Zlatí z Ria: Drouin a Beitiová na Slovensku

Banskobystrická latka sa má vo svojom 23. vydaní na čo tešiť. Na Štiavničky prídu obaja zlatí z olympijských hier v Riu. Kanaďan Derek Drouin v premiére a Španielka Ruth Beitiová po tretíkrát.

26-ročný Drouin je jednoznačne muž významných súťaží, s pevnými nervami. Triumfuje aj keď nebýva výrazným favoritom. Tak to bolo na MS v Pekingu 2015, kde si odniesol zlato a rovnako aj na OH v Riu. Na mítingoch ale neštartuje často a o to bude jeho premiéra na BBL vzácnejšia. Napríklad vlani skákal len na dvoch mitingoch Diamantovej ligy. Na Štiavničkách ho však čaká niečo nové, bude to jeho halová premiéra v Európe a tiež premiéra na halovom výškarskom mítingu s hudbou. To, že neštartuje často potvrdzuje aj skutočnosť, že v halovej sezóne 2017 bude skákať len u nás a potom na Millrose Games v New Yorku 11. februára. Drouin má aj dva cenné bronzy, z OH 2012 a z MS 2013. Práve po moskovských MS 2013 viedla jeho cesta na Slovensko, keď vyhral Atletický most v Dubnici nad Váhom v rekorde podujatia 233 cm na prvý pokus. Jeho banskobystrický súboj s Američanom Kynardom bude výnimočnou udalosťou halovej sezóny 2017.

Nestarnúca 37-ročná Beitiová bola svetovou jednotkou roka 2016 nielen na základe víťazstva na OH, ale triumfovala aj na ME v Amsterdame a tiež aj v seriáli Diamantovej ligy. Stala sa Európskou atlétkou roka 2016 a tiež je v nominácii na Laureus Sports Awards v kategórii Návrat roka. Halovú sezónu začala ako sa patrí, na mítingu doma v Santanderi prekonala výkon roka 195. Pred BBL bude ešte skákať 25. januára v nemeckom Cottbuse. Skákala už u nás v roku 2009 (druhá so 198 cm) a potom 2015 (štvrtá so 194). Prežíva nie druhú ale možno tretiu mladosť a stále má vysoké ciele, vyhrať na HME v Belehrade a potom v lete na MS v Londýne. Práve zlato z MS v jej bohatej zbierke chýba. Zatiaľ 15-krát v kariére skočila dva metre a viac.

Derek Drouin: „Teším sa na Banskú Bystricu, na svoju halovú premiéru v Európe a dokonca na špeciálnom mítingu s hudbou. Viem, že skokani radi chodia na toto podujatie. Počul som, že v Banskej dosiahli skokani v minulosti veľa kvalitných výkonov.  Ja som mal pred pár rokmi pozitívnu skúsenosť na Slovensku v Dubnici. Už sa neviem dočkať a verím, že to bude stáťž za to.“

Videoodkaz D. Drouina: http://bblatka.sk/post/156074702755/olympijský-v%C3%ADťaz-z-ria-derek-drouin-z-kanady-bude

 Videoodkaz R. Beitiovej: http://bblatka.sk/post/156083875656/tret%C3%ADkrát-pr%C3%ADde-na-banskobystrickú-latku-španielka

 Do Banskej Bystrice opäť zavíta aj legendárny Švéd Stefan Holm, miláčik publika a v minulosti štvornásobný víťaz. Tentoraz príde ako tréner Švédky Sofie Skoogovej, po vlaňajšej BBL sa zlepšila na 194 v hale i vonku a skončila piata na HMS v Portlande, deviata na ME v Amsterdame a siedma na OH v Riu.

 RTVS po druhýkrát v histórii pretekov odvysiela z podujatia na dvojke priamy prenos od 18.30h.  23. Banskobystrická latka bude stredu 8.februára 2017 prvým podujatím 2. ročníka Medzinárodnej výškarskej tour. O celkových víťazoch a držiteľoch prémie 5000 USD sa rozhodne na druhom podujatí, Beskydskej laťke v Třinci v  sobotu 11. februára.

Podujatie sa koná v rámci aktivít Banskej Bystrice ako Európskeho mesta športu v roku 2017.

Vstupenky:  predávajú sa  od 25. januára na Dukle Banská Bystrica, u p. Náhlovskej  v čase od 8 do 15 h v cene 10 €.

Prehľad dosiaľ potvrdených mien

Muži
Derek Drouin, Kanada
Erik Kynard, USA
Donald Thomas, Bahamy
Matúš Bubeník, SR
Lukáš Beer, SR
(pre problémy so slepým črevom vypadol zo zoznamu Brit Robbie Grabarz, ktorý nebude skákať v halovej sezóne 2017)

Ženy
Ruth Beitiová, Španielsko
Levern Spencerová, Sv. Lucia
Ana Šimičová, Chorvátsko
Emma Greenová, Švédsko
Inika McPhersonová, USA
Tatiana Dunajská, SR

www.bblatka.sk

 Alfons Juck, predseda organizačnej rady
Ľubomír Roško, riaditeľ pretekov