WIZZ AIR Košice Runway Run 2016

Tlačová správa, 24. apríl 2016, Košice – Ďalšie košické prvenstvo, bežci sa dostali na dráhu letiska, jedinečný„let“ si užívali.

            Premiéra vo veľkom štýle, tak možno nazvať prvý ročník nočného behu po dráhe košického letiska, ktorý zožal absolútny úspech. Na netradičnú trať sa postavilo takmer 1400 bežcov, bez medaily neostal ani jeden. Košice tak majú ďalšie prvenstvo, na Slovensku sa po dráhe letiska bežalo úplne prvýkrát.

Bežci si užili originálnu trať

Wizz Air Košice Runway Run 2016, ktorý organizovalo Rádio Košice, vdýchol na vzletovú a pristávaciu dráhu bežeckého ducha. Športovci i fanúšikovia  boli plní očakávania, ktoré sa neskôr úspešne naplnili. „Bol to zážitok na celý život, konečne som pri niečom, čo sa deje prvýkrát a som taký šťastný, že je to v Košiciach,“ prezradil bežec Ján z okolia Košíc, ktorý bral beh rekreačne a čas ani nesledoval.

            Športovci si už pri registrácii vyberali medzi 5km a 10km traťou. „Asi najdôležitejšie bolo splniť všetky bezpečnostné opatrenia, ktoré sú späté s medzinárodným letiskom, a sme naozaj veľmi radi, že ľudia boli excelentní, za čo im ďakujeme. Niektorým bolo ľúto, že nemohli povzbudzovať popri trati, no toto podujatie bolo výsostne venované bežcom pre ich osobné rekordy, pre fanúšikov robíme večerné behy historickým centrom Košíc,“ zhodnotil hlavný organizátor podujatia Marek Petráš z Rádia Košice.

Víťazi z celého Slovenska 

            Wizz Air Košice Runway Run prilákal na košické letisko ostrieľaných športovcov aj rekreačných bežcov, povzbudiť ich prišli stovky návštevníkov z celého Slovenska. Aj keď nemohli byť popri trati, pomocou priameho prenosu im nechávali veselé odkazy, ktoré sa bežcom premietali počas behu. Do tempa im hrala Campana Batucada, rovnako nabudilo vystúpenie Mariána Čekovského, živá Dj´s Párty Rádia Košice a súťaže s možnosťou vyhrať poukazy na letecké služby spoločnosti Wizz Air.

Víťazom mužskej kategórie na 5km sa stal Košičan Igor Vaktor s časom 00:17:09. „Behalo sa super, počasie tiež výborné, dobrý pocit, atmosféra, všetko.“ Druhé miesto obsadil  Peter HALAGARDA s časom 00:17:11. Tretí v kategórii 5K bol Peter KOHÚT z Košíc (00:17:23).

            Medzi ženami v kategórii 5K dominovala Barbara Chrenková z Dubnice nad Váhom s časom 00:20:26. Druhá dobehla Radoslava Dobrová z Košíc (0:22:22), tretia skončila Košičanka Lucia Linkeschová (0:22:31). Najrýchlejším tímom bol Doplnkypresportovcov.sk (00:17:16) na čele s už spomínaným Igorom Vaktorom a Petrom Kohútom.

10 km dlhá trať rovnako našla víťazov. V mužskej kategórii zvíťazil Patrik Vyšňovský  zo Strážskeho s časom 00:31:56, druhú priečku obsadil Radovan Tomeček  (00:32:14), tretie miesto si prevzal Ukrajinec Andrii Pavelko s časom 00:33:33. 

Košický runway si užívali aj dámy, prvé miesto v kategórii 10K získala Zuzana Durcová z Myjavy s časom 00:34:59,: „Som veľmi spokojná so svojím výkonom, ja som si hlavne išla zabehať, vydať zo seba maximum,  a to, že ako sa umiestnim, nie je až také podstatné.“  Strieborná priečka patrila Bratislavčanke Ľuboslave Dobocziovej (00:38:11). Tretie miesto si odniesla Lívia Krajňaková z Košíc (00:39:34). 

