Čelovka Fenix HL26R áno či nie?

Naša redakcia mala možnosť otestovať čelovku Fenix HL26R, šikovnú pomôcku hlavne pre vyznávačov outdoorových bežeckých aktivít a bežcov vyznávajúcich stále obľúbenejších a hojnejšie sa organizujúcich nočných behov.

Čelovka známeho výrobcu je zabalená v plastovom obale. Balenie obsahuje samotnú čelovku, nabíjací kábel a návod na použitie, ktorý môže byť pre bežcov so slabším zrakom trošku problematický nakoľko celý popis a návod na použitie sa vošiel na jednu stranu formátu A6. Avšak ovládanie je natoľko intuitívne, že po pár pokusoch by aj tak každý zistil ako s ňou treba narábať a čo všetko vlastne dokáže.

Dizajn

Hodnotenie dizajnu je vždy ošemetná záležitosť, nakoľko čo človek to iný vkus. Neviem prečo, ale mne vždy, keď sa pozriem na čelovku príde na myseľ postavička leňochoda Sida z rozprávky Doba ľadová. 🙂 Čelovka má plastové telo so zaoblenými hranami, len vrchnú línia tvorí ostrá hrana. Celé telo čelovky matnej čiernej farby je v kontraste s lesklou striebornou plochou v okolí diód. Zdrojom svetla je trojica diód.

O vlastné “upevnenie” čelovky na hlave sa stará nastaviteľný elastický popruh ktorý je z vnútornej strany v oblasti čelovky opatrený gumeným pásikom, ktorý výrazne zlepšuje stabilitu čelovky na hlave.  Na prednej časti popruhu sú reflexné prvky.

Čelovka je dodávaná v troch farebných prevedeniach. Čiernej, modrej a žltej.

 

Energiu čelovke dodáva lithium-polymerový akumulátor s kapacitou 1600 mAh pri napätí 3,7 V, ktorý je zabudovaný na pevno a nie je možné ho meniť. Na nabíjanie je teda možné použiť počítač, nabíjačku na mobil, resp. powerbanku. Stav nabitia batérie je možné zistiť krátkym stlačením ľavého tlačidla sa v spodnej časti čelovky rozsvieti 1 – 4 modré diódy. Jedna svietiaca dióda signalizuje nabitie na 20%, dve na 40%, tri na 60% a všetky štyri na 80% až 100%. To je však možné urobiť len vtedy, keď čelovka nesvieti. Ak klesne stav nabitia batérie pod 20% čelovka to signalizuje blikaní prvej modrej diódky.

Celá čelovka vrátane popruhov a batérie váži len 86g, čo je celkom príjemná hodnota. Rozmery samotnej čelovky: 65x44x37mm.

 Ovládanie

Ako je už vyššie uvedené čelovka sa ovláda pomocou dvoch tlačidiel na hornej strane čelovky. Pravé tlačidlo (z pohľadu nasadenej čelovky) slúži na ovládanie diaľkovej diódy. Na zapnutie  resp. vypnutie je potrebné podržať tlačidlo po dobu 0,5 sekundy pričom si čelovka pamätá posledne zapnutý režim. Krátkym stlačením je následne možné prepínať medzi jednotlivými režimami (30 lúmenov, 70 lúmenov a 130 lúmenov). Ak sa pri zapnutí čelovky tlačidlo podrží dlhšie ako pol sekundy, tak sa aktivuje tzv. Burst režim o svietivosti 450 lúmenov.

Ľavé tlačidlo slúži na ovládanie doplnkových svetiel. Zapínanie a vypínanie sa vykonáva obdobne ako u hlavného svetla, t.j. stlačením po dobu 0,5 sekundy. Po zapnutí sa aktivuje režim s intenzitou 4 lúmeny a následne je možné ho prepnúť do režimu 40 lúmenov poprípade do SOS režimu.

