TS: Rekordná nedeľa na ČSOB Bratislava marathon 2015

BRATISLAVA 29. marca 2015 – Riaditeľovi 10. ročníka ČSOB Bratislava Marathon Jozefovi Pukalovičovi sa splnili všetky jeho predsúťažné sny.

vyšlo solídne počasie, nič vážne na trati sa nestalo, všetci dobehli do cieľa zdraví a traťové rekordy prekonali kenskí vytrvalci v maratóne aj polmaratóne.

Hlavný beh na 42,195 km vyhral 28-ročný Hosea Tuei za 2:17:18 h. Víťaz bratislavských polmaratónov 2010 a 2011 prekonal vlaňajšie traťové maximum Joela Mwangiho o 1:04 min. Je len tretí bežec, čo vyhral na tomto podujatí polmaratón i maratón.

„Milujem Bratislavu! V tomto meste sa mi skvele behá, atmosféra okolo trate bola úžasná. Nastúpil som s cieľom pokoriť traťový rekord, čo sa mi podarilo. Snažil som sa od začiatku kontrolovať čelo pretekov, pomáhať pri rekordnom tempe. Som rád, že moja taktika vyšla stopercentne,“ povedal Hosea Tuei, pre ktorého to bol tretí maratónsky triumf v kariére. Za bratislavské víťazstvo a traťový rekord zinkasoval finančnú prémiu celkovo 3000 eur.

Na prvých troch priečkach v maratóne skončili kenskí vytrvalci, druhí dobehol Justus Kipchirchir Kiprono za 2:17:49 tiež v čase lepšom ako doterajší rekord (2:18:22) a tretí bol už s odstupom vlaňajší víťaz Joel Mwangi, ktorý začal zaostávať na 35. kilometri. Dovtedy bežalo vedúce kenské trio plece pri pleci. Za medailovými priečkami dobehol vlani tretí muž celosvetového vytrvalostného behu Wings for Life Jevgenij Gliva.

Zo Slovákov bol najrýchlejší Gabriel Švajda, osobný rekord 2:36:08 h mu stačil na 7. miesto. „Som rád, že som sa stal najlepším Slovákom, s týmto cieľom som dnes aj nastupoval na štart. Do 32. km sa mi bežalo dobre, snažil som sa bežať s Ukrajincom Glivom, potom však prišla kríza a musel som výrazne spomaliť. Posledných desať kilometrov som sa trápil, no bol to pre mňa aj dobrý tréning na maratón v Lipsku, ktorý pobežím o tri týždne,“ uviedol Švajda.

Medzi ženami sa o kvalitný výkon aj traťový rekord postarala Hellen Jepkosgeiová Kimutaiová z Kene, čas 2:35:35 h bol až o 7:06 min lepší ako doterajšie maximum jej krajanky Lucy Murigiovej z roku 2012.

„Chcela som zahnúť čas okolo 2:35 h, čo mi vyšlo. Diváci okolo trate boli výborní,“ pochválila atmosféru víťazka, ktorá zinkasovala prémiu až 3500 eur (2000 za 1. miesto a bonus 1500 za čas pod 2:36 h). Navlas rovnako ako predošlý traťový rekord bežala aj druhá Daniela Cirlanová z Rumunska (2:42:41), bývala chodkyňa – olympionička. Najlepšou Slovenkou bola Romana Komarňanská (2:58:59 h) na 5. mieste, ktorá prvý raz v živote pokorila hranicu 3 hodiny.

Aj polmaratón ovládli Keňania, obsadili prvé štyri miesta. Hillary Kiptum Maiyo zvíťazil v traťovom rekorde 1:02:33 h. Predošlé maximum zlepšil až o 37 sekúnd! Druhý dobehol obhajca a bývalý rekordér pretekov Edwin Kipkorir a tretí Silas Kiprono Too.    „Zabehol som si osobný rekord, bežalo sa mi skvele. Škoda, že mi ušli prví maratónci. V jednom okamihu šialene zrýchlili a ak by som sa ich držal, hrozilo by, že by som musel časom spomaliť, čo som nechcel. Bolo to potom cítiť, keď som bežal sám. Z behu som však mal super pocit,“ uviedol najlepší Slovák v cieli Boris Csiba. Čas 1:09:54 h mu stačil na 7. miesto. Medzi ženami sa presadila Rebecca Korirová za 1:13:34, bola to jediná súťaž, kde nepadol traťový rekord.

V súťaži štafiet triumfovalo kvarteto Behame.sk Jozef Urban, Lukáš Olejníček, Jakub Valachovič a Alexander Jablokov. Na 5. mieste dobehla štafeta olympionikov zložená z bežca na lyžiach Martina Bajčičáka, biatlonistky Jany Gerekovej, atlétky-prekážkarky Michaely Peškovej a chodca Mateja Tótha.

