Čo je fascia a ako presne v našom tele funguje?

Všetci sa v dnešnej dobe zaoberajú fasciami, všetci rolujú, všetci uvoľňujú fascie. Je to novodobý boom, ktorý sa pretavil do všetkých oblastí, ktoré sa zaoberajú pohybovým aparátom. Je to ale tak dôležitá súčasť liečby? Vieme prostredníctvom fascií diagnostikovať a uvoľňovaním fascií naozaj liečiť? Čo fascia naozaj je a na čo slúži v našom tele sa dozviete v nasledujúcich riadkoch.

Čo fascia je a kde sa vlastne nachádza?

Preklad latinského slova fascia je list, obal svalu alebo ovínadlo. Fascie sú neoddeliteľnou oporou pre svalový, nervový, cievny a lymfatický systém. Fascia v podstate drží naše telo pohromade, je zodpovedná za tvar vnútorných orgánov, ich postavenie, prepojenie či funkciu a navyše ich aj chráni a bráni šíreniu infekcií. Keby sme nemali v našom tele fascie, naše orgány by ani zďaleka neboli na svojich miestach, neboli by sme schopní pohybu a pravdepodobne by sme zomreli na rôzne infekcie. Aj náš mozog je obalený fasciou, ktorá ho chráni pred otrasmi a poškodením. Keďže jednotlivé fascie spolu komunikujú, majú veľký význam vo fyzioterapii. Napríklad osteopatia využíva na liečbu prepojenia fascií pohybového aparátu, fascií vnútorných orgánov a nervových fascií. Verím, že bolesti pohybového aparátu sú silno prepojené s našim vnútrom a preto je treba liečiť telo komplexne, pretože všetky systémy sú navzájom prepojené a ovplyvňujú sa.

Čo je pojem zlepená fascia?

Fasciu si teda predstavujeme ako svalový obal, v ktorom nám sval pracuje. Nachádza sa tesne pod kožou. Ak sme prekonali nejaký úraz alebo sme počas života získali zlé pohybové vzorce, fascia sa prilepí. To sa navonok prejaví napríklad ako skrátenie svalov, tuhnutie svalov či bolesť. Ak máme v určitom mieste prilepenú fasciu, svaly a kĺby majú menšie rozsahy pohybu, nedokážu sa voči sebe správne pohybovať a nedostatočne sa prekrvujú.

Čím vieme fasciu uvoľniť?

Uvoľnenie fascie je veľmi špecifický a komplikovaný proces. Manuálne sa fascia uvoľňuje špeciálnymi terapeutickými technikami, ktoré by mal robiť skúsený odborník. Existuje veľa pomôcok, ako uvoľniť fasciu svalového aparátu pre prípad prvej pomoci. Na trhu sú napríklad rôzne rollery, ktorými vieme pomocou rolovania po celej dĺžke svalu uvoľniť bolestivé miesto tak, že uvoľníme svalovú fasciu. Spočiatku je to trochu bolestivé, ale napokon bolesť ustúpi. Pre akútnu pomoc je systém rolovania dostačujúci a pomerne efektívny, ale na kompletnú liečbu problému je nedostatočný.

Existuje systém autorehabilitácie?

Už dlhšie sa zaoberám efektívnejším systémom uvoľňovania svalov a bolestivých miest, ktorý by bol menej bolestivý a viac zacielený na daný problém. Existuje možnosť autorehabilitácie a autokorekcie, ktorú aktuálne spolu s mojim tímom vyvíjame, ale bude si treba ešte pár mesiacov počkať. Keďže pomerne dosť čerpám aj z osteopatie, ktorou sa momentálne intenzívne zaoberám, mojim cieľom je vytvoriť komplexný program pre liečbu rôznych ochorení s využitím prepojenia práve rôznych druhov facsií.

Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac

Komentáre 2

  1. Dobrý deň, pán Malárik. Píšem otázku sem vám, lebo nenašiel som v angličtine na internete odpoveď.

    Otázka je – Ak by som pomocou manuálnej techniky oddelil fasciu od ostatných hlbších tkanív (myslím,že za tým sú svaly), dokáže sa ešte raz prepojiť s tým svalom? Dokáže to časom dorásť?
    Čítal som,že to prepojenie tvoria vlákna z kolagénu. Je teda možné, že keď budem povedzme užívať po takejto manuálnej terapii (vysvetlím nižšie , akej, lebo nie som odborník) KOLAGÉN, MSM, BOSWELIA, CHONDROITÍN SULFÁŤ (ten neviem, či je potebný) a povedzme aj VIT. C., tak môže sa fascia znova napojiť na hlbšie štruktúry? Viem, že sa to stále ešte skúma vy sa tým zaoberáte (ako píšete), tak sa teda pýtam vás. A napíšem vám aj prečo sa pýtam.

    MÔJ NÁZOR JE, ŽE SA TO ASI NEDÁ (nie som odborník). Našiel som len informáciu o fasciotómii a tento úkon mi fyziologicky pripomína to, čo mi robil môj terapeut-masér (p. Madár):

    Asi začiatkom r. 2018 som bol u terapeuta-maséra v Košiciach, kt. mi robil pomocou „metódy manipulácie mäkkých tkanív“ masáž, kde oddeľoval  tieto tkanivá od svalov.
    Volá sa p. Madár. Je z Vyšného Opátskeho pri Košiciach. A robí masáže aj športovcom.

