Obzretie sa za Cyrilometodským behom Kolonickým vrchom

V stredu 5. júla 2017 sa v Kolonici uskutočnil piaty ročník športového podujatia „Cyrilometodský Beh Kolonickým vrchom“. Za príjemného letného počasia sa pretekalo na trati dlhej 6,6 km v uliciach obce.

Víťazstvo obhájil minuloročný viťaz Štefan Štefina reprezentujúci OMES running team. Za svojim traťovým rekordom zaostal takmer 1 minútu a tak musel odolávať záverečnému finišu Pavla Chomaniča, Koloničana štartujúceho za tím Beháme.sk. Chomanič mohol suverénne zvíťaziť aj v kategórii domácich, kolonických bežcov, ale gavaliersky nechal priestor pre súboj reprezentov Tatranu Kolonica. Ten bol naozaj dramatický, Martin Komar prisiel do cieľa len 1 sekundu pred Marianom Iliškom.

Piateho ročníka sa zúčastnilo 26 pretekárov. To je v porovnaní s inými bežeckými pretekmi málo. Trochu potešila zvýšená účasť žien. Bolo ich na trati hlavného preteku šesť. Najväčší pokrok sme zaznamenali v mládežníckych kategóriách, ktoré sa konali ako jeden z pretekov Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Súťažilo 42 detí, z toho 12 domácich. To je nazoaj skvelý výsledok, keď uvážime, že miestnu základnú školu navštevuje 15 žiakov. Tak si to organizátori predstavovali. Hlavný pretek v excentricky položenej Kolonici nikdy nebude masovým podujatím, ale môže byť impulzom pre domácich a hlavne pre mládež. Po piatich rokoch sa tieto predstavy plnia.  Môžeme teda s optimizmom hľadieť do budúcnosti. Piateho júla 2018 sa bude v Kolonici opäť behať.

Organizátor, obecný úrad Kolonica, pribral ako nového spluorganizátora detskú organizáciu Fénix, o.z. Snina. Bohatý je aj zoznam sponzorov, ktorí uznali toto podujatie za hodné podpory a vďaka nim sa podarilo piaty ročník úspešne zorganizovať:
Miroslav Bober, Stakčín
ICH spol. s r.o., Igor Chomanič, Kolonica
Jozef Chomanič, producent pohánky, Kolonica
ATRIS s.r.o., Igor Kirňák, Snina
EKO Eugen Komar, výroba ponožiek, Kolonica
Poľovníctvo Komar, Ján Komar, Snina
IMA Sport, Iveta Mačičková, Humenné
ASTRA Fashion, Zuzana Naščáková, Snina
Formula bar, Pavol Petruňak, Snina
CK UNITUR, Henrieta Smetanová, Snina

Kompletné výsledky hlavného preteku aj mládežníckych kategórií sú zverejnené na bežeckej stránke www.beh.sk.

Pavol A. Dubovský
Foto: Martin Gergelčík (Ocenenie najlepších žien v kategórii nad 35 rokov. V strede viťazka Edita Macejková z Uliča)