V Belehrade na halových MS 2022 má šancu štartovať aj štafeta mužov na 4×400 m, základné kritérium už splnila

Šimon Bujna

Na halových ME či MS slovenská atletika ešte nikdy v ére samostatnosti od roku 1993 nemala zastúpenie. Teraz sa však črtá nádej, že na marcových halových majstrovstvách sveta v Belehrade bude štartovať mužské kvarteto na 4×400 m.

Hoci Svetová atletika (World Athletics) nastavila v individuálnych disciplínach extrémne tvrdé účastnícke limity a výrazne zredukovala aj maximálny počet štartujúcich, v štafetách mužov i žien nestanovila žiadne limity – výkonnostné a ani čo sa týka počtu účastníkov. Aj preto Slovenský atletický zväz prišiel s myšlienkou poslať do srbskej metropoly štvorstovkársku štafetu mužov. „Pred ôsmimi rokmi sme sa rozhodli, že podporíme každý zmysluplný štafetový projekt. Začalo sa to účasťou žien na 4×400 m na ME v Zürichu 2014 a náš sen sa premenil vo finálovú účasť a ôsmu priečku o štyri roky neskôr na európskom šampionáte v Berlíne,“ objasňoval šéftréner SAZ Martin Pupiš.
„Teraz sa takýto projekt pokúsime zrealizovať aj u mužov. Už ich vlaňajšie letné výkony naznačili, že sú v hale schopní atakovať na 4×400 metrov métu 3:10 min. V debate s adeptmi na miesto v štafete sme sa zhodli, že do Belehradu pošleme štafetu, ak bude priemer štvorice pod 48 sekúnd.“
Sen sa pomaly stáva skutočnosťou. Už po predošlom víkende mala štvorica najrýchlejších štvorstovkárov na konte priemer 47,75. Šimon Bujna z banskobystrickej Dukly sa na Czech Indoor Gala v Ostrave zlepšil na 47,33, Miroslav Marček senzačne na pretekoch v Prahe na 47,58, svoje osobáky si posunuli aj mladí špecialisti na 400 m prekážok Matej Baluch (48,04) a Patrik Dömötör (48,06).

Martin Kučera a Oliver Murcko

Ďalší dvaja adepti na miesto v tím Martin Kučera (halový osobný rekord 47,53 v roku 2021) a nádejný v USA študujúci Oliver Murcko zatiaľ štvorstovku v aktuálnej zimnej sezóne nebežali. Žiaľ, s Murckom študujúcim na Harvardovej univerzite slovenské kvarteto s najväčšou pravdepodobnosťou nebude môcť počítať. „Veľmi túžil v Belehrade bežať, reprezentačný dres je preňho najcennejší, ale v čase MS bude mať povinnosti v univerzitnom tíme a tréneri ho neuvoľnia,“ vysvetlil Martin Pupiš.
Aj bez Murcka si však slovenská štvorica môže trúfať na zaujímavý čas na úrovni 3:10 min, ktorý na predošlých štyroch šampionátoch v Istanbule 2012, Sopote 2014, Portlande 2016 i Birminghame 2018 znamenal umiestenie na 8. až 10. mieste.
Tréner Šimona Bujnu a Martina Kučeru rozhodnutie SAZ ponúknuť štafete na 4×400 m šancu predstaviť sa na halových MS 2022 bral všetkými desiatimi.
„Skutočnosť, že pre štafety nie sú určené žiadne limity ma aj vzhľadom na veľké sprísňovanie podmienok účasti v individuálnych disciplínach prekvapila,“ priznal Radoslav Ivan.
„Beriem to však ako príležitosť ukázať sa na vrcholnom podujatí, čo je dobre aj preto, lebo chceme pokračovať aj ďalej v trende budovania kvalitných štafiet. Doterajšie výkony naznačujú, že by reprezentačné kvarteto mohlo dosiahnuť výkon niekde na úrovni 3:10 min. Verím však, že si v sezóne individuálne osobáky ešte zlepšia, čo sa prejaví aj na výsledku štafety.“
Štafetová šanca „nakopla“ aj tréningové úsilie galantského rodáka Miroslava Marčeka, učiteľa telesnej výchovy a techniky na Základnej škole na Budatínskej ulici v bratislavskej Petržalke. Hoci trénuje len popri zamestnaní, zlepšil sa o viac ako sekundu na 47,58 a mal by mať miesto v nominácii isté.
„Možnosť dostať sa na svetový šampionát bola a je pre Mira obrovská motivácia,“ prízvukoval Marčekov tréner v Slávii STU Bratislava Adrián Pavelka. „Zväzu patrí vďaka za túto skvelú myšlienku a takisto aj pani riaditeľke a jej zástupkyni za to, že ho uvoľňujú na sústredenia a súťaže.“

Halový rekord na 4×400 m patrí klubovej štafete AK Spartak Dubnica

Slovenský halový rekord na 4×400 m je „len“ 3:15,90 min, od 24. februára 2008 patrí klubovej štafete AK Spartak Dubnica v zložení Juraj Mokráš, Peter Hort, Jozef Repčík, Peter Žňava. Reprezentačné kvarteto v tejto disciplíne nikdy doposiaľ neštartovalo.
Ak Slováci na halových MS v Belehrade 2022 pobežia, budú len druhou slovenskou mužskou štafetou na vrcholnom podujatí v ére samostatnosti. Prvé bolo kvarteto na 4 x 400 m v zostave Radoslav Holúbek, Marcel Lopuchovský, Marián Vanderka, Štefan Balošák, ktoré štartovalo na olympijských hrách 2000 v Sydney.
Na halových ME Slováci dokonca získali štafetové striebro, pravda, ešte v ére bývalého Československa. V roku 1973 skončilo v Rotterdame čisto slovenské kvarteto v čs. dresoch Ivan Kováč, Jozef Samborský, Jozef Plachý, Ján Šišovský na druhej priečke v súťaži na 4×4 kolá, pričom jedno kolo meralo 170 m.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Adepti na miesto v štafete SR na halových MS 2022

Šimon Bujna (26 rokov, ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tréner Radoslav Ivan, osobný rekord: 47,33 – výkon v roku 2022: 47,33)
Martin Kučera (31 rokov, BK HNTN Bratislava, tréner Radoslav Ivan 47,53 – zatiaľ bez výkonu)
Miroslav Marček (26 rokov, Slávia STU Bratislava, tréner Adrián Pavelka, 47,58 – 47,58)
Matej Baluch (21 rokov, ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tréneri Edmund a Igor Kováčovci, 48,04 – 48,04)
Patrik Dömötör (21 rokov, Slávia STU Bratislava, tréner Jozef Gál,48,06 – 48,06)
Poznámka | Na halové MS by malo cestovať 6 štvorstovkárov (z nich 2 náhradníci), okrem spomenutej pätice aj ďalší pretekár s najlepším časom.


Foto |  Ján Luky a SAZ