Tajchová osmička a Beh zdravia v Novej Bani

V sobotu, 8. septembra 2012 naše mesto opäť ožilo športom. V krásnom prostredí rekreačného strediska Tajch v Novej Bani sa konal prvý ročník behu Tajchová osmička a Beh zdravia. Bol to pokus o vytvorenie nového športového podujatia, ktoré by oslovilo športovcov, bežcov z nášho mesta a jeho blízkeho okolia. Podujatie organizovalo Mesto Nová Baňa v spolupráci s nadšencami pre beh p. Milanom Staňom a Petrom Gajdošom.

Organizačný tím zvolil 17 súťažných kategórii, od predškolského veku po ženy/muži nad 50 rokov. Našim cieľom bolo dať príležitosť všetkým, ktorí si chcú súťažne zabehať. Jednotlivé kategórie bežali od 100 m, 300 m, 500 m  po 7,5 km. Najmladší boli odmenení medailami všetci, v hlavných kategóriách sme okrem medailí udelili aj dva víťazné poháre za najlepší ženský a mužský čas. Vyhlásili sme aj najmladšieho a najstaršieho účastníka preteku. Najstarším sa stal p. Juraj Cengel z Banskej Štiavnice – r.1937 a najmladšou účastníčkou bola Hanka Tencerová z Novej Bane – r.2010, ktorá po počiatočnom páde dobehla do cieľa s plačom, ale o to väčšia radosť bola potom z medaile a pekného víťazného pohára.

Súčasťou podujatia bol aj Beh zdravia, do ktorého sa prihlásilo 33 bežcov. Bežal sa jeden okruh okolo vodnej nádrže Tajch pre zdravie, pre pohyb samotný, pretože práve ten nám v súčasnej dobe chýba stále viac a viac. Aj v Behu zdravia bol vyhlásený najmladší a najstarší účastník. Najmladším sa stala Emka Hromádková – r. 2010, ktorá športovala spolu so svojimi rodičmi a najstarším MUDr. Ľubomír Snopek – r.1944. Práve on bol v ten deň príkladom aj ostatným, mladším generáciám, pretože bol od rána aktívnym hráčom na tenisovom turnaji VETERAN CUP. Na Beh zdravia pritiahol aj ostatných svojich spoluhráčov z tenisového klubu SMEČ.

Potešením pre organizátorov bolo, že sa do behu zapojili celé rodiny. Rodičia, ktorí sa prihlásili do Tajchovej osmičky prihlásili aj svoje deti a zároveň si viacerí odbehli aj Beh zdravia. Menšie deti mali možnosť počas podujatia vyblázniť sa na trampolíne, ktorú nám ochotne zapožičalo Materské centrum Gašparko. Adam Búry predviedol slack line – chodenie po „napnutej šnúre“, ktoré na prvý pohľad vyzerá veľmi jednoducho. Viacerí však zistili, že to také ľahké nie je. Škoda, že sa na záver napokon neuskutočnila exhibícia Matúša Kočnera, ktorý bol v tom čase neplánovane odcestovaný v zahraničí.

Na prvom ročníku behu sa zúčastnili nielen bežci z Novej Bane, ale aj Župkova, Žarnovice, Banskej Štiavnice, Tlmáč, Levíc, Kozároviec, Dolnej Ždane a dokonca z Banskej Bystrice. Spolu sa obidvoch behov zúčastnilo takmer 100 bežcov, čo nás len utvrdzuje v tom, že má zmysel v tomto podujatí pokračovať.

Ďakujeme všetkým zúčastneným a tiež dobrovoľníkom, ktorí sa zaslúžili o hladký priebeh podujatia. Menovite: Milan Staňo, Peter Gajdoš, Jaroslav Plachy (hlavný rozhodca), Zuzana Plachyová (zapisovateľka), Peter Hudec (rozhodca), Renáta Jányová (prezentácia), Katarína Štrbová (prezentácia), Martin Mikuška (moderátor), Jarmila Mihálová (zdravotný dozor), Viliam Mihál (kontrola bežcov na otočke), Jakub Mihál (sprevádzanie bežcov), Vladimír Kvasnička (usmerňovanie dopravy), Zuzana Kvasničková (vypisovanie diplomov).