TEST: Čelovka Fenix HM51R Ruby

Opäť tu máme dlhé jesenné a časom aj zimné dlhé večery a naša redakcia Vám aj tento rok prináša recenziu čelovky – užitočnej to pomôcky bežca.

Po čelovke Fenix HL26RFenix HL60R  sa k nám vďaka internetovému obchodu kronium.cz dostala čelovka Fenix HM51R Ruby.

Obsah balenia

  • Čelovka Fenix HM51R Rubby
  • Nabíjateľný 16340 Li-on akumulátor RCR123A s kapacitou 700 mAh
  • USB kábel na nabíjanie
  • elastický popruh
  • tesniaci O krúžok
  • náhradná gumená krytka USB nabíjacieho konektoru
  • náhradný pružný silikónový držiak
Čelovka Fenix HM51R Ruby

Technické paramenre

  • Max výkon: 500 lm
  • Max výdrž: 110 hod
  • Počet režimov: 7
  • Zdroj svetla: LED Cree XP-G3 neutrálnej bielej farby a 2 doplnkové LED Everlight diódy červenej farby
  • Dosvit: 85 m
  • Napájanie: 1x Nabíjateľný 16340 Li-on akumulátor RCR123A ( nabíjateľné cez USB konektor), alternatíva: jednorazová 3V lítiová batéria CR123A (nie je súčasťou balenia)
  • Vodotesnosť: IP68 (ponor 2 m)
  • Nárazuvzdornosť: 1 m
  • Hmotnosť: 77 g (vrátane akumulátora), 60 g bez akumulátora
  • Rozmery: 70 x 33 x 28 mm (vrátane silikónového držiaka)
  • Doba nabíjania: 1,5 hodiny (z úplneho vybitia)
  • Sedem režimov výkonu:

Biele svetlo

  •  1. Turbo –  500 lúmenov (1h 20min)
  •  2. Vysoký – 150 lúmenov (2h 50min)
  •  3. Stredný – 30 lúmenov (13h 20min)
  •  4. Nízky – 3 lúmeny (110 hod.)

Červené svetlo

  •  5. červená – 4 lúmeny (30 hod.)
  •  6. Blikanie – 4 lúmeny (60 hod.)
  •  7. SOS –  4 lúmeny (60 hod.)

Dizajn a konštrukcia

Ako som už písal pri predchádzajúcich recenziách, tak hodnotenie dizajnu je vždy ošemetná záležitosť, nakoľko čo človek to iný vkus. Dizajn čelovky Fenix HM51R Ruby  je značne ovplyvnený valcovitým tvarom napájacieho akumulátora podobne ako tomu bolo pri minulý rok testovanej čelovke Fenix HL60R. Avšak Fenix HM51R Ruby je z môjho pohľadu omnoho kompaktnejšia a jej dizajnové prevedenie sa mi viac páči.

Čelovka je vyrobená z vysoko pevnej zliatiny leteckého hliníka čo je predpokladom nízkej hmotnosti a zároveň vysokej odolnosti voči mechanickému poškodeniu a teda znesie aj menej šetrné zaobchádzanie. Toto predurčuje použitie čelovky nie len na športové aktivity, ale svoje si zastane aj v domácnosti a jej vlastnosti ocení aj domáci kutil.

Čelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R Ruby
ovládacie tlačítkoUSB konektorLi-on akululátor

Ako som už spomenul, tak tvar čelovky je valcovitý. Na jednom konci z obvodu valca mierne vystupuje reflektor a pod ním sa nachádza microUSB konektor, slúžiaci na nabíjanie akumulátora. Tento konektor je uzavretý gumenou krytkou, ktorá je k telu čelovky pripevnené pomocou gumeného krúžku. Náhradný krúžok s krytkou je súčasťou balenia.

Hlavným zdrojom svetla je LED Cree XP-G3 neutrálnej bielej farby čo podľa ANSI stupnice zodpovedá hodnotám niekde okolo 4 500K.

Na bočnej strane, bližšie k reflektoru sa nachádza multifunkčné ovládacie tlačítko pomocou ktorého sa ovládajú všetky funkcie čelovky. Na opačnom konci sa nachádza skrutkovací uzáver akumulátorovej šachty. Pozitívne hodnotím to, že povrch uzáveru je vrúbkovaný čo veľmi uľahčí manipuláciu s ním najmä v zimných podmienkách, kedy má človek skrehnuté prsty. Za výbornú vec, ktorá ma veľmi pozitívne prekvapila je to, že uzáver je magnetický a teda je možne čelovku prichytiť ku kovovým predmetom. Táto funkcia magnetu sa tiež využije v súvislosti s manipuláciou s akumulátorom, keďže ten sa takisto prichytí na uzáver a je ho tak možno ľahko vytiahnuť, či vložiť do tela čelovky. Škoda len, že zatiaľ ešte nikto nevymyslel magnet, ktorý by fungoval na drevo. 🙂

Elastický popruh

Čelovka je k elastickému popruhu prichytená pomocou silikónového držiaku. Priznám sa toto vo mne spočiatku vyvolávalo obavy či sa čelovka nebude počas behu hýbať, otačať a či nakoniec z držiaku nevypadne, ale našťastie boli moje obavy zbytočné. Práve naopak, takéto uchytenie umožňuje veľmi rýchle  a jednoduché vytiahnutie čelovky z držiaku a čelovka sa dá použiť ako ručná baterka.

Za zmienku stojí aj to, že popruh je z perforovaného elastického materiálu. Perforácia na jednej strane aspoň trošku umožni „dýchať“ pokožke pod popruhom a na druhej strane urýchľuje proces sušenia popruhu. Za samozrejmosť považujem fakt, že popruh je potlačený reflexným materiálom a aj to, že jeho dĺžka je nastaviteľná pomocou plastovej spony.

