Nízkotatranská stíhačka 2017

Počas uplynulého víkendu 15.-16. júla 2017 sa uskutočnili najstaršie a najťažšie vytrvalostné preteky dvojíc v horskom behu na Slovensku.

Preteky sú extrémne náročné – pretekári musia nonstop v limite 27 hodín prejsť 105 km vzdialenosť hrebeňom Nízkych Tatier. Celkové stúpanie je 5740 m.

Rekordy
Doterajší rekord podujatia je 14h 13min. Ten sa žiaľ nepodarilo prekonať, keďže Správa národného parku Nízke Tatry nariadila predĺženie úvodnej časti trasy o 5km. Pri zachovaní doterajšej trasy by sa zrejme rekord posunul.

Tohtoročné výsledky
Najrýchlejšie prebehla hrebeň Nízkych Tatier česká dvojica Zdeněk Hruška a Ondřej Tabarka, za 14h 42min. Na druhom mieste sa umiestnili slovenskí pretekári Ivan Mudroň a Patrik Hrotek s celkovým časom 15h 07min. Tretie miesto získali miestni pretekári z Telgártu a Pohorelej Vladimír Jambrich a Peter Kalman, celkový čas 15:41.
V kategórii zmiešaných družstiev sa na prvých troch priečkach umiestnili slovenské dvojice. Vyhrali Peter Mazán s Gabrielou Ambrušovou, hrebeň prebehli za 19h 39min. Druhí sú Ján Marko s Katarínou Markovou a celkovým časom 20:34. Na treťom mieste sa umiestnili Marta Hancková a René Mráz s časom 22:07.

Diskriminácia od Správy Národného parku Nízke Tatry
Najsilnejším príbehom tohto roka je zmena trasy Šumiac > Kráľova hoľa, ktorú nariadila správa národného parku ako prevenciu erózie chodníka a ochranu svišťov. Je to príbeh silnej disproporcionality a diskriminačného prístupu NAPANTu. Na jednej strane sa ťažia ťažkou technikou stáročné pralesy, avšak prebehnutie chodníkom 50-200 ľudmi na Kráľovu hoľu po turistickom chodniku je problém, pričom v ten istý deň sú tam autami, mikrobusom a aviou vyvážaní účastníci folklórnej slávnosti.
V neposlednom rade sa koncom júna sa konajú hromadné preteky práve na modrej značke od Šumiacu cez Predné sedlo, avšak tu miestnym organizátorom nikto trasu nemení, čo považujeme za diskrimináciu. Ako arogantný prejav moci a veľkú nespravodlivosť to cítia aj pretekári. Pritom ide o ľudí, ktorí sú pre ochranárov prirodzenými spojencami v obrane prírody pred skutočnými nepriateľmi.

Ďalšie info o pretekoch
NTS je zaradená medzi kvalifikačné preteky pre Ultra-Trail du Mont Blanc, najznámejší ultra-trail maratón na svete. Zároveň je súčasťou Slovenskej ultratrailovej ligy a Česko-Slovenského poháru v ultra traili na 100 km.
Preteky organizujú
OZ Slovenský turistický spolok HIKING a OZ Slovak Ultra Trail.
Kompletné výsledky sa nachádzajú tu: goo.gl/fk3Vw2
Ďalšie podrobnosti o pretekoch a ďalšie fotografie nájdete na stránke podujatia (http://stihacka.hiking.sk) a taktiež na Facebooku (http://www.facebook.com/NTstihacka).