Ďurec získal štvrtý titul, Varga s medailou, no bez miestenky

Majstrovstvá Slovenska v krose 2017 Ďurec víťazom

Peter Ďurec (UMB Banská Bystrica) si na majstrovstvách Slovenska v krose v Šamoríne v náročných podmienkach (dážď, chlad, vietor) vybojoval štvrtý titul majstra Slovenska za sebou (2014 – 2017) a zároveň si zaistil aj miestenku na decembrový európsky šampionát v šamorínskom x-bionic® sphere. Študent medicíny na Karlovej univerzite v Prahe napriek kolízii a pádu v poslednom kole vyhral na 9,93 km dlhej trati časom 31:03 min s 5-sekundovým náskokom pred Jozefom Urbanom (TJ Obal servis Košice), ktorý už šiesty raz skončil na domácom krosovom šampionáte druhý.

Peter Ďurec o príprave v talianskom Melagu

„Neveril som, si akosi mi to v poslednom čase nebehá,“ posťažoval sa Peter Ďurec, zverenec pražského kouča Jana Pernicu. „Asi mi nesadla októbrová vysokohorská príprava v talianskom Melagu, kde som sa pripravoval tri týždne. Od návratu z hôr sa mi behá zle. Aj preto som dnes viac taktizoval, inak by som to nakopol viac a snažil by som sa dostať dopredu.“

Bronz si už s väčším odstupom (35 sekúnd za víťazom) vybojoval jeden z troch ambasádorov ME 2017 v krose, jedenásty triatlonista OH 2016 v Riu Richard Varga. Nominácia na ME mu tesne ušla, tretiu miestenku si totiž vybojoval Jaroslav Szabo (TJ Obal servis). Hoci v záverečnom okruhu na M-SR spadol a preteky nedokončil, podľa nominačných kritérií mu stačilo na miesto v tíme pre ME aj druhé miesto v úvodnej kvalifikácii v Cabaj Čápore.

Po siedmej (2012) a štvrtej priečke (2013) získal Varga bežiaci vo farbách Slávie STU Bratislava na krosových M-SR konečne medailu. „Som spokojný s tým, ako som bežal. Boli to kvalitné preteky, preto mám z bronzu radosť. Trochu ma však mrzí, že som si nevybojoval miestenku na ME,“ povzdychol si ambasádor decembrových ME v krose.

Miestenky v súťaži žien

V súťaži žien na 8,06 km obe voľné miestenky na šamorínske ME získali tridsiatničky: z premiérového titulu sa tešila 36-ročná Silvia Schwaiger (Jogging klub Dubnica) pred o tri roky mladšou triatlonistkou Kristínou Néč-Lapinovou (Zdravie v pohybe Lučatín). Treťou do partie v slovenskej nominácii bude Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica), víťazka úvodnej kvalifikácie v Čabaj Čápore, ktorá však na M-SR neštartovala. Obhajkyňa titulu a bronzová z nedeľného domáceho šampionátu Lucia Janečková (BMSC Bratislava) si vybojovala nomináciu na ME do súťaže žien do 23 rokov.

„Krosy zvyčajne nebehám, sú už v závere sezóny. Tentoraz som však urobila výnimku, lebo ME budú u nás a veľmi som sa chcel nominovať. Môj cieľ bol, vôbec sa tým netajím, zvíťaziť. Súperky ma ponaháňali, ale čakala som trochu tuhší súboj o titul,“ vravela špecialistka na beh do vrchu Silvia Schwaiger.

Po juniorské tituly a zároveň miesto v tíme na ME 2017 si dobehli Lucia BelákováMiroslav Borovka, v reprezentačnom tíme 10. decembra na kontinentálnom šampionáte ešte pobežia aj Matúš Verbovský a Jakub Kopiar, resp. Sofia DebnárikováAlexandra Zavadská.

V míliarskej súťaži mužov na 4,12 km obhájil lanské zlato Jozef Repčík (BK HNTN Bratislava) časom 12:42 min o 5 sekúnd pred dvojnásobným šampiónom na tejto trati Jozefom Pelikánom (Slávia UK Bratislava).

Fakty z MR-SR v Šamoríne 2017

MUŽI – VYTRVALCI (9,93 km): 1. Peter Ďurec (UMB B. Bystrica) 31:03, 2. Jozef Urban (TJ Obal servis Košice) 31:08, 3. Richard Varga (Slávia STU Bratislava) 31:38, 4. Boris Csiba (Slávia UK Bratislava) 32:00, 5. Jakub Valachovič (AC Malacky) 32:13, 6. Michal Mojžiš (MAC Redox Lučenec) 33:06. Družstvá: 1. TJ Obal servis Košice 9, 2. AK Veterán Bratislava „A“ 12, 3. AK Veterán Bratislava „B“ 34.

MUŽI – MÍLIARI (4,12 km): 1. Jozef Repčík (BK HNTN Bratislava) 12:42, 2. Jozef Pelikán (Slávia UK Bratislava) 12:47, 3. Peter Kováč (Slávia STU Bratislava) 13:05.

ŽENY – VYTRVALKYNE (8,06 km): 1. Silvia Schwaiger (Jogging klub Dubnica) 29:34, 2. Kristína Néč-Lapinová (Zdravie v pohybe Lučatín) 29:49, 3. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 30:16. Družstvá: 1. AK Bojničky 10, 2. AK Veterán Bratislava 11, 3. Športklub Dobrá Niva 24.

ŽENY – MÍLIARKY (4,12 km): 1. Kristína Hegedüsová (ŠK Dukla o. z. B. Bystrica) 15:25, 2. Silvia Valová (Zdravie v pohybe Lučatín) 15:57, 3. Žofia Naňová (Slávia STU Bratislava) 16:01.

JUNIORI (5,745 km): 1. Miroslav Borovka (ŠK ŠOG Nitra) 18:22, 2. Matúš Verbovský 18:36, 3. Kristián Jánošík (obaja ŠK Atléti BS Banská Štiavnica) 18:51.

JUNIORKY (4,12 km): 1. Lucia Beláková (AFK Nové Mesto n/V.) 15:19, 2. Eva Slančíková ŠK Dukla) 15:31, 3. Nikola Štefundová (MKŠS Kys. N. Mesto) 15:42.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Titulka: Pätica najrýchlejších (zľava): mimo klasifikácie bežiaci Maďar Pápai, triatlonista Varga (3.), Ďurec (1.), Szabo (po páde nedokončil), Urban (2.) foto: Ján Luky