Slovenská štvorica odletela na ME v krose do Dublinu bez prehnaných ambícií, juniori a Dušková sa pokúsia prekvapiť

ME-KROS-DUBLIN-2021

Vyše 600 špičkových bežcov z 38 krajín a medzi nimi aj kvarteto Slovákov – posledný atletický vrchol roka budú nedeľné 27. majstrovstvá Európy v krose v írskom Dubline.

Konkurencia bude už tradične veľmi silná, keďže krosy behajú všetci – od osemstovkárov po maratóncov. Akékoľvek umiestenie v prvej polovici štartového poľa bude pre slovenskú vytrvaleckú mlaď dobrým vysvedčením.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Prvý na trať vybehne junior Michal Staník

Prvý zo slovenskej štvorice vybehne na trať kontinentálneho šampionátu o 11.00 h SEČ (v Dubline o hodinu menej) junior Michal Staník. Devätnásťročný púchovský gymnazista behajúci za BK Lysá pod Makytou bude mať na vrcholnom podujatí premiéru. Čakajú ho štyri 1,5-kilometrové okruhy a 106 súperov z 30 krajín.

„Cítim sa veľmi dobre, celú jesennú prípravu sme smerovali práve k majstrovstvám Európy v krose. V Dubline budú asi náročné podmienky, ale na také som zvyknutý, z nich nemám strach,“ tvrdil Staník, ktorý v rámci prípravy na ME absolvoval tri krosy – víťazný na majstrovstvách Slovenska v Čunove, na medzinárodnom krose Olympia Alm v Mníchove skončil medzi mužmi piaty a zároveň najlepší z juniorov a na českom šampionáte vo Valašskom Meziříčí dobehol štvrtý.

„Taktika je jasná – začať s rozumom, a v závere, ak to pôjde, čo najviac zrýchliť. Konkurencia v Dubline je parádna, určite budem mať s kým bežať. Dám do toho úplne všetko. Trému zatiaľ nemám, ale pred štartom asi príde. Na šampionát sa však veľmi teším,“ vravel slovenský rekordér v cestnom behu na 10 km.

Pred nedeľným krosom je napätý i Staníkov kouč Ján Križák, účastník polmaratónskych MS 1998 a 1999. „Už sa neviem dočkať pretekov,“ priznal tréner. „Michalova príprava v posledných dvoch týždňoch dopadla nad očakávanie. Ak všetko ´sadne´ ako má, môže z toho byť zaujímavý výsledok.“

V súťaži junioriek (štart 11.28 h SEČ), ktorá je so 114 účastníčkami najpočetnejšia, sa predstavia aj dve Slovenky. Kým Zuzana Michaličková (AO Žilina) bude mať na 4-kilometrovej trati premiéru, Líza Hazuchová (AK ZVP Lučatín) sa v špičkovej konkurencii európskych bežkýň otestuje už druhý raz.

Sedemnásťročnej Hazuchovej premiéra na ME v Lisabone 2019

V USA na Kalifornskej baptistickej univerzite (California Baptist University/CBU) v meste Riverside študujúca Hazuchová mala premiéru na ME v krose v Lisabone 2019 už ako 17-ročná. V súťaži junioriek na 4,225 km v parku Bela Vista obsadila z 93 pretekárok 41. miesto a zlepšila dovtedajšie historicky najlepšie slovenské umiestenie na krosových ME v kategórii junioriek.

Dolnokubínskej rodáčke sa darilo aj v zámorských krosoch. Na univerzitnom šampionáte konferencie Western Athletic Conference (WAC) skončila Líza v pretekoch žien na 6 km v konkurencii 100 bežkýň na výbornom 7. mieste.

„Odvtedy už nesúťažila, pripravovala sa na dublinské preteky,“ skonštatoval kouč Marek Vojník, ktorý Hazuchovú trénoval pred odchodom do USA a bude ju cez víkend sprevádzať na ME. „V Amerike trénovala spočiatku úplne inak ako doma, nabehala podstatne viac kilometrov. V poslednom období však už zapracovala aj na rýchlosti a som zvedavý, do akého výsledku to pretaví na šampionáte. V Dubine sa však pobeží v celkom iných, ťažších podmienkach ako na krosoch v zámorí. Niečo podobné, čo ju čaká, už zažila pred dvoma rokmi na majstrovstvách Slovenska v Betliari.“

Hazuchová z USA avizuje vydarenú prípravu na krosové ME. Aj jej forma v univerzitných krosoch postupne gradovala. Čím viac sa adaptovala na nové prostredie, tým sa jej lepšie behalo. „Z lisabonského 41. miesta som mal veľkú radosť. Ak sa Líza teraz dostane do štyridsiatky, budem šťastný. Podmienky však budú zrejme výrazne odlišné ako pred dvoma rokmi. Som zvedavý, ako jej sadnú,“ poznamenal Marek Vojník.

Debutantka Zuzana Michaličková sa podobne ako Michal Staník na veľkú európsku premiéru teší. „Už sa neviem dočkať, hoci, neviem, čo v tejto extrémne silnej konkurencii očakávať,“ priznala 19-ročná triatlonovo-atletická obojživelníčka. Na šampionát sa pripravovala doma pod vedením mamy a trénerky v jednej osobe Sylvie Turekovej Michaličkovej. „Verím, že som sa na ME nachystala dobre. Trať vyzerá kopcovitá, čo mi vyhovuje. No uvidíme až v Dubline, lebo iné je to na obrázkoch a iné v realite. Naozaj netuším, na čo si môžem trúfať, ale určite sa pokúsim dosiahnuť čo najlepší výsledok,“ sľúbila Zuzana.

Elena Dušková na 6 km trati

Tohtoročná slovenská ženská krosová šampiónka Elena Dušková bude v Dubline súťažiť v kategórii do 23 rokov na 6-kilometrovej trati (štart o 12.23 h). Skúseností z kontinentálneho vrcholu má zo slovenskej štvorice najviac. V Dubline pobeží zverenka Marcela Lopuchovského na ME už tretí raz. Debutovala v roku 2018 v holandskom Tilburgu, kde medzi juniorkami skončila 70. (z 88 štartujúcich) a pred dvoma rokmi v Lisabone jej v rovnakej kategórii patrila 69. priečka z 93 bežkýň.

„Príprava na ME mi vyšla. Behala som v tomto období tak dobre ako nikdy predtým. Urobili sme s trénerom maximum toho, čo bolo možné, aby som v Dubline dosiahla dobrý výsledok,“ pochvaľovala si tréningy Elena Dušková. „Pripravovala som sa v Bratislave aj jej okolí. Vyberali sme si cielene terény podobné tomu, aký ma čaká na ME.“

Dušková absolvovala pred ME dva krosy. Na M-SR v Čunove suverénne vyhrala súťaž žien a týždeň predtým finišovala druhá na medzinárodnom krose Olympia Alm v Mníchove. „Môj dublinský cieľ je dobehnúť do cieľa v prvej polovici 66-členného štartového poľa. Ak skončím lepšie, bolo by to super. Umiestenie na ME v krose sa však odhaduje veľmi ťažko – budem sa snažiť o čo najlepšie. Teraz cítim trochu väčšiu nervozitu, lebo kým na predošlé krosy som sa špeciálne nepripravovala, teraz sme sa vyslovene zamerali na tieto preteky, a preto sú moje očakávanie vyššie,“ pripomenula Elena Dušková.

Krosová história Slovenska od roku 1998

Slovensko sa do krosových ME zapojilo prvý raz až v talianskej Ferrare 1998, štyri roky po premiére tohto šampionátu. Bez výraznejšie úspechu – juniori Dušan Hlubocký i Adriana Vitková skončili v šiestej desiatke. Z doterajších 26 edícii ME v krose štartovali Slováci v 15. Najlepšie umiestenie patrí Róbertovi Štefkovi: zatiaľ ako jediný sa dostal do elitnej tridsiatky. V chorvátskom Meduline v roku 2002 bol 29. z 86 štartujúcich mužov. V TOP 40 boli okrem neho už len Katarína Berešová (35./ženy – Albufeira 2010), Lucia Janečková (39./ženy do 23 rokov – Chia 2016) a Soňa Vnenčáková (40. ženy do 23 rokov – Chia 2016). Rekordérkou v počte účastí je Novozámčanka Janečková, na ME v krose štartovala päťkrát (2012 – 2014, 2016 – 2017).


Slovensko na ME v Krose | Dublin 2021

Ženy do 23 rokov | Elena Dušková (20 rokov, ŠK Dukla o. z. B. Bystrica, tretí štart na ME v krose /2018: 70. juniorky, 2019: 69. juniorky/, tréner Marcel Lopuchovský)

Juniorky | Líza Hazuchová (19 rokov, AK ZVP Lučatín, druhý štart na ME v krose /2019: 41. juniorky/, tréner Marek Vojník), Zuzana Michaličková (19 rokov, AO Žilina, debut na ME v krose, trénerka Sylvia Tureková Michaličková)

Juniori | Michal Staník (BK Lysá pod Makytou, debut na ME v krose, tréner Ján Križák)

Realizačný tím | Vladimír Gubrický (vedúci výpravy), Marek Vojník (tréner)