Cyrilometodský beh Kolonickým vrchom v ideálnom počasí

Kolonica 2019

V piatok 5. júla 2019 sa v Kolonici uskutočnil už siedmy ročník športového podujatia „Beh Kolonickým vrchom“. Pretekalo na obvyklej trati dlhej 6,6 km v uliciach obce.

Napriek všeobecne teplému letu, bolo počas pretekov príjemné počasie pod mrakom, v závere dokonca spŕchlo. Traťový rekord napriek tomu nepadol. Víťaz, Ivan Pavlík z Dubnice, zaostal vyše minútu za časom Štefana Štefinu z roku 2016. Tradične kvalitná bola aj účasť vo veteránskych kategóriach.  Celkovo do cieľa dobehlo 32 pretekárov. V podmienkach excentricky položenej Kolonice je to vyrovnanie účastníckeho rekordu.  A to ja napriek tomu, že v Kolonici nie sú vypísané finančné odmeny.  Organizátori kladú dôraz skôr na príjemnú atmosféru a kvalitnú organizáciu.

Beh sa koná v deň sviatku svätých Cyrila a Metoda. Má teda aj svoj duchovný rozmer. Pred spoločným štartom kategórií dospelých sa bežcom prihovoril správca miestnej grécko-katolíckej farnosti Mgr. Martin Gergelčík. Pripomenul ťažkú cestu vierozvestcov do Ríma za obhajobou štvrtého liturgického jazyka a svoj prejav zakončil výzvou „Bežte v mene Božom“.

Ešte pred hlavným pretekom sa uskutočnili preteky v mládežníckych kategóriách, ktoré sa zaratúvajú do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Aj tu súťažilo 30 bežeckých nádejí z rôznych klubov východného Slovenska a medzi nimi aj 9 domácich Koloničanov. Už tradične sa na štart postavili aj účastníci šachového tábora, ktorý organizuje firma Reinter na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle zhodou okolností práve v termíne Cyrilometodského behu.

Organizátor podujatia, obecný úrad Kolonica, ďakuje za materiálnu podporu súkromným firmám aj fyzickým osobám, ktoré podujatie podporili. Vďaka nim sa podarilo zorganizovať preteky na dobrej úrovni a najlepších odmeniť zaujímavými vecnými cenami. Odmenou pre všetkých pretekárov bolo kúpanie v osviežujúcej vode miestneho prírodného kúpaliska „Bejvoč“ .

Pavol A. Dubovský