29.mája beh matky zeme – GAIA RUN

Trať 4 a 14 km si budú užívať bežci, ktorí si štartovné číslo zaslúžili. Zaplatili ho vlastnou dobro-voľníckou prácou pre očistu našich lesov od odpadkov. Odmenou im je nielen samotný beh, ale aj bohatý sprievodný program pre ich deti a rodiny. V nedeľu, 29. mája sa tešíme na oslavu jednoty
s našou prírodou, na ktorú by som rád pozval každého, komu nie je ľahostajné kde a ako žijeme.

GaiaRunMyšlienka GAIA Run nevznikla zo dňa na deň

Niekoľko rokov dozadu bežci trpezlivo behali v lesoch plných odpadkov. Každý sám, aj spoločne. Mohli sa tešiť z pohybu v prírode, na čerstvom vzduchu, no radosť im kazili kopy odpadkov pod stromami. Minulý rok zobralo niekoľko desiatok z nich iniciatívu do svojich rúk a upratali najviac postihnutú časť lesa, z ktorej vyviezli takmer 2 tony odpadu. Odmenou im bola účasť na Behu Matky Zeme, ktorý zorganizovalo občianske združenie Priatelia Behu Ležérneho. Les, ktorý sme od odpadkov vyčistili ostal čistým aj v roku 2016. Medializáciou celej iniciatívy si ľudia možno vstúpili viac do svedomia. Je teda jasné, že GAIA Run (Beh Matky Zeme) bude záležitosťou putovnou a bude šíriť posolstvo nádeje na čistejšiu planétu ďalej, možno aj za hranice Slovenska, či Európskej únie.

Nie je nám jedno, kde a ako žijeme

Myšlienka GAIA Run sa postupne stáva hnutím. V roku 2016 prebiehajú v mesiacoch Apríl a Máj 3 oficiálne akcie Behu Matky Zeme, avšak účastníci behu sa môžu pripojiť ku ktorejkoľvek akcii, či na území Slovenska alebo v zahraničí, pokiaľ ide o zahraničných účastníkov. Áno, tento rok máme nahlásený záujem z Maďarska, Rakúska aj Českej Republiky. Zem je len jedna a je všade. Príroda si rovnako oddýchne od znečistenia v každom lese. U nás i v susedných štátoch. Fotografie z jednotlivých akcií organizátori podujatia zbierajú a v deň behu 29. mája bude vyhodnotená najlepšia fotografia Behu Matky Zeme.

Všetko, čo sa dá kúpiť za peniaze je lacné

Bežci GAIA Run sú v tomto ohľade veľmi bohatí ľudia. Ak by sa našiel niekto, kto sa pre pracovné povinnosti nemôže zúčastniť ani jednej upratovacej akcie, je samozrejme možné uhradiť štartovné aj prevodom na účet, či v hotovosti. To sú však len ojedinelé prípady. Väčšina bežcov si štartovné rada odpracuje, veľa z nich sa zúčastňuje dokonca viacerých akcií. Ak môžeme našej planéte, našej Matke Zemi pomôcť aspoň tak, že zodvihneme pár odpadkov a vynesieme ich preč z prírody, radi tak urobíme aj v tomto roku 2016.

Viac informácií nájdete na www.gaiarun.eu, www.behsity.sk