Letisko ukázalo inú tvár

Účastníkmi nočného behu boli bežní ľudia, ktorí sa na dráhu letiska len tak nedostanú. Dobrú atmosféru si pochvaľoval aj riaditeľ Letiska Košice Michael Tmej: Letiská sú vo všeobecnosti miesta, kde ľudia nechodia, aby ich videli, chcú ich len opustiť a úspešne na nich pristáť. Je to len miesto pre služby, a teda, hocikedy, keď môžeme ukázať, že letisko je viac ako len miesto, kde sa lieta, je to pekné. Bola to veľká príležitosť, sme dostatočne malí, aby sme mohli uzavrieť runway na tu chvíľu a je to unikátna príležitosť dostať na dráhu ľudí, ktorí sa tu bežne nedostanú.“ 

Za leteckú spoločnosť WIZZ AIR Aron Andrenyi: „Samozrejme, máme ďalšie plány, pre ďalšie ročníky, možno to urobiť aj o rok, uvidíme, ale čo môžem povedať teraz, že sme spokojní, bolo to výborné podujatie, veľmi dobre zorganizované, takže, myslím, že to môžeme urobiť napríklad väčšie a… Sme definitívne otvorení pokračovaniu…“

WIZZ AIR KOŠICE RUNWAY RUN napísal svoju prvú kapitolu a ukázal, že metropola východu si takéto veľkolepé podujatie zaslúži. „Rádio Košice nerobí veci iba pre prvý ročník, má to byť tradícia, ktorá sa má opakovať, a bude sa opakovať aj v roku 2017,“ uzavrel podujatie hlavný organizátor Marek Petráš. 

Zdroj: TV Košice.sk 

Komentáre 8

 1. Je smutné, že za také štartovné 15 – 20 € sa vyhodnocujú iba prví traja v absolútnom poradí (mužská a ženská kategória). Kategórie ako B, C, D, E, F vôbec neexistujú ? Potom načo píšu v propozíciach kategórie podľa ročníkov. Ako môže 50 ročný súťažiť s 20 ročným. Tento beh podobné ako aj night run Košice sú iba o biznise pre niekoho – hanba, hanba, hanba.

  1. Wizz Air Košice Runway Run

   Pekný deň želám,
   kategórie sú kvôli zaradeniu na výsledkovú listinu. Ako je uvedené na webe, oceňujú sa traja najlepší z kategórie muži, ženy a teamy. Súčasťou štartového balíčka bol poukaz na služby Wizz Air, zľava 5€ v sieti predajní Exisport, medaila pre každého bežca a technické tričko. Náklady na organizáciu podujatia, kultúrny program, stage, časomieru vymenuvávať nebudem. Ak by sme na podujatí dávali v štartovnom reflexnú pásku od partnera, Váš komentár by som chápal ako oprávnený.

   1. Poukaz na služby Wizz Air zľava 5€ v sieti predajní Exisport, medaila pre každého bežca a technické tričko si človek zaplatí sám zo štartovného t.j tých 15 – 20 €. Na mnohých iných pretekoch majú vypísané jednotlivé kategórie, a všetky kategórie oceňujú. A nie ako na Vašich t.j tento pretek a night run Košice. Iba prvých troch a koniec. Ako som písal ako sa môže výkonnosťou starší bežec priblížiť oveľa mladšiemu. Preto zvážte do budúcna oceňovať každé kategórie. Aj starší bežci by boli radi ak ich ocenia. Nie len ako píšete, že sa nájdeme vo výsledkovej listine na tom a tom mieste v príslušnej kategórii.

    1. Wizz Air Košice Runway Run

     Pripomienky k oceňovaniu jednotlivých kategórií budeme zvažovať. Ak máte ďalšie pripomienky a podnety k behu, radi ich privítame cez oficiálny mail info@runwayrun.sk. Ak je problém nespokojnosti len vo vecných cenách pre jednotlivé kategórie, do budúcnosti v ďalších ročníkoch zvážime. Tvrdenia, že beh KNR a RWR sú len o biznise odporúčam písať až keď si urobíte aspoň cca prieskum o nákladoch typu – stage, program, časomiera, servis pre bežcov atď.