Ako som spomenul v odstavci vyššie čelovka je opatrená krytom tlačidiel. Vzhľadom k tomu, že čelovku je možné vyklápať smerom dopredu až do uhla 60° pričom sa zafixuje v siedmych polohách, tak kryt tlačidiel plní svoju funkciu len v jednej jedinej polohe. Z môjho subjektívneho názoru je tento kry tak trochu zbytočný, pretože trošku komplikuje ovládanie čelovky. A to nemám žiadne extra veľké prsty. Ale je to len môj subjektívny názor a pri častejšom používaní sa predsa len na to dá zvyknúť. Vyklápanie a aretáciu čelovky naopak hodnotím veľmi pozitívne, nakoľko vďaka veľkému uhlu vyklopenia túto vlastnosť využijete nielen počas behu na nastavenie tej správnej vzdialenosti osvetlenia terénu, ale aj pri čítaní, poprípade prácach kedy sú aj dve ruky málo a treba si prisvietiť.

Tabuľkové a namerané hodnoty

V nasledujúcej tabuľke sú uvedené tabuľkové hodnoty udávané výrobcom a skutočne namerané hodnoty výdrže svietenia. Hodnoty “Dosvitu” a “Intenzity” sú uvedené len pre úplnosť nakoľko tieto som nemeral, keďže som nemal k dispozícii žiadny prístroj na meranie Intenzity osvetlenia a meranie dosvitu by bolo veľmi skresľujúce.

MódHlavné (diaľkové) svetloDoplnkové svetlo
BurstHighMedLowHighLowSOS
Výstup450 lm130 lm70 lm30 lm40 lm4 lm40 lm
čas svietenia1h 30 min6h12h26h13h100h26h
čas nameraný7,5 h13h 45 min26 h14,5h89 h33,5h
Dosvit100 m57 m42 m30 m10 m4 m
intenzita2564 cd810 cd450 cd225 cd24 cd4 cd

Ako je z tabuľky vidieť tak výrobcom udávané hodnoty boli pri teste až na jednu výnimku dosiahnuté ba aj prekročené. Jedine pri doplnkových svetlách a Low režime sa mi nepodarilo dostať sa na hranicu 100 hodín.

Hodnotu pre Burst režim som nemeral nakoľko tento režim je špecifický tým, že sa aktivuje len na 1 minútu a následne sa prepne do režimu High.

Všetky tabuľkové údaje sú merané podľa normy: ANSI/NEMA FL 1–2009

Pre úplnosť ešte doplním dva údaje:
vodotesnosť:  IP 66
nárazuvzdornosť: 1m

Na nasledujúcich obrázkoch si môžete pozrieť intenzitu a rozptyl svetelného lúča v jednotlivých režimoch.

Hlavné svetlo:

    
BurstHighMedLow

Doplnkové svetlá:

 
HighLow

Praktické skúsenosti
Keďže až doteraz som nemal v podstate žiadne skúsenosti s behaním s čelovkou, tak som bol sám zvedavý ako si na to zvyknem. Samozrejme spočiatku som “tú vec” na hlave vnímal ako niečo navyše a cudzie, ale po pár behoch som si na to zvykol. Musím uznať, že čelovka sa vďaka gumenému pásiku na popruhu držala na svojom mieste a nebolo ju treba si neustále naprávať.

Takisto chvíľku trvalo kým som si zvykol svietiť si tam kam treba, ale aj toto je len otázka zvyku. Priznám sa, že keď sa ku mne čelovka dostala a prezrel som si jej parametre, tak som niektorým údajom ohľadom dosvitu  moc neveril, ale prax ukázala, že to nie sú zas až také nereálne hodnoty. Počas testovania som zažil v podstate len dve nemilé prekvapenia. Tým prvým bolo to, že režim “Burst” s max. svietivosťou 450 lúmenov funguje len počas jednej minúty. Možno, keby som si poriadne pred použitím prečítal návod, tak sa tomuto nemilému prekvapeniu vyhnem, ale ruku na srdce, kto z nás číta poctivo návod na použitie? 🙂  Ale jedným dychom musím dodať, že aj režim “High” pri “diaľkovom” svetle je úplne dostačujúci pre beh. Druhým ani nie tak sklamaním, ako skôr prekvapením bolo nedosiahnutie deklarovanej výdrži svietenia pri “Low” režime doplnkových svetiel, avšak treba priznať, ze tento režim nie je pre beh použiteľný a teda nie je to až taký podstatný parameter. Naopak pri hlavnom „bežeckom“ režime čelenky, t.j. High som sa dostal k úplne opačnému výsledu a to, že čelovka vydržala svietiť až o 25% dlhšie ako je deklarované.