Na jubilejnom 10. ročníku bratislavského mestského maratónu – ČSOB Bratislava Marathon 2015 štartovalo od piatka do nedele v ôsmich súťažiach okolo 10 000 bežcov.

VÝSLEDKY – NEDEĽA

ČSOB BRATISLAVA MARATHON

MUŽI (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Hosea Kiplagat Tuei 2:17:18 h – traťový rekord, 2. Justus Kipchirchir Kiprono 2:17:49, 3. Joel Mwangi (všetci Keňa) 2:20:39 h, 4. Jevgenij Gliva (Ukr.) 2:29:58, 5. Szabolcs Beda (Maď.) 2:30:57, 6. Jiří Čipa (ČR) 2:31:23, .. 7. Gabriel Švajda (Ready2run Dvory nad Žitavou) 2:36:08, 9. Marek Mockovčiak (TJ Obal servis Košice) 2:38:02, 12. Marek Holub (SR) 2:39:53, 13. Vladislav Lipovský (MBO Strážske) 2:40:47, 14. Miloš Popovič (Košice) 2:40:49, 16. Boris Kotman (Dynamo Dolný Kubín) 2:42:40.

ŽENY (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Hellen Jepkosgeiová Kimutaiová (Keňa) 2:35:35 h – traťový rekord, 2. Daniela Cirlanová (Rum.) 2:42:41, 3. Tünde Szabóová (Maď.) 2:45:04, 4. Oľha Kazymyrová (UKr.) 2:58:04, 5. Romana Komarňanská (BMSC) 2:58:59, 6. Elina Junnilová (Fín.) 3:02:42, 7. Kristína Néč Lapinová (SR) 3:05,51, 8. Zuzana Stanovčáková (Partizán Bardejov) 3:19:26.

RENAULT POLMARATÓN

MUŽI (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Hillary Kiptum Maiyo 1:02:33 h, 2. Edwin Kipkorir 1:03:17, 3. Silas Kiprono Too 1:03:22, 4. Paul Mwangi (všetci Keňa) 1:04:33, 5. Gábor Józsa (Maď.) 1:07:30, 6. Bartolomiej Stajniak (Poľ.) 1:08:34, 7. Boris Csiba (BMSC) 1:09:54,… 15. Miroslav Novák (Cycling Academy) 1:14:30, 17. Milan Švec (AK Tlmače) 1:15:40.

ŽENY (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Rebecca Korirová (Keňa) 1:13:34 h, 2. Mary Wanjohiová 1:13:41 h, 3. Esther Wanjiruová (všetci Keňa) 1:15:25, … 9. Sylvia Sebestianová (BK Jozefa Gabčíka Žilina) 1:25:00, 11. Renáta Klčová (SR) 1:26:56, 13. Petra Holéczyová (SheRuns) 1:29:17.

JOHNSON CONTROLS POLMARATÓNSKE ŠTAFETY

ŠTAFETY: 1. Behame.sk „A“ (Jozef Urban, Lukáš Olejníček, Alexander Jablokov, Jakub Valachovič) 1:06:52, 2. Nutrend Run for Fun Men (Jozef Pelikán, Peter Ďurec, Daniele Spallucci, Martin Ďurec) 1:07:52, 3. Behame.sk „B“ (Ján Matúš, René Valent, Jakub Šiko, Ondrej Jurčák) 1:10:37,2, 4. Hraj na tie nohy A (Tomáš Timoranský, Peter Černický, Leonard Lendvorský, Július Korčok) 1:13:02, 5. Tím olympionikov (Martin Bajčičák, Jana Gereková, Michaela Pešková, Matej Tóth) 1:18:02, … 14. SITA Sport Team (Ľuboš Bogdányi, Peter Pašuth, Ondrej Pašuth, Ján Pašuth) 1:31:30.

VÝSLEDKY – SOBOTA

DESIATKA S BIRELLOM (10 km)

MUŽI (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Lukáš Olejníček (ČR) 33:25, 2. Patrik Vyšňovský (MBO Strážske) 33:42, 3. Ján Zmrhala (MK Rajec) 35:25.

ŽENY (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Lucia Janečková (BMSC Bratislava) 36:54, 2. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 37:48, 3. Martina Kontríková (Swiss) 41:56.

MINIMARATÓN (4,2 km):

MUŽI (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Lukáš Olejníček (ČR) 13:50, 2. Jakub Šiko (Elite Sport Team Levice) 13:56, 3. Tomáš Podpera (Salomon) 14:08.

ŽENY (ABSOLÚTNE PORADIE): 1. Jana Kunčická (ČR) 16:24, 2. Terézia Čičová (Slávia STU Bratislava) 16:40, 3. Mária Prášilová (behame.sk) 16:46.

JUNIORSKÝ ŠTAFETOVÝ MARATÓN: 1. ŠG Nitra 2:47:34, 2. MTF STU Trnava 3:10:40, 3. BG CS Lewisa 3:16:03