Ako dopadol Česko-slovenský bežecký súboj

Elevenrunning-team1

Aj vy ste zvedaví ako dopadlo bratské bežecké zápolenie? Ani samotní organizátori neočakávali taký obrovský bežecký záujem a na oboch stranách rieky Moravy. Do výzvy sa celkovo zapojilo spolu 8592 bežcov a spolu virtuálne, každý sám, ale všetci spoločne odbehli 106 659 km, čiže takmer 3x obehli zemeguľu okolo rovníka.

Na naše potešenie, pomyslené víťazstvo zostalo doma. Do zápolenia sa síce zapojilo viac českých bežcov (4343 oproti 4249), ale slovenskí bežci boli urputnejší a nabehali viac kilometrov (53 930 km oproti 52 729 km). Ako však avizovali organizátori virtuálnej výzvy v pravidlách behu, demografický slovenský hendikep bol zohľadnený v priemernej vzdialenosti prepočítanej na bežca. Tam tento súboj bol najtesnejší (12,14 km na českého a 12,69 km na slovenského bežca) a potvrdil že o každý kilometer sa oplatí zabojovať.

Gradácia súboja bola napätá

Vďaka tomu, že registrácia a evidencia bežcov a nabehaných kilometrov bola pomerne jednoduchá, bola gradácia tohto súboja napätá až do posledných minút sumarizácie výsledkov. Ako hovorí slovenský organizátor behu Edo Kovács (Danube runners), českí bežci v poslednej hodine bojovali ako po hokejovej remíze. Bolo to skutočné športové napätie, ktoré sme sledovali od skorého rána o 4:59 až po samotný koniec o 20:42. Okrem „naskakujúcich“ kilometrov na obidvoch stranách nás hriali pri bežeckom srdci a dodávali nám veľa pozitívnej energie, emočné príspevky bežcov na sociálnych sieťach. A to bez ohľadu na národnú alebo klubovú príslušnosť bežcov. Bolo fantastické sledovať ako sa začínajúci bežci delia o svoje dojmy ako zdolali svoje prvé bežecké méty. Dodáva Emília Kovácsová (Danube runners), spoluorganizátorka podujatia.

Odbehnuté kilometre budujú rešpekt

Počty bežcov a odbehnutých kilometrov budia rešpekt a sú prejavom národných hrdostí, ale viac ako čísla a veselé fotky v národných dresoch, o pravých bežeckých emóciách hovoria bežecké príbehy. Veľa bežcov v návale športového zápolenia prekonali sami seba a posunuli svoje vlastné limity. Najväčší borci #zaslovensko sa veru netrochárili – Michal Šulja a Ivan Máčaj pripísali na naše konto po 100 km, Patrik Lopušný a Braňo Mišovič po 80km. Náš obdiv patrí ale všetkým bežcom bez ohľadu na odbehnuté kilometre, terén či dokonca krajinu kde hájili farby Slovenska.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

„Niekoľko mesiacov som poctivo trénovala na ultra beh Štefánik trial po malokarpatských lesoch. Keď som sa dozvedela o tomto bežeckom zápolení, brala som to aj ako osobnú výzvu. Dokážem konečne odbehnúť 30km trasu v náročnom teréne? Nakoniec som prekonala samú seba a pridala svoj podiel #zaslovensko, Martina Baluchová, Rohožník.

„Tento rok som si dala métu odbehnúť svoju 30 km a povedala som si, že kedy, keď nie teraz? Môj muž Miško naplánoval náročnú trasu na kopcovitej Kubínskej holi tak aby posledných 5 kilometrov odbehli s nami aj naše dcéry. Aj keď terén bol výživný ale výhľady fantastické a za našu rodinu nakoniec celkom 70 km #zaslovensko, Zuzana Gomory, Kubínska Hola.

„O tomto bežeckom súboji len večer pred samotnou akciou. Mojou motiváciou bolo trochu si prevetrať hlavu, hoci len v záhrade okolo domu, kedže v Ghane je obmedzenie vychádzania, a pritom „zabojovať za Slovensko“, ktoré mi je veľmi blízke. Najskôr som chcel odbehnúť len 5 km, no nakoniec to bol môj prvý „meraný“ polmaratón, pričom posledné kilometre ma hnala dopredu len národná hrdosť. Okrem radosti z behu, dobrého pocitu z „víťazstva“ Slovenska a úsmevných pohľadov domácich, ktorí mi podávali občerstvenie, som objavil v sebe chuť zapojiť sa ešte do jedného z nasledujúcich charitatívnych virtuálnych pretekov“, Pavol Talapka, Ghana.

„Moja motivácia bola „hecovačka“ českých kamošov a tak trochu moja lenivosť. Tak, že skúsim či dám 100ku, bez tréningu to veru išlo ťažko, ale na 3krát ale s podporou synátora sa to podarilo“, Ivan Macaj, Ukrajina. „Pre mňa bola motivácia ísť do tejto výzvy skôr hokejová ako bežecká. To ako sa mi po každom prehratom hokejovom zápase s hokejovými bratmi zrútil svet. Ale tá túžba poraziť bežeckých bratov vlastným pričinením bola neskutočná. Spolu s kamošmi sme boli v Bachledovej doline a takto všetci namotivovanými dokonca aj nebežci sme pridali na naše konto 93 kilometrov“, Maja Adamečková, Bachledová dolina

Virtuálne behy rastú ako huby po daždi

„Ako huby po daždi z každej strany na nás však vyskakujú virtuálne preteky. Jeden z nich bol však iný, myšlienkou, nápadom, proste všetkým. Žiadna registrácia, finisher medaila, žiadny diplom, žiadne vyhodnotenie troch najlepších. Tento „pretek“ mal srdce. Spojil nás všetkých ako kedysi majstrovstvá sveta v ľadovom hokeji. Battle súboju medzi Čechmi a Slovákmi sme sa jednoducho museli zúčastniť. Každý za seba a zároveň spoločne za Slovensko. Padal jeden rekord za druhým. Väčšina z nás zabehla najdlhšiu trasu vôbec. Väčšina z nás prekročila hranicu svojej komfortnej zóny. Bežný 7 km tréning sa zmenil na 17 km rekord, polmaratón sa premenil na 30 km, z bežnej 10 km trate bol krásny trailový polmaratón. Každý beh mal svoj príbeh a my z Eleven Run Teamu sme šťastní, že sme mohli byť jeho súčasťou. Nakoniec sme vyhrali my, Slováci, aj keď je nás o polovicu menej ako bratov Čechov. Výsledok nie je až tak dôležitý, aj keď nás samozrejme potešil. Víťazmi sme všetci! Vyhralo ČeskoSlovensko“. ELEVEN RUN TEAM Slovakia

Silný pocit spolupatričnosti

Organizátori virtuálneho bežeckého súboja ako aj všetci zúčastnení bežci sa tešia nielen z národného zápolenia a pomysleného triumfu ale hlavne zo silného pocitu spolupatričnosti. Najviac nás však všetkých teší splnená idea podujatia. Každý bežec bežal sám za seba, bojoval s vlastnými limitmi, ale zároveň sme sa všetci virtuálne spojili a bojovali za svoj národný tím.

Foto | Niektorým bežcom ELEVEN RUN TEAMu sa podarilo dobehnúť aj na štadión v Žiline (podporiť Branka), a iní ešte behali v okolí Žiliny, Martina a Veľkých Kostolian ? aj dvojfázovo! Preto nám na foto veľmi chýbajú!