Blíži sa 37. ročník Stropkovskej dvadsiatky a šiesty desaťkilometrový beh

Jedno z najstarších bežeckých podujatí na východe Slovenska klope na dvere. Druhú májovú nedeľu ožije stropkovské námestie behom a aj tentoraz očakávajú organizátori hojnú účasť pretekárov zo Slovenska i zahraničia.

Stropkovská dvadsiatka napíše 14. mája svoju 37. kapitolu, preteky na 10-kilometrovej trati sa uskutočnia už po šiestykrát. Obe trate budú certifikované a vzhľadom na ich profil sú ideálne na zlepšovanie osobných rekordov.

Stropkovské preteky sú známe kvalitným zázemím pre bežcov a celkovo prajnou atmosférou. Organizátori sa sústredia na komfort pre zúčastnených a štandardom sa stala aj príjemná regenerácia po pretekoch v krytej plavárni so saunovým svetom nachádzajúcej sa v ZŠ na Konštantínovej neďaleko cieľa. Pre všetkých bežcov sú pripravené atraktívne štartovacie balíčky, občerstvenie a chutný obed na námestí.

Stropkovská dvadsiatka bola v tomto roku zaradená do seriálu Východoslovenskej Veľkej ceny vytrvalcov, Oblastnej bežeckej ligy Michalovce – Sobrance, ako aj Patriot – Vranovskej bežeckej ligy. „Táto skutočnosť nás samozrejme teší. Opäť sa snažíme reflektovať na spätnú väzbu účastníkov z minulého roka a pracujeme na zvyšovaní kvality našich pretekov. Polmaratón je zaradený do viacerých dlhodobých bežeckých súťaží a aj ich organizátorov chceme presvedčiť, že Stropkov si svoju nomináciu v nich zaslúži. Pred aktuálnym ročníkom sme sa rozhodli obe trate certifikovať. No a podobne ako vlani, v záujme podpory domácich športovcov budú v jednotlivých kategóriách oceňovaní len slovenskí bežci. V celkovom hodnotení budú ocenení prví piati najrýchlejší, bez rozdielu štátnej príslušnosti,“ uzavrel Š. Kmiť.

V Klube bežcov sa podobne ako vlani rozhodli rozšíriť podujatie aj o charitatívny rozmer. V tomto roku sa organizátori rozhodli finančný výťažok zo štartovného od domácich bežcov venovať známej neziskovej organizácii Dobrý anjel. Na charitu je vyčlenených 30 štartovných čísel, čo vo finančnom vyjadrení predstavuje 300 eur. „Príjemcami pomoci Dobrého anjela sú rodiny s deťmi, kde otec, mamka alebo dieťa trpí na rakovinu alebo dieťa trpí na inú zákernú chorobu, a kde táto choroba dostala rodinu do finančnej núdze. Niekoľko takýchto rodín je aj v Stropkove a preto sme sa rozhodli pomôcť im aj prostredníctvom darovania štartovného od Stropkovčanov zúčastnených na pretekoch. Dobrovoľne prispieť však bude môcť každý bežec či bežkyňa,“ priblížila členka Klubu bežcov Martina Nováková. „Na túto aktivitu sme mali veľmi pozitívny ohlas a aj vďaka tomu sa odhodlalo postaviť na štart polmaratónu alebo desiatky oveľa viac domácich bežcov ako v predchádzajúcich ročníkoch,“ doplnil predseda klubu Štefan Kmiť.

Preteky štartujú v nedeľu 14. mája o 11.00 hod.. Trasy oboch behov začínajú aj končia na Námestí SNP. Polmaratónska trať smeruje zo Stropkova cez Chotču do Bukoviec a späť, obrátka desaťkilometrového behu je na polceste v Chotči. Registrácia na preteky je spustená od začiatku marca na adrese www.stropkovska20.sk a potrvá do 9. mája. Po tomto termíne je možné registrovať sa v deň štartu, 14. mája na Námestí SNP.

Peter Novák
Foto: Andrej Belovežčík