Tlačová správa – ČSOB Bratislava marathon v kocke

V cieli bol prvý 31-ročný Keňa Micah Kiplagat Samoei, jeho čas 2:21:09 h v mimoriadne nepriaznivom počasí je druhý najlepší v histórii pretekov.

MARATÓN – MUŽI

V cieli bol prvý 31-ročný Keňa Micah Kiplagat Samoei, jeho čas 2:21:09 h v mimoriadne nepriaznivom počasí je druhý najlepší v histórii pretekov. Víťaz zinkasoval prémiu 2000 eur. Reálnu šancu na prekonanie rekordu pretekov 2:19:42 Ukrajinca Remščuka z roku 2008 prekazil najmä mimoriadne silný vietor, chlad, dážď a sneh.

V typicky aprílovom počasí nedokončil preteky hlavný favorit Richard Chepkwony, ktorý po 35. kilometri odstúpil. Dovtedy bežal spoločne so Samoeiom a po polmaratónskom medzičase (1:08:20 h) to vyzeralo na výrazné prekonanie traťového rekordu. Druhý skončil napokon ďalší Keňan Elisha Sawe (2:21:43), ktorý pred 5 rokmi vyhral v Bratislave polmaratón. Prekvapením bola tretia priečka 25-ročného Bielorusa Olega Gura (2:22:14), až piaty finišoval obhajca prvenstva Etiópčan Ashenafi Erkolo.

Najlepší Slovák v absolútnom poradí bol vlaňajší majster SR v maratóne Imrich Magyar (AC N. Zámky), obsadil 9. miesto časom 2:31:02 h.

MARATÓN – ŽENY

O jediný traťový rekord nedeľňajšieho programu sa postarala Lucy Wambuiová-Murigiová. Drobná Keňanka si zopakovala minuloročné polmaratónske prvenstvo, avšak tentoraz na dvojnásobnej trati. V jarnej fujavici zvládla 42,195 km za 2:42:41 h a o 2:49 min prekonala doterajšie maximum krajanky Lilian Koechovej. Tá po triumfoch v rokoch 2010 a 2011 skončila tretia časom 2:49:32 h za maďarskou vytrvalkyňou Rékou Bátaiovou (2:46:15).     Dvadsaťsedemročná Wambuiová-Murigiová, ktorá ešte v polovici súťaže bežala na výsledný čas pod 2:38 h, dostala šek na 1300 eur. Na poslednú chvíľu odriekla účasť pre zranenie víťazka z roku 2009 Judit Földingová-Nagyová z Maďarska. Jej krajanka Katalin Farkasová, víťazka v roku 2008, obsadila 6. miesto.

Popredné slovenské maratónkyne tentoraz neštartovali, najlepšia bola preto kondičná bežkyňa Radka Paulínyová z Trnavy (3:16:48).

POLMARATÓN – MUŽI A ŽENY

V polmaratóne mužov to až do 15. kilometra vyzeralo na rekord pretekov. Stephen KiplimoJackson Munyao dlho udržiavali strojové tempo 3 minúty na kilometer. Aj im však úsilie o prekonanie Tueiovho najlepšieho času histórie bratislavských pretekov (1:03:45) prekazil severák. V závere mal viac síl 19-ročný mladík Kiplimo, vyhral za 1:04:25 h, o 5 sekúnd za ním dobehol Munyao. Totálny triumf Keňanov na tejto trati zavŕšil Julius Lagat (1:06:04). Zo slovenských bežcov bol najlepší Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) na 8. mieste za 1:10:26 h.

Po vlaňajšej druhej priečke si tentoraz Keňanka Nancy Koechová nenechala ujsť prvenstvo. Dosiahla síce o viac ako dve minúty slabší čas ako pred rokom (1:14:49), ale stačilo jej to na pohodlné víťazstvo pred krajankou Mary Wanjohiovou (1:16:07). O jediné slovenské medailové umiestnenie v hlavných kategóriách (maratón muži a ženy, polmaratón muži a ženy) sa postarala Dubničanka Janka Zatlúkalová (1:19:51). Po víťazstve v roku 2009 a tretej priečke o rok neskôr brala aj tentoraz „bronz“.

OSOBNOSTI V CIELI

V cieli kráľovského maratónu klasifikovali celkovo na 284. priečke  Andreja Jurisa (čas 3:50:02), predsedu predstavenstva ZSE distribúcia, a. s. Populárny moderátor a ambasádor podujatia Matej „Sajfa“ Cifra dobehol v absolútnom poradí polmaratónu mužov na 294. mieste výkonom 1:37:01 h. Bol o viac ako 10 minút rýchlejší ako Martijn Mulder, riaditeľ marketingu a predaja hotela Sheraton v Bratislave (1:49:47 – 813. miesto).

Na polmaratónsku trať vybehla aj zostava zložená z kľúčových ľudí na bratislavskom a košickom magistráte. Štafeta, v ktorej bežali primátori Milan FtáčnikRichard Raši, riaditeľ bratislavského magistrátu Viktor Stromček a námestník košického primátora Ladislav Lazár, si počínala výborne. Z 296 kvartet ju klasifikovali na 59. mieste za 1:43:45.

