26. Lattelecom Riga marathon 6/28

Niekedy to tak život zariadi, že sa vám cesty viac kľukatia ako by ste chceli. S jednou takou prekážkou, pracovnou, som sa brodil pred maratónom v Rige. Paradoxné je, že mi to neubralo na odhodlaní a psychickej rovnováhe. V Pobaltí mi to jednoducho sype a aj tento pretek sa mi bežal ukážkovo. Snáď je to podnebím, blízkosťou mora alebo pohostinnosťou, tu sa mi jednoducho beží výborne.

V Rige sa bežal 26. ročník maratónu, ktorý svoju púť začal v roku 1991 po získaní Lotyšskej nezávislosti. Ako prvá severská krajina od 2012 získala trať bronzovú medailu Medzinárodnej asociácie atletických federácií, čo ju predurčuje na kvalitnú trať.

22 hodín zastav a nepobežíš

Po prvýkrát ma sprevádzala na mojej púti väčšia partia, z tohto dôvodu sme ako dopravný prostriedok zvolili auto. Aj keď vám auto poskytuje väčšiu mieru flexibility, ušetrenia pár eur a návštevy množstva zaujímavých miest a atrakcií na ceste, išlo o neskutočné utrpenie 22 hodinovej cesty. Našťastie som na tom nebol sám.

Veľká vďaka patrí hlavne Radovi a Paľovi, ktorí si na svoje plecia zobrali celú cestu a robili maximálny komfort nám bežcom (mne a Mikymu). Vďaka nim sme mohli absolvovať neuveriteľných 3 370 km bezpečne a navštíviť popri tom mestá: Trakai s Vodným hradom, Vilnius a jeho historické centrum ( minulý rok som tu štartoval), Šiauliai a Horu krížov a na poloostrove Kurská Kosa mesto Nida s Litovskou Saharou.

Lattelecom Riga maratón

Samotné športové udalosti boli rozdelené do dvoch dní víkendu. V sobotu sa bežali detské, firemné, resp. reklamné a kratšie vzdialenosti. Upršané počasie dalo všetkým pekne zabrať, ale účastníkom to vôbec nevadilo a radosť z pohybu bolo cítiť na každom kroku. Počas víkendu hrali Lotyši zápasy na majstrovstvách sveta v hokeji a náš hotel sídlil v blízkosti Dinama Rigy. Dinamo pre všetkých fanúšikov hokeja pripravilo samostatný stan, kde ste mohli sledovať priame prenosy, samozrejme vo farbách klubu.

RaclV nedeľu sa uskutočnili hlavné preteky 42K a 21K, ktoré sa bežali netradične ráno o pol 9 a 10K o pol 12. Takéto zaujímavé rozdelenie bežcov, mi umožnilo štartovať v 2 línii, hneď za elitnými športovcami. Užíval som si štart priamo na začiatku peletónu.

O burcujúcu atmosféru sa starali skvelí moderátori. Privítali účastníkov, ktorí reprezentovali najpočetnejšie zastúpené krajiny v ich vlastnom jazyku. Celkovo štartovalo viac ako 33 000 bežcov zo 65 krajín, maratóncov sa na štart postavilo 1 759.

Štartovací kilometer lemoval breh rieky Daugavy, s presunom do historickej časti mesta a následne cez most na druhú stranu rieky. Terén preteku bol priaznivý, vyrovnaný bez výrazných prevýšení a s ideálnym počasím (Riga leží na severe Lotyšska blízko Baltského mora) – našťastie nepršalo a ani nefúkal silný vietor. Ideálne podmienky! Konečne som odbehol pretek bez vážnejších problémov či poľavenia.

Ani 22 hodinová cesta sa výrazne neodzrkadlila na mojom výkone. S úctyhodným časom 3:10,42 h. sa mi podarilo vylepšiť svoj osobák.

Prikladám aj oficiálny link: http://www.lattelecomrigasmaratons.lv/en/ ak sa rozhodnete zabehnúť maratón v Rige. Vrelo odporúčam.

Najbližšie sa vidíme v Berlín 25. 09. 2016 a už teraz sa teším na tamojšiu atmosféru. Bude to veľkolepé.

S pozdravom váš BOXER

Texty sú zverejňované tak, ako boli zaslané autormi a neprešli jazykovou úpravou.