    Bolel ma ľavý prsný sval po úraze (dlhodobo). Bolo to také pichanie svalu. Bol som s tým aj na Vašej klinike, kde mi  s tým ortopéd (MUDr. Kovács Gabriel, 20.12.2017) priamo fyzioterapeuticky nepomohol-čiže nepoužil žiadnu masér. techniku, iba odporučil všeobecne rehabilitácie (40 /hod.) )  A NEZMIENIL SA ANI O FASCIÁCH, ALE EŠTE PRED TÝM SOM ČÍTAL TENTO VÁŠ ČLÁNOK O FASCIÁCH (ale o tom nechcem písať)

    Tak (p. Madár) robil také veci, že chytil kožu prstami, zdvihol tú kožu, čím vyvolal napätie (VYZERALO TO ALO KEĎ CHYTÍTE ROZPRESTRETÚ PLACHTU V STREDE A DVIHNETE JU DOHORA….to len pre názornosť) a držal  tú ruku v tej pozícii, pokým to napätie pod kožou neprestane. Takto pokračoval po celom ľavom prsnom svale (viac menej), kde to majviac bolelo.
    A potom ho pomasíroval tlakom ruky ( aby sa asi celkovo oddelilo to tkanivo (fascia a priľahlé  tkanivá)), kt. takto držal rukou. Som inak chudej postavy (astenický).

    No a pýtal sa, či som mal niekedy úraz, al. pád na sedacom svale . Ja že áno. On povedal, že  tá bolesť ľavého prsného svalu s tým môže byť spojená. To tu nechcem rozoberať, či to bol správny/nesprávny úsudok, ale tak ROBIL MI TO ISTÉ AJ NA SEDACOM ĽAVOM SVALE (tiež napínal kožu rukou a potom aj svojím kolenom prechádzal so mojom sedacom svale, aby ho uvoľnil).

    No teraz keď idem napr. na bicykli, tak to cítim – viac že to je oddelené, lebo UŽ TO NIE JE ZRASTENÉ A TÝM PÁDOM TAM NIE JE TEN PRIESTOR, KT. TVORILA TÁ FASCIA. Čiže ma to tlačí pri sedení a ja si musím sadnúť viac s pravou časťou zadku na to sedadlo bicykla.
    ……..aj preto je otázka, či sa to ešte zrastie spolu.

    A hlavne teraz som urobil ja VEĽKÚ CHYBU, keď som túto istú techniku použil na uvoľnenie fascie okolo kolena + lýtko a tiež svalov stehna ľavej nohy (skoro všetkých okrem chodidla a achilovky).

    Urobil som to preto, lebo ma boleli šľachy kolena, keď som išiel dlhú trasu na bicykli bez väčších prestávok (80 km). A ani po 4 dňoch ležania to moc neustupovalo. Dosť ma bolelo ľavé koleno – presnejšie zo spodnej strany kolena a tiež ten sval, kt. upína jabľčko na píšťalu (ešte ma bolí).
    ČIŽE NEVEDEL SOM, ČO MÁM ROBIŤ, LEBO KOLENO MA MOC NEPRESTÁVALO BOLIEŤ A JA SOM TO CHCEL VYRIEŠIŤ (kvôli práci).

    Bude to mať asi aj následky (okrem prínosu, že sa znížila bolesť šliach – hlavne tam kde sa napájajú hamstringy, ale už menej na to, kde sa spája jabĺčko s píšťalou. Aj keď som k tomu použil strečing, kt. mi určite pomohol), keďže fascia drží aj jednotlivé súčasti kolena pokope. Čítal som, že by to mohlo podporiť aj degenerat. pošk. kĺbu na jednom fóre (artróza, lebo sa môže vyvinúť v kĺbovom spojení väčší tlak).

    Každopádne je predpoklad, že ma preto to ľavé koleno bolí, lebo tam bol v minulosti úraz. Bolí ma aj  šľacha hamstringu pravej nohy. Tam som tiež oddeľoval fascie, ale nerobil som to tak agresívne, ako na ľ. nohe. AŽ NESKORO SOM SA DOZVEDEL, ŽE BOLESŤ JE SPÔSOBENÁ OKR. INÉHO TÝM, ŽE MÁM SKRÁT. SVALY NA NOHÁCH.

    Čiže preto sa pýtam, lebo by som rád obnovil tú štrukrúru a napojenie fascie späť na svaly. Môže to teda ešte dorásť? Ak áno, akými doplnkami by som tomu mohol pomôcť?

    Ak odpoviete, budem si to vážiť.
    Išiel by som na konzultáciu k vám, ale je to pre mňa drahé (80 eur/ hodina), a kebyže som aj prišiel, je to časovo dosť ďaleko, potreboval som skoršie riešenie. Škoda len, že som sa skôr nedozvedel, akú dôležitú rolu majú fascie.

    Ďakujem za odpoveď. Ján Fandel

    Niečo som ale našiel o fasciotómii
    https://www.quora.com/Does-fascia-grow-back-after-a-fasciotomy.