Energiu dodáva 16340 Li-on akumulátor RCR123A s kapacitou 700 mAh, ktorý je možné meniť. Na nabíjanie je možné použiť počítač, nabíjačku na mobil, resp. powerbanku. Alternatívou sú 3V lithiové batérie typu CR123A. Stav nabitia batérie je možné zistiť krátkym stlačením tlačidla pri vypnutej čelovke. Po stlačení sa rozsvieti indikačné svetlo ukryté pod samotným tlačidlom. Hodnoty nabitia akumulátoru sú nasledovné:

  • 100 % – 85 % – konštantná zelená farba
  • 85 % – 60 % – blikajúce zelené svetlo
  • 50 % – 25 % – konštantné červené svetielko
  • pod 25 % – blikajúce červené svetlo

Počas nabíjania svieti LED indikátor v tlačidle červenou farbou. Po dosiahnutí úplného nabitia svieti na zeleno.

Výrobca udáva čas nabitia úplne vybitého akumulátoru 1,5 hodiny. Moje skúsenosti dokonca hovoria, že tento čas je ešte o 10 minút kratší.

Ovládanie

Ako je už vyššie uvedené čelovka sa ovláda pomocou jedného jediného tlačidla a to znamená, že ovládanie je veľmi jednoduché. Zapnutie bieleho svetla sa vykonáva stlačení multifunkčného tlačidla na cca 0,5 sekundy. Červené svetlo sa zapína dvojklikom. Vypnutie sa prevádza stlačením multifunkčného tlačidla na cca 0,5 sekundy. Medzi jednotlivými režimami sa prepína krátkym stlačením tlačidla.

Čelovka si pamätá posledne navolený režim a tak po jej opätovnom zapnutí sa zapne práve v tomto režime.

Tabuľkové a namerané hodnoty

Čo sa týka výdrže svietenia pre jednotlivé režimy, tak sa dá povedať, že údaje deklarované výrobcom zodpovedajú mnou nameraným hodnotám počas testovania. Platí to pre všetky režimy čelovky. Avšak pri režime Turbo je tento údaj trošku „zavádzajúci“, nakoľko v tomto režime svieti čelovka s intenzitou 500 lúmenov len 5 min a následne sa kvôli veľkému zahrievaniu zníži na výkon 200 lúmenov a výdrž je udávaná vrátane prevádzky na tomto nižšom výkone. Ale zas jedným dychom musím povedať, že táto informácia je uvedená v návode na obsluhu.

Praktické skúsenosti

Hoci som už viac krát spomínal, že čelovka ponúka 7 režimov výkonu, tak pre beh sú relevantné len režimy bieleho svetla. Ja osobne som využíval dva najsilnejšie režimy. Keď so absolvoval kratší beh, cca do jednej hodiny, resp. beh v teréne, či v lese, tak som zvolil režim Turbo a to hlavne preto, aby som sa kvôli pocitu väčšej bezpečnosti a pohodliu dostal k režim s výkonom 200 lúmenov. Pre beh v meste alebo mimo mesta na rovnom podklade je postačujúci aj režim Vysoký s výkonom 150 lúmenov.

Overenie dosvitu čelovky je trochu zložité, nakoľko je ťažko stanoviť kde je hranica dosvitu, ale výrobcom udávaná vzdialenosť 85 m nemusí byť nereálna, keďže režimy Turbo a Vysoký majú pre bežca postačujúci dosvit.

Aj keď píšem, že bežci využijú len funkciu bieleho svetla, tak nemusí tou byť celkom tak, nakoľko aj červené svetlo si nájde svoje uplatnenie a to v podobe „koncového“ svetla pri behu v skupinke. Stačí len aby si posledný bežec nasadil čelovku opačne a zapol červené svetlo a upozornil tak vodičov prichádzajúcich od chrbta skupinky na existenciu „prekážky“.

Čelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R Ruby
3 lm30 lm150 lm200 lm450 lm4 lm

Pri vybíjaní sa akumulátoru sa prechod na nižší režim nevykonáva plynulým znižovaním intenzity svetla, ale skokovo. Keď kapacita akumulátoru klesne pod kritickú hodnotu indikátor nabitia akumulátoru v tlačítku každé 3s blikne.

Naklápanie čelovky je možné vďaka silikónovému držiaku robiť plynulo a to v rozsahu väčšom ako 180 stupňov.

Čelovka Fenix HM51R RubyČelovka Fenix HM51R Ruby
silikónový držiakprichytenie magnetom

Testovanie vodotesnosti prebehlo v podobe ponorenia do hĺbky 1,5 m na dobu 5 min. a čelovka to prežila bez akejkoľvek újmy.
Nárazuvzdornosť som tento krát testoval na hraničnej úrovni udávanej výrobcom, t.j. 1 m a čelovka to prežila.

Záver

Tu do tretice zopakujem to isté čo som už napísal pre čelovku Fenix HL26R a FenixHL60R.  Dá sa povedať, že čo výrobca čelovky sľubuje, tak to aj zákazník dostane.
Využitie čelovky je nie len na športové aktivity, ale uplatnenie si nájde aj u domácich kutilov a aj vyznávačov turistiky a stanovačiek.
Za vynikajúcu vychytávku považujem magnetický uzáver akumulátorovej šachty, ktorý nahrádza tretiu ruku.
Ďalším plusom je aj 5 ročná záruka na čelovku. Akumulátor ma záruku 2 roky.

Ľuboš Ferenc