Sú Nike Vaporfly Next 2 najlepšie tenisky na behanie?
- 01. feb 2023
- 0
Výber bežeckých tenisiek je pre bežca veľmi komplexná, dôležitá, no zároveň pomerne individuálna záležitosť. Svojím spôsobom je výber tenisiek na behanie veľmi špecifický. Čo vyhovuje jednému, nemusí druhému a tretí siahne po úplne niečom inom. Keď však bežci započujú názov Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2, väčšinou sa z ich úst dozviete, že ide o perfektnú voľbu. Otázkou je, prečo sú tieto bežecké topánky dlhodobo považované za jedny z najlepších na trhu a v čom porážajú konkurenciu?
Karbónová doska, uhlíkové vlákna, skvelé pruženie, nízka hmotnosť, nízka cena a na konte zápisy tisícok osobných rekordov. Takto by sa na úvod dali charakterizovať prívlastky tejto bežeckej obuvi, ktorej predchodca bol na trh uvedený ešte v roku 2016. Nike ZoomX Vaporfly NEXT% 2 sú teda druhou generáciou. Koniec koncov, práve prvá generácia spôsobila to, že odľahčené karbónové dosky začalo používať ako medzipodrážku viacero prestížnych značiek. Zásadnou informáciou, ktorú je podstatné v úvode predstaviť je, že novší model je oproti prvej úspešnej generácii lacnejší, a to v priemere o 20 až 50 eur. Napriek tomu, že prišiel s viacerými vylepšeniami.
Komfort a výkon
Bežci si v tomto ohľade tenisky veľmi pochvaľujú a veľkosť pri výbere takmer vždy sadne podľa tabuľky, čo nie je vždy pravidlom. Pretekárska obuv je vybavená karbónovou doskou v medzipodrážke. Tá je obkolesená PEBA penou ZoomX, ktorá je mäkká a pri odraze výborne asistuje. Pri dopade zasa efektívne tlmí nárazy. Bežci po prvých kilometroch signalizovali výrazné šetrenie pohybu a pocit mäkkosti, ktorý tenisky prinášajú. Beh je tak efektívnejší a príjemnejší. Topánka má 8 mm drop. Podrážka obsahuje minimum gumy, vďaka čomu je topánka extrémne ľahká (približne 195 g v závislosti od veľkosti). Päta je vzadu výrazne skosená, čo má nemalý efekt pri dopade na akýkoľvek povrch. Pohyb sa rýchlejšie prenáša na špičku, čo je opäť prínosom z hľadiska samotného výkonu bežca, samozrejme, s adekvátnou technikou behu.
Strih a zvršok bežeckej obuvi
Hlavná zmena sa udiala práve na zvršku topánky. Pôvodný materiál VaporWeave nahradila syntetická sieťovina. Priedušnosť je tak lepšia a noha má väčší „pocit slobody“. Pridala sa zosilnená časť smerujúca od špičky k šnúrkam. Vďaka tomu je zvršok stabilnejší a nedochádza k jeho krčeniu pri ohybe. Golier topánky pôsobí relatívne úzko, no pocit tesnosti či tlačenia bežci nereklamovali, nakoľko pri správnom viazaní je voľnosť optimálna podľa potreby. Jazyk je viac polstrovaný a ubralo sa aj z jeho dĺžky. Pri zošuchnutí však hrozí, že šnúrky budú v kontakte s nohou. Stabilita chodidla je skvelá a noha je dobre zakotvená vo výstelke. Špička má dostatok miesta pre prsty, no stredová časť je zúžená a aj preto nie je topánka ideálna pre bežcov so širšou nohou.