     1. Verte budú aj starší bežci radi ak ich ocenia na stupni víťazov 🙂 Zvážte do budúcna na týchto pretekoch.

 2. Ja mám zmiešané pocity. Samotná atmosféra super, aj beh ok- žiadne prevýšenie.

  To, že nás nechali stáť na štarte 11 minút, už je o niečom inom – ale bolo to zdržanie pre všetkých, nesnežilo, nefúkalo, pochopím.

  Horšie je, že štartovné treba zaplatiť dostatočne vopred (ja som platila v januári) a týždeň pred štartom organizátori oznámia, že prezentácia je v obchodnom centre na periférii Košíc vo štvrtok, piatok a v sobotu iba do 15:00….Pre domácich OK, ale pre bežcov z iných miest? Pozitívne hodnotím, že po telefonickom dohovore mi mohol štartovné číslo prebrať niekto iný.

  Tým kategóriám som nerozumela. Prečo boli vypísané? Prečo sa platila drahá časomiera s podrobnými výsledkami v kategóriách, keď boli vyhlásení iba prví traja v celkovom poradí? Moderátor mi povedal, že výsledky ostatných kategórií si bežci nájdu na internete.

  Beh na 5 km bol napísaný medzi kategóriami B,C,D,E,F a bol vyhlásený – nikoho nenapadlo, že okrem víťazky päťky bežali dievčatá pomalším tempom ako desiatkarky na 4.-6. mieste

  To väčšina bežcov tiež nečakala – päťka bola chápaná ako doplnková disciplína – rovnako ako veteránske kategórie

  Moderátor mi kázal napísať pripomienky

  1. Dani,
   v mnohom s tebou suhlasim. Kedze to bol prvy rocnik, asi by sme mohli prepacit niektore nedostatky ako oneskoreny start, cas prezentacie, atd. S tymi kategoriami to mohli organizatori domysliet, je samozrejme, ze ked su vyhlasene, ludia ocakavaju aj vyhodnotenie v nich. Pre mna je zarazajuca hlavne vyska startovneho. Ak chce bezat rodina – da to zabrat…takto sa sport nepodporuje.
   K tym casom bezkyn na 5 km-druhej a tretej. Prave na tretom mieste bola moja dcera. Ma 14 rokov a ja som velmi hrda, ako to zvladla. Nie je aktivna bezkyna, nie je v ziadnom bezeckom klube. Behava obcas ako doplnok k jej sportu, plavaniu. Umiestnenie bolo pre nu povzbudzujuce. Jej vykon sa vzhladom k veku da tazko porovnat s casom skusenych starsich a hlavne organizovanych bezkyn…keby tie bezali 5 km – a to uz je keby, keby…
   Pekny den,nech sa nam vsetkym dobre a sradostou beha.
   Erika

  2. Wizz Air Košice Runway Run

   Pekný deň želám,
   prezentácia bola vo štvrtok a v piatok od 09.00 do 20.00, v sobotu – v deň behu od 09.00 do 15.00. Čas na prezentáciu myslím že dostatočný. Uzávierka o 15.00 v sobotu bola nutná z dôvodu kompletizácie a kontroly dát pre časomieru a taktiež z dôvodu že na letisku v sobotu začal program už o 17tej. Štartovacie balíčky a čísla sme dokonca poskytli aj na letisku, s dodatočným zaradením bežcov na štartovú listinu. Samozrejmosťou bolo prebratie štartovného setu inou osobou.

   Kategórie boli vytvorené pre výsledkovú listinu, čo sa týka cien pre bežcov, ako bolo uvedené na webe, oceňujú sa traja najlepší muži, ženy a teamy. Vo výsledkovej listine sú dostupné absolútne výsledky a taktiež podľa kategórií. Oceňovanie bežcov v absolútnom poradí je v podobných podujatiach štandardom, v ďalších ročníkoch zmeny zvážime.