GRAND PRIX Cabaj-Čápor oslavuje polstoročnicu

obrázok: GRAND PRIX Cabaj-Čápor

V tohto ročnej jeseni uplynie 50. rokov od prvého ročníka v krose, vtedy veľká cena DO SZM Cabaj, ktorý následne prerástol do slávneho krosu GRAND PRIX Cabaj Čápor.

Jeho zakladateľom a dušou bol Vladimír Moravčík, bežec Stavbára Nitra, ktorý ako uvádza v jednom rozhovore začal pozorovať že v našej atletike chýbajú podujatia, ktoré spĺňajú podmienky nefalšovaného krosu v prírode. Inšpiráciou pre neho bola pekná príroda, najmä háj na okraji obce. Na prvom ročníku štartovalo 163 pretekárov z celého Slovenska a Moravy. Na štarte nechýbali ani reprezentanti ČSSR, zverenci známeho trénera R. Rozima. Ohlas , ktorý preteky zaznamenali bol až neočakávane priaznivý a onedlho dostali usporiadatelia poverenie v rámci druhého ročníka zorganizovať majstrovstvá Slovenska dorastu a dospelých v cezpoľnom behu. O ďalšie dva roky sa v lese pri Starých brestoch zišla už celá československá bežecká špička na majstrovstvách ČSSR dospelých.

V roku 1977 bol ustanovený nový názov pretekov GRAND PRIX Cabaj-Čápor, pod ktorým toto bežecké podujatie sa postupne prepracovalo do kalendára Európskej atletickej asociácie. Na trati GP štartovali v doterajšej histórii bežci z 11 krajín Európy. Najvýznamnejšou svetovou atletickou osobnosťou, ktorý súťažil v Cabaj-Čápore bol dvojnásobný olympijský víťaz Waldemar Cierpinski. Na trati GP súťažil 3- krát, pričom čestným hosťom podujatia bol aj v rokoch 1980 a 1987. Držiteľkou zlatej olympijskej medaile bol aj Oľga Krencerová-Bondarenková, ktorá v Cabaj-Čápore zvíťazila 2 razy. Výsledkové listiny GP evidujú i mená 5 majstrov Európy a mnohých držiteľov medailí z vrcholových bežeckých súťaží M. Kuschmann, W. Schildhaver, B.Ludwichovská , M.Heilmann, J. Malychinová-Romanová, svetový rekordér D. Glans a ďalší. Týždeň pred víťazstvom na jubilejnom 50. ročníku MMM Košice bežal v Cabaj-Čapore aj A. Liagušev.

Trať krosu v Cabaj-Čápore úspešne absolvovali takmer všetci z československej bežeckej špičky na stredné a dlhé trate 70. a 80. rokov  S. Hoffmann, P.Sucháň,V. Zwiefelhofer (3 násobný víťaz), M.Vrábel, Ľ. Melicherová, B.Sudická a ďalší. Slávna éra GRAND PRIX Cabaj-Čápor skončila v roku 1990. Spoločenské zmeny po Novembri zasiahli i šport, stal sa pre komercionalizovaný a udržať doterajšiu úroveň s účasťou svetovej bežeckej špičky sa stalo nereálne.

V októbri 2013 pri príležitosti 40. výročia založenia pretekov obec Cabaj-Čápor zorganizoval na tej istej trati a v tej istej štruktúre bežeckých disciplín spomienkové podujatie GRAND PRIX. Od tohto roku preteky každoročne pokračujú a vítajú priaznivcov behu. Dňa 7. októbra 2023  sa do Cabaj-Čápora zídu bežci a bežkyne, aby si zasúťažili na trati tohoto slávneho krosu, na ktorej behávali olympijskí víťazi, ako i stovky nadšencov behu celého Slovenska.