Charity Run Košice – Štrasburg

Košice - Strasbourg

V nedeľu 3. septembra 2023 bude pri príležitosti 100. ročníka Medzinárodného maratónu mieru odštartovaný z Dolnej brány v Košiciach o 15.00 hod. charitatívny štafetový beh smerujúci do Štrasburgu, do sídla Európskeho parlamentu.

Podujatie sa koná z iniciatívy občianskeho združenia Oáza – nádej pre lepší život, ktoré dlhodobo pomáha riešiť otázky a neľahké osudy bezdomovcov.

1291 km naprieč Európou

Nezabudnuteľné charitatívne štafetové behy Petra Gombitu a jeho priateľov, známe aj ako Behy za chudobných, pokračujú. Potom ako v minulých rokoch smerovali kroky bežcov do Ríma, Bruselu, Lúrd, či po trase okolo Slovenska, je tu ambícia spojiť Košice so Štrasburgom. V roku, v ktorom si pripomíname jubilejný 100. ročník Medzinárodného maratónu mieru chcú bežci priniesť do sídla Európskeho parlamentu viacero posolstiev. Chcú svojim behom cez veľkú časť Európy tlmočiť odkazy o priateľstve, nezlomnosti, tolerancii i o potrebe pomoci ľuďom v núdzi. Miestom štartu sa už tradične stáva centrum Košíc a prvé kroky bežcov povedú na sever, aby cez Čermeľské údolie opustili mesto a vydali sa na trať dlhú 1 291 kilometrov. Na Slovensku sa bežci postupne dostanú cez Liptovský Mikuláš a Banskú Bystricu do Bratislavy, cez ktorú by mali prebiehať v stredu 6. septembra okolo 18.00 hod. Trať vedie ďalej cez Rakúsko a Nemecko až do samotného Štrasburgu, kde je dobeh plánovaný v utorok 12. septembra okolo 14.00. Zázemie pre 12 bežcov a podporný tím budú tvoriť dve karavánové a jedno sprievodné vozidlo tak, aby mohla byť celá trasa absolvovaná nonstop spôsobom.

Privítanie v Štrasburgu

Dobeh do Štrasburgu je naplánovaný tak, aby sa bežci mohli zúčastniť otvorenia výstavy „Storočie maratónu v Košiciach“, ktoré sa uskutoční v sídle Európskeho parlamentu v tento deň o 18.00 hod. Jedným z iniciátorov celého projektu a programu v Štrasburgu je aj Ivan Štefanec, slovenský europoslanec, sám aktívny bežec, pripravujúci sa i na jubilejný 100. ročník MMM. Pre členov štafety i zástupcov organizátorov Medzinárodného maratónu mieru je v rámci spoločného programu plánované i prijatie zo strany predsedníčky Europarlamentu pani Roberty Metsolovej. Samotná výstava pozostávajúca z 25 tematických panelov, zachytávajúcich najdôležitejšie míľniky z histórie i nedávnej minulosti maratónu v Košiciach, bude vo veľkej miere obdobou výstavy, ktorej otvorenie je pripravované na 7. september vo Východoslovenskom múzeu v Košiciach.

Silné príbehy

Štafetový tím je zložený veľmi rôznorodo a zaujímavo. Popri samotnom Petrovi Gombitovi, ktorý už absolvoval viaceré takéto sólové i štafetové behy je tu viacero skúsených bežcov, ľudí spojených s Oázou v Bernátovciach, no tiež žien a mužov, ktorým sú tieto idey a počínanie ľudsky nesmierne blízke. V dvanásť člennej zostave medzi inými vidíme aj Martu Humeňanskú, absolvujúcu všetky predošlé štafetové Behy za chudobných, no i dvoch 75 ročných veteránov. Petra Poláka, ktorý sa 1. októbra pokúsi už o svoj 47. úspešný štart na MMM i rovnako starého Štefana Zuberníka. Ten ako bezdomovec našiel strechu nad hlavou v Oáze v Bernátovciach a práve beh sa stal pre neho jednou z foriem terapie a návratu k dôstojnému životu. Viac o trase, časovom priebehu a zostave tejto charitatívnej štafety nájdete TU