Život sa vám pokúsi postaviť do cesty. 5 tipov, ktoré vám pomôžu držať sa tréningu na polmaratón.

5-TIPOV-na-POLMARATON

Tréning na akékoľvek preteky môže byť náročný, keď vás rozptýli každodenný život.

Máme rodiny, prácu, priateľov, koníčky a ďalšie veci, ktoré nás môžu pripraviť o čas strávený na ceste k úspechu. Nie vždy je to zlé, ale niekedy to nie je optimálne, keď máte prísny tréningový plán, ktorý musíte dodržiavať.

Čím sme zaneprázdnenejší, tým ľahšie je nájsť si výhovorky, alebo dovoliť, aby život v zozname priorít vždy prevážil nad tréningom. Tréning na polmaratón je relatívne krátky časový úsek, keď sa pozrieme na celý rok. Tipy uvedené nižšie vám pomôžu dať toto časové obdobie do súvislostí a pomôžu vám sústrediť sa na tréning, keď to potrebujete. Môže to znamenať, že niektoré oblasti života odsuniete na vedľajšiu koľaj (ehm, ahoj, internet), zatiaľ čo vy budete usilovne trénovať.

Máme pre vás päť tipov, ktoré môžete použiť na to, aby ste sa nastavili na úspech, a to všetko preto, aby ste sa mohli držať tréningu a dosiahnuť svoj cieľ dostať sa na štart polmaratónu pripravení na všetko.

Povedzte všetkým že trénujete na polmaratón

Keď sme pozorovaní, robíme lepšie rozhodnutia. Môže to byť doslova pozorovanie zo strany našich bežeckých partnerov, alebo zo strany našich priateľov, rodiny, kolegov, ktorí vedia, že trénujeme na cieľ, a pozorujú nás, ako sa objavujeme a napredujeme. Hoci sa to často nezdá, trochu väčší tlak môže byť prospešný. Vtedy sa usilovne snažíme, zvýšime svoju výkonnosť a dosiahneme výsledky.

Pridajte sa k skupine na dlhé behy

Nájdite si miestny bežecký klub a prihláste sa alebo sa informujte v špecializovanom bežeckom obchode, či spravuje nejaké skupinové behy. V rámci klubu zvyčajne existujú rôzne bežecké skupiny. Skúste si nájsť skupinu, ktorá vám vyhovuje. Môžete držať tempo, rozprávať sa (a dlhé behy to umožňujú) a zrazu sa vám zdá, že kilometre ubiehajú oveľa rýchlejšie.

Získajte priateľa

Môže s vami trénovať osobne alebo virtuálne, aby ste sa podelili o zážitky. Podpora v podobe SMS pred alebo po behu je niekedy všetkou motiváciou a odmenou, ktorú potrebujete, aby ste si odškrtávali tréningové behy. Áno, je skvelé behať osobne, ale nie vždy je to možné. Efekt priateľov je skutočný, využite ho a kto vie, z jedného polmaratónu sa možno ocitnete so svojím bežeckým partnerom na štarte 50 km a budete sa čudovať, ako ste sa tam dostali.

Zaznamenávajte si svoje behy online

Vidieť svoje pokroky a pribúdajúce kilometre bude potešujúce. Strava, Tabuľky, alebo Poznámky. Nech už preferujete čokoľvek, pre každého sa nájde spôsob merania. Je niečo neuveriteľne uspokojujúce vidieť, ako sa kilometre sčítavajú, čo svedčí o vykonanej práci. A áno, možno sa vám stane, že pridáte nejaký ten kilometer, alebo pár minút navyše, aby ste dosiahli zaokrúhlený míľnik za týždeň alebo mesiac. Všetci sme to robili.

Odmeňte sa

Dávajte si mini odmeny po dosiahnutí určitých míľnikov, napr. po prvom behu nad pár kilometrov. Po každom tréningu môžete dať do nádoby euro. Po pretekoch si kúpte zaslúženú odmenu podľa vlastného výberu. Osobné odmeny môžu byť často významnejšie ako samotná medaila. Dobre, čo si budeme klamať, medaila je úžasná, ale vážne, osobná odmena za ťažko dosiahnutý cieľ je niečo, čomu ani medaila nedodá správny lesk.


Christine Hinton | Women’s Running Magazine