Čo sa to deje? Nová štúdia vyprázdnila slovenské mestá. Ľudia utiekli do lesov, aby si predĺžili život.

Že je beh po mäkkom povrchu a na čerstvom vzduchu zdravší sa vie už dávno. Nikto ale nemohol tušiť akú hystériu spôsobí obyčajný článok na webe Inštitúcie za zdravý životný štýl v Bratislave.

V ňom profesorka MUDr. Viera Podolácková uviedla: „Pravidelný pohyb po mäkkých lesných cestách predĺži životnosť ľudských kĺbov až o 12 rokov.“ zaznelo hneď v úvode a rovnako ďalšia veta doslova vyrazila dych všetkým čitateľom, ktorí článok masívne zdieľali na sociálnych sieťach. „Všeobecne sa podceňuje čerstvý vzduch v lesoch a v horských oblastiach. Pravdou ale je, že podľa nových dostupných štúdií, každý bežecký výkon v lese predlžuje ľudský život až o tri týždne.

V skratke to znamená, že pravidelné výbehy do lesov predĺžia ročne človeku život o niekoľko mesiacov. A to už stojí za zamyslenie sa celej bežeckej komunity. Reakcie na seba nenechali dlho čakať. Článok, ktorý sa bežne dostane k desiatkam čitateľov, počas jedného dňa nazdieľalo neuveriteľných 23 tisíc užívateľov sociálnych sietí. „Je to doslova virálny dosah. „Dokonca sme kvôli tomu museli pani profesorku ospravedlniť z práce, aby stihla odpovedať na všetky otázky,“ vysvetľuje predseda IZŽS.

To však nebolo všetko. Nielen, že webové stránky Inštitútu boli preťažené, samotní obyvatelia slovenských miest reagovali útekom do najbližších lesov. V rámci aktuálnych covidových opatrení mali výhodu tí, ktorí majú les vo svojom okolí. „Tá hystéria je neuveriteľná. Podľa našich štatistík opustilo mestá do dvoch dní od vydania článkov až 24% obyvateľov slovenských miest. Našťastie zo žiadnej lesnej ani horskej oblasti nemáme správu, že by niekto porušoval miestne pravidlá,“ hlási tlačový hovorca Štatistického úradu pre rozvoj životného prostredia na Slovensku pán Igor Lesoň.

Zdá sa, že najviac na tom zarobili usporiadatelia nového bežeckého projektu Behaj lesmi, ktorí práve v deň vydania článku expandovali so svojim projektom na Slovensko. „Prečo sme vybrali piatok 19. marca? Čo myslíte, bola to náhoda alebo to má s vydaním štúdie pani MUDr. Viery Podoláckovej spojitosť?“ Odpovedá tajuplne Richard Valoušek za usporiadateľský tím Behaj lesmi.

Nech je to akokoľvek, záujem o registrácie projektu rastie enormnou rýchlosťou. Už teraz usporiadatelia bežeckej série upozorňujú, aby sa všetci záujemcovia o lesný beh na mäkkom povrchu a čerstvom vzduchu prihlásili čo najskôr na webe www.behajlesmi.sk. Inak na nich nemusí zostať miesto.

👉 Článok je venovaný 1. Aprílu, teda dňu, kedy je možné úplne všetko 😂🤣😂 Niečo málo pre pobavenie pre vás pripravili tím Beh.sk a Behaj lesmi. 👈