Hlavčo (SVK) a Witowska (POL) víťazi Tatranskej Šelmy Vertical 2018

TSV18_cover

Výnimočné preteky v srdci vysokých Tatier s cieľom zdolať Slavkovský štít v čo najkratšom čase, také boli preteky Tatranská Šelma Vertical 2018.

V poradí tretie kolo z termínovky Slovenskej skyrunningovej asociácie zamierilo do Starého Smokovca, odkiaľ mala necelá dvestovka pretekárov nastúpať počas siedmich kilometrov vyše 1400 výškových metrov. Traťový rekord pokorený nebol, ale z víťazstva sa tešila Miroslawa Witowska (čas: 1:19:47) zo Zakopaného a Jozef Hlavčo (čas: 1:02:33) z Bobrovca. V sobotu ráno zo Smokovca odštartovalo 183 bežcov a časový limit 1 hod a 56 min nestihlo 13 pretekárov.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Najrýchlejší muži

Medzi mužmi sa do výšky 2452 m.n.m vyštveral najrýchlejšie Jozef Hlavčo (Salomon /Suunto), ktorý tak Tatranskú šelmu Vertical vyhral už po siedmy krát. Na to, aby prekonal svoj rekord z roku 2014 mu chýbalo 23 sekúnd. „ Keď mám povedať pravdu, tak na Slavkovský štít som vo svojom živote vyšiel 9 krát, z toho 7 krát súťažne a víťazne. Dnes sa mi išlo dobre, štart bol rýchlejší, držal som sa v poprednej skupine a potom som si už išiel svoje tempo až do cieľa.“ Zveril sa po vyhlasovaní výsledkov celkový víťaz. O dve minúty bol v cieli aj druhý najlepší muž, Andrej Paulen (Fatrateam) s časom 1:04:36 a tretie miesto patrilo Poliakovi Marcinovi Rzeszotkovi (Buff team Poland) vďaka času 1:05:43.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Najrýchlejšie ženy

Medzi ženami triumfovala debutérka na Šelme, Miroslawa Witowska (Salco Garmin team), ktorá pribehla do cieľa o 17 min a 14 s. za Jozefom Hlavčom s časom 1:19:47. Traťový rekord v ženskej kategórii drží jej krajanka, Magdalena Kozielska a je na úrovni 1:13:45. „Bežalo sa mi ťažko, naozaj dnes som sa necítila úplne najlepšie. Našťastie sa všetko vyvinulo tak, že som vyhrala a tak sa teším. Šelmu Vertical som bežala po prvý krát. Minulý rok som tu bola len ako divák a fakt sa mi to páčilo. Pochádzam zo Zakopaného, čo je v podstate za kopcom z druhej strany, takže Tatry sú mi blízke. Chcem pochváliť organizátorov, že to boli veľmi pekné preteky, ťažká trať, dobrá atmosféra a tak to má byť.“ Povedala v cieli Miroslawa. Druhé miesto si vybehala Kateřina Matrasová (Czech Skyrunning Team) s časom 1:23:18 a tretie úradujúca majsterka sveta v orientačnom behu, Katarína Lamiová (All 4run Košice) s časom 1:25:00.
Kompletné výsledky z Tatranskej šelmy Vertical 2018 nájdete tu.

Druhý Skyrace v sezóne bude 11.8. 2018 – BEAR FOOT POĽANA Skyrace

Najväčšia a najzachovalejšia sopka v Strednej Európe, Poľana, bude výzvou pre skyrunnerov, ktorý sa odhodlajú na 21 kilometrovú trať s prevýšením 1250 m. Registrácia je spustená.