Veľmi pozitívne hodnotím možnosť vyklápania čelovky. Na čítanie, či rôzne práce je to výborná funkcionalita. Hoci som celkom na začiatku spomínal, že návod na použitie je napísaný malým písmom a na malom papieri, tak som bol prekvapený, že na jeho prečítanie úplne stačilo mať zapnutý “Low” režim doplnkových svetiel.

Čelovka má digitálnu reguláciu pre konštantný jas. Intenzita svitu je v jednotlivých režimoch stabilná. Povedané ľudskou rečou, pokiaľ batéria stačí na daný režim, tak čelovka svieti v danom režime stabilným výkonom, potom sa prepne o režim nižšie.

Hoci to vyzeralo, že ak budem chcieť vyskúšať vodeodolnosť čelovky, tak budem musieť vliezť pod sprchu, nakoľko za celé obdobie testovania som mal možnosť otestovať tento parameter len pri krátkej májovej prehánke, ktorá trvala asi štvrť hodinku a jej intenzita v žiadnom prípade nemohla naplno overiť odolnosť čelovky voči dažďu, tak nakoniec len dva dni pred publikovním testu, sa na desať minút prihnala riadna búrka a tak čelovka putovala von na podstavec. Výsledok? Čelovka to prežila a stále svieti.

Slovník pojmov:
Svietivosť –> je základná fotometrická veličina. Vyjadruje množstvo svetelného toku vyslaného zdrojom do jednotkového priestorového uhla. Označenie: I Jednotkou je kandela (cd).
Svetelný tok –> je fotometrická fyzikálna veličina, ktorá označuje svetelnú energiu, ktorú zdroj vyžiari za časovú jednotku, v tomto prípade za 1 sekundu. Jednoducho povedané svetelný tok hovorí o tom ako silno bude zdroj svetla svietiť. Tento parameter je dnes najpoužívanejší a pre laika asi aj najvýstižnejší. Jednotkou je lúmen (lm).
Dosvit –> informácia ako ďaleko daný zdroj svetla dosvieti.
IP 66  –>  Stupeň ochrany krytom alebo krytie je odolnosť elektrospotrebiča voči vniknutiu cudzieho telesa či vniknutiu kvapalín. Prvá udáva ochranu pred nebezpečným dotykom a pred vniknutím cudzích predmetov, druhá stupeň krytia pred vniknutím vody. IP 66 znamená, že čelovka je čo sa dotyku týka celkom odolná, je prachotesná  a odoláva intenzívne tryskajúcej vode.

Záver
Dá sa povedať, že čo výrobca čelovky sľubuje, tak to aj zákazník dostane. Aj keď cenovo nepatrí Fenix HL26R k tým lacnejším kúskom (momentálne sa jej cena pohybuje okolo 50 €), tak aktívnemu  človeku, ktorý ju bude využívať  častejšie sa táto investícia oplatí a vráti sa mu v podobe malej výkonnej vecičke určenej nie len na outdoorové aktivity, ale využije ju pri prácach doma. Ak ale patríte medzi fanatických nočných bežcov, či milovníkov outodoorových aktivít a výkon tejto čelovky by sa Vám málil (o čom pochybujem), tak Fenix HL26R má výkonnejšiu sestru Fenix HL60R s viac ako dvojnásobným „výkonom“ o svetelnom toku až 960 lúmenov, čo je už riadna sila. A celkom na záver ešte informácia ohľadom baterky. Baterka má životnosť minimálne 500 cyklov a ak sa náhodou niekomu podarí ju celkom “vyšťaviť” a nebude sa s touto čelovkou chcieť rozlúčiť, tak je ju možné dať vymeniť prostredníctvom oficiálneho dovozcu priamo u výrobcu.

Ľuboš Ferenc