HLASY VÍŤAZOV A NAJLEPŠÍCH SLOVÁKOV

Micah Kiplagat Samoei (Keňa, prvý v maratóne):„Boli to najťažšie preteky môjho života. Dnes boli podmienky skutočne náročné. Od 35. kilometra som bežal sám. Bol to boj s počasím. Aj keď som si trúfal na lepší čas, uvažoval som o výkone pod 2:15 h, dnes sa to nedalo. Ak by boli optimálne podmienky, traťový rekord by som prekonal a určite poriadny kus.“

Imrich Magyar (Slovensko, deviaty v maratóne):„Začal som pomalšie a veľmi opatrne. Vedel som, že v silnom vetre to bude ťažký maratón. Bolo navyše aj dosť chladno, nevedel som sa poriadne rozbehnúť. Aj preto je čas napokon takýto. Ak by bolo počasie lepšie, verím, že tri minúty by sa dali dať z času dole.“

Lucy Wambuiová-Murigiová (Keňa, prvá v maratóne):„Vlani sa mi v Bratislave veľmi páčilo, preto som sa rozhodla vrátiť sa. Ak by bolo lepšie počasie, trúfala som si na 2:38 h. Dnes to však bolo skutočne náročné, vietor mi nedovolil, aby som zrýchlila.“

Stephen Kiplimo (Keňa, prvý v polmaratóne):„V týchto podmienkach sa naozaj nedalo bežať rýchlejšie. Vo finiši som si veril.“

Jozef Urban (Slovensko, ôsmy v polmaratóne):„Po príchode do Bratislavy som sa v sobotu modlil, aby sa počasie zlepšilo. Fúkalo síce trochu menej, ale optimum to rozhodne nebolo. Vietor mi prekazil snahu o čas okolo 1:08 h. Do 15. kilometra sa to ešte dalo, potom to už bolo horšie. Chvíľu som nemal s kým bežať, chytil som sa vedúcich maratóncov a s nimi som to potiahol. Na dané podmienky som s časom spokojný.“

Nancy Koechová (Keňa, prvá v polmaratóne):„Som šťastná, vlani som skončila druhá, teraz som vyhrala. Dnešné podmienky mi však nevyhovovali, mám radšej trocha teplejšie počasie, aj keď nie veľké teplo.“

Janka Zatlúkalová (Slovensko, tretia v polmaratóne):„Takmer celý čas som bežala sama, čo veru nie je ideálne. Je len začiatok sezóny a od tohto výkonu sa teraz odrazím ďalej. Polmaratón v Bratislave bol akýsi test. Na to, že fúkal veľmi silný vietor, som dosiahla dobrý čas. V lete sa chcem na dráhe venovať kratším tratiam, 5000 a 10 000 m, na ktorých sa chcem pokúsiť o limit na majstrovstvá Európy v Helsinkách. Bratislavský maratón mám rada, je tu dobrá organizácia, výborní diváci.“

NAJLEPŠÍ V HLAVNÝCH KATEGÓRIÁCH

MARATÓN

Muži:1. Micah Kiplagat Samoei 2:21:09 h, 2. Elisha Kiprotich Sawe (obaja Keňa) 2:21:43, 3. Oleg Gur (Biel.) 2:22:13, 4. Ádám Kovács (Maď.) 2:22:27, 5. Ashenafi Erkolo (Et.) 2:25:04, 6. Aleš Miko (ČR) 2:28:05,… 9. Imrich Magyar (AC Nové Zámky) 2:31:02, 12. Tomáš Kopčík (Trnava) 2:39:57, 13. Boris Csiba (Runshop Sport Team) 2:40:15, 14. Ondrej Puškár (ČSOB) 2:41:42, 15. Martin Guttmann (MAC Rača) 2:42:16, 16. Michal Kulich (ŠK Delfín Nitra) 2:42:20, 17. Peter Tichý st. (ŠKP Čadca) 2:44:09.

Ženy: 1. Lucy Wambui Murigiová (Keňa) 2:42:41 h – traťový rekord, 2. Réka Bátaiová (Maď.) 2:46:15, 3. Lilian Koechová (Keňa) 2:49:32, 4. Jana Dorazilová 2:59:52, 5. Ivana Martincová (obe ČR) 3:05:32, 6. Katalin Farkasová (Maď.) 3:09:12, 7. Radka Paulínyová (Trnava) 3:16:48.

POLMARATÓN
Muži:
1. Stephen Kiplimo 1:04:25 h, 2. Jackson Mwendwa Munyao 1:04:30, 3. Julius Kiprono Lagat (všetci Keňa) 1:06:03, 4. Tamás Kovács (Maď.) 1:06:52, 5. Mike Cheruiyot (Keňa) 1:07:21, 6. Zsolt Koszár (Maď.) 1:07:48,7,… 8. Jozef Urban (JM Demolex Bardejov) 1:10:25, 11. Tibor Sahajda (Raslavice) 1:11:37, 13. Andrej Orlický (Triatlon team Trnava) 1:15:19.
Ženy: 1. Nancy Koechová 1:14:49 h, 2. Mary Wangariová-Wanjohiová (obe Keňa) 1:16:07, 3. Janka Zatlúkalová (Spartak Dubnica) 1:19:51, 4. Zsófia Biadisová 1:20:33, 5. Ida Kovácsová (obe Maď.) 1:20:40, 6. Ľubomíra Maníková (Spartak Dubnica) 1:22:34, 7. Katarína Pokorná (Slávia STU Bratislava) 1:24:38, 8. Martina Bábelová (Realiz SportTeam) 1:28:11.

POLMARATÓNSKA ŠTAFETA

Konečné poradie: 1. Behame.sk „A“ (Valent, Matúš, Valachovič, Kocián) 1:08:17 h, 2. Trigranit with P´art of Heart 1:09:52, 3. Behame.sk „B“ 1:12:48, VŠ KUK 1:19:30, 5. Polanská Team 1:21:02, 6. Ekonomická univerzita Bratislava 1:22:45