Záverečné hodnotenie – nedostatky ostali
Vždy ide o osobné skúsenosti a dojmy. Na základe domácich i zahraničných testov bežcov však možno určiť, pre koho sú tenisky na behanie Nike Vaporfly NEXT% 2 určené, kde sú ich slabiny a naopak silné stránky. Ide o skvelé bežecké tenisky vhodné na maratóny či polmaratóny. Pena ZoomX síce pruží skvele, no opotrebúva sa rýchlejšie, čo spôsobuje vyššiu únavu chodidiel pri pravidelných behoch na dlhšie vzdialenosti. Vo viacerých testoch je reč o 300 až 400 km, po ktorých cítiť jej výraznejšie oslabenie a podporu. Nebyť však tejto technológie, tak vysokom komforte by nebola reč.
Topánky sú ľahké a skvele odpružené, čo je zásluhou už spomenutej kombinácie karbónovej dosky a ZoomX. Syntetická sieťovina na zvršku je vítaná zmena pre lepšiu priedušnosť, no faktom je, že jazyk (s prídavným polstrovaním) je skrátený pre niekoho až príliš. Skĺznutie môže zapríčiniť, že sa o nohu bude trieť viazanie. Pretrval aj nedostatok s podrážkou. Jej priľnavosť je veľmi priemerná a aj malé rozdiely pri zmenách povrchov cítiť. Trakcia podrážky je nižšia kvôli minimálnemu množstvu gumy. Ide o daň za nízku hmotnosť. V prípade niektorých recenzií tiež bežci neodporúčajú tenisky ľudom so širším chodidlom z dôvodu diskomfortu v časti päty.
Kúpiť či nekúpiť?
A sú teda Nike ZoomX Vaporfly Next% 2 najlepšie tenisky na behanie? Áno, pre mnohých sú, no rovnako ako neexistuje univerzálny bicykel na cestu, dráhu i do hôr, neexistujú ani univerzálne tenisky na behanie. Na základe poznatkov, referencií, praktických testov či reálnych skúseností (ktorých je neúrekom) však možno konštatovať, že ide o perfektné tenisky na behanie pre väčšinu bežcov či maratóncov. Všestrannosť je tak ich najsilnejšou vlastnosťou a je dôvodom, prečo si tieto tenisky bežci tak obľúbili aj s ohľadom na ich slabšie stránky. S určitosťou možno povedať, že okolo tejto tenisky nejde o žiadny umelý „boom“ a jej kúpou si vysokou určitosťou polepšíte. Výrazne v prospech tenisiek hrá aj cena na úrovni 200 eur.
Alternatívne bežecké tenisky
Možností je v tomto cenovom segmente určite viac a tenisky teda je s čím porovnávať. Adidas Adizero Pro 3 v podobnej cenovej relácii taktiež pracujú s technológiou karbónových tyčí spojených do jedného celku. Porovnateľné sú i samotným dizajnom, no oproti Nike sú o pár gramov ťažšie (cca. 215 g).
Karbónová doska, vynikajúca odolnosť, skvelé tlmenie ASICS FF Blast Turbo a podobná hmotnosť (cca. 204 g) ako u Vaporfly – bežecké tenisky Asics METASPEED SKY+ majú na základe mnohých zahraničných recenzií prívlastok top maratónskych topánok. Oproti Vaporfly majú pri dopade chodidla omnoho lepšiu priľnavosť a sú vhodné aj pre ľudí so širším chodidlom. Do tretice za konkurenciu môžeme považovať aj dobre známe tenisky na behanie Saucony Endorphin Pro 3. Nevýhodou je azda len limitovaná ponuka farebných kombinácií (ružová, biela, farebná).
Testmagazin.sk | Test Magazín je nezávislým recenzným portálom, ktorý pomáha spotrebiteľom. Cieľom projektu je prostredníctvom transparentných testov a porovnaní pomôcť spotrebiteľovi zorientovať sa v záplave rozmanitej ponuky na trhu. Na základe vlastných, zahraničných či tuzemských odborných testov, ako aj referencií zákazníkov, tvoríme obsah, ktorého úlohou je uľahčiť spotrebiteľovi rozhodovanie, ušetriť čas, nervy i peniaze. Zvlášť v dnešnej uponáhľanej dobe, keď je trh presýtený množstvom sortimentu pochybnej kvality.
Napíšte komentár