Slovenská špička aj keňskí bežci pricestujú na 42. Malý štrbský maratón s účasťou viac ako 800 pretekárov

MŠM 2019

V nedeľu 14. júla 2019 sa v Štrbe uskutoční 42. ročník MŠM. Pre vysoký záujem organizátori museli uzavrieť registráciu dospelých dva týždne pred pretekmi a momentálne evidujú viac ako 600 prihlášok na 31 km a 10 km trať a viac ako 200 záujemcov o preteky žiakov a dorastencov.

Na preteky pricestujú športovci zo Slovenska, Poľska, Českej republiky, Ukrajiny, Maďarska, Švajčiarska, Estónska, Kanady, USA a Kene. Štart je naplánovaný na 9:30 hod.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Účasť špičkových pretekárov

Orest Babyak z Ukrajiny opäť vyštartuje so štartovým číslom 1. Na 31 kilometrovej trati zo Štrby do Liptovskej Tepličky a späť štartoval 15 krát a drží traťový rekord 1:40:06. Minulý rok ako čerstvý päťdesiatnik vyhral svoju kategóriu a obsadil 4. miesto v absolútnom poradí. Len štyria bežci sa na 31 km trati dostali pod hranicu 1:41:00. Najbližšie k traťovému rekordu bol Geoffrey Githuku Chege z Kene, ktorý v roku 2016 zvíťazil s časom 01:40:23 a len o 16 sekúnd zaostáva v historických tabuľkách za Babyakom.

Chege sa tento rok zameriava na trate do 10 km a z rakúskeho klubu run2gether pricestujú Keňania Simon Kamau Njeri, ktorý si svoj osobný maratónsky rekord 2:15:18 zabehol na maratóne Turín 2016 a Peter Chege Wangari s “osobákom” 2:13:48 z Viedne 2016. Najrýchlejší Slovák posledných rokov a zároveň minuloročný majster Slovenska v maratóne je Tibor Sahajda so svojim maratónskym “osobákom” 2:15:58. Sahajda odbehol MŠM už 4 krát s najlepším časom 1:47:32, ale na zápis medzi víťazov stále čaká. Pre Tibora je naše podujatie prípravou na MS v atletike v katarskej Dohe, kde bude Slovensko reprezentovať v maratóne.

Tünde Szabó z Maďarska štartovala na MŠM 3 krát a najrýchlejší čas 02:00:36 dosiahla pred 2 rokmi. Aktuálne v historickom rebríčku drží 4.miesto a tento rok ju uvidíte bežať práve s číslom 4. Traťový rekord žien 01:54:22 drží Alena Peterková od roku 2000. Veľkou súperkou pre maďarskú pretekárku môže byť Keňanka Jane Wanja Nganga. Celkovo cez obrátku v Liptovskej Tepličke pobeží 213 bežcov a okrem občerstvenia ich tam budú čakať aj diváci s moderátorom.

10. km trať je stále viac populárna

Na stále viac populárnu 10 kilometrovú trať zo Štrby cez Vyšnú a Nižnú Šuňavu sa prihlásilo 370 bežcov a 53 nordic walkerov. Na štarte uvidíme aj víťazov z minulých ročníkov Mariána Zimmermanna a Jozefa Dubašáka, ktorý sa minulý rok stal Bežeckým kráľom Tatier. Odbehnúť desiatku príde aj trojnásobná víťazka Aneta Smerčiaková, ktorá v Štrbe zvíťazila 3 krát a bežecké preteky si zaradila do letnej prípravy pred blížiacou sa biathlonovou sezónou. 31 km aj 10 km trať je zaradená do série Tatry v pohybe Prestige Tour 2019. Motiváciou pre úspešne odbehnutie obidvoch tratí je účastnícka medaila, ktorá dotvára panorámu Tatier a funkčné tričko s logom podujatia.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Preteky pre mládež

Súťažiť budú aj žiaci a dorastenci v uliciach obce Štrba, ktoré si za svoj výkon odnesú malú účastnícku medailu a drobné sladké odmeny. Preteky detí sú zaradené do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy a doteraz sa na preteky prihlásilo 212 mladých bežcov.

Bohatý sprievodný program

Počