Volko trénuje v Budapešti, už v halovej sezóne chce urobiť prvý krok do olympijského Tokia

Volko-Ján-Budapešť-2020-príprava-TITLE

Európsky šampión na 60 m z Glasgowa 2019 Ján Volko po koncoročných sviatkoch už naplno „zarezáva“ v príprave na halovú sezónu 2020 s vrcholom na svetovom šampionáte v čínskom Nan-ťingu 13. až 15. marca, kde bude obhajovať skvelú šiestu priečku z Birminghamu 2018.

Zverenec trénerského dua Naďa Bendová – Róbert Kresťanko od 2. januára trénuje v maďarskej metropole Budapešť. Nie však sám, ale s početnou partiou zo svojho klubu Naša atletika Bratislava: nechýba jeho tradičný sparing Jakub Benda, no sú v nej aj dvaja nováčikovia Samuel Sloboda a Matúš Opavský.

„Podmienky v budapeštianskej hale BOK Sportcsarnok neďaleko Puskásovej arény sú skvelé, veľká škoda, že takéto niečo nemáme u nás na Slovensku,“ povzdychla si trénerka Bendová.

Dvadsaťtriročný Volko sa bude v Budapešti pripravovať do 11. januára. Oproti pôvodným plánom z konca minulého roka došlo v jeho plánoch k zmene. Dvojtýždňové sústredenie v La Sante na Kanárskych ostrovoch, kam mal odletieť 8. januára, z nich napokon vypadlo. „Neuskutoční sa z organizačných dôvodov,“ vysvetlil manažér najrýchlejšieho Slováka Alfons Juck.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Poctivá príprava

Po návrate z Maďarska sa Volko bude pripravovať striedavo v bratislavskej hale Elán a v hale Ferryho Dusiku vo Viedni. Prvý – viac-menej ešte len kontrolný – štart má v súťažnom kalendári naplánovaný v nedeľu 26. januára na 19. ročníku halového mítingu Elán v Bratislave.

„Prvé významné preteky v halovej sezóne absolvujem zrejme v rámci World Indoor Tour v Düsseldorfe 4. februára na šesťdesiatke,“ skonštatoval dvojnásobný slovenský Atlét roka (2017, 2019) a prezradil, že by si v zime rád vyskúšal aj dvojstovku, v ktorej je vonku (20,24) i pod strechou (21,11) slovenský rekordér.

„Uvažujeme o pretekoch na 200 m 22. januára v Ostrave, ktoré by sme brali ako súčasť prípravy, keďže v tomto roku sme v úvode vynechali tradičný ostravský test na 300 metrov,“ podotkla Naďa Bendová. „Okrem dvojstovky by mal absolvovať ešte ďalších šesť úsekov.“

V prvej významnej šesťdesiatke v sezóne na mítingu PSD Bank v Düsseldorfe v rámci World Indoor Tour, akejsi halovej obdobe Diamantovej ligy, bude mať Ján Volko nepochybne výborných súperov. Známi sú zatiaľ traja – aktuálny vicemajster sveta na 60 m z Birminghamu 2018 Su Ping-tchien z Číny, nemecký rekordér Julian Reus a lanský nemecký šampión na 100 m Michael Pohl.

Slovenský rekordér berie halovú sezónu vážne. Verí, že aj vďaka výsledkom v nej sa mu vďaka postaveniu vo svetovom rebríčku podarí kvalifikovať sa na olympijské hry v Tokiu. Limity na 100 i 200 m sú totiž veľmi prísne – 10,05 a 20,24.

Prísne limity

„Potrebujem dva kvalitné halové výkony – jeden na mítingu a druhý na MS v Nan-ťingu. To by mi vo svetovom rebríčku na 100 m, kam sa ráta aj šesťdesiatka, v kvalifikácii na olympiádu dosť pomohlo,“ zdôraznil Volko v rozhovore pre najnovšie vydanie magazínu Slovenská atletika a priznal, že získanie tokijskej miestenky splnením limitu 10,05 alebo 20,24 vníma ako zložitejšiu cestu. „Bolo by super, keby som v lete limit splnil – ideálne čo najskôr – a získal by som čas na pokojnú prípravu. Niežeby som si neveril, ale oba limity sú extrémne náročné. Preto nemám zbytočne veľké očakávania. Verím však, že do Tokia sa dostanem a splním si dávny sen o štarte na olympijských hrách. Motiváciu mám obrovskú.“

Volkove medaily

ZLATO: halové ME 2019 – 60 m | ZLATO: ME 2017 do 23 rokov – 200 m | STRIEBRO: halové ME 2017 – 60 m | STRIEBRO: ME 2017 do 23 rokov – 100 m | STRIEBRO: Európske hry 2019 – 100 m | BRONZ: Svetová univerziáda 2017 – 200 m


Gabriel Bogdányi | Foto Naďa Bendová