý pobyt len za 200 EUR – tak to tam teda určite pôjdem – vravela som si v prvých chvíľach nadšenia z predvádzaných kúskov. Ale to by som si vyčerpala skoro celú dovolenku a čo moje behy? A tak snáď o niekoľko rôčkov, keď budem na dôchodku a nebudem vedieť čo s časom.

Na víťazov čakali krásne poháre a tak mi bolo ľúto, že sa mi žiaden neujde, nakoľko v mojej kategórie nás bolo viac a kamoš-bežec mi „referoval“ pred vyhlásením výsledkov (nakoľko si ich už pozrel), že: „Čo sa stane, keď nič tentokrát nevyhráš?“ O to väčší šok som zažila, keď ma vyhlásili na 3. mieste. Môj čas 1:06:23 bol mojim doteraz najlepším na 10 km. Rozbehla som sa na stupienok víťazov a  „vychutnala“ si pár sekúnd slávy. Na krásny pohár s nápisom : „HORNOSALIBSKÁ DESIATKA, II. ročník – 2014, kat. L – ženy 50-59 rokov – III. Miesto“ čakajú tri poháre v mojej obývačke a „tešia“ sa, že k nim pribudne ďalší „kamoš“.

Po pretekoch bola možnosť návštevy termálneho kúpaliska, ale nestíhali sme a tak relax plávaním využijeme na zajtrajšom behu „Račiansky kros na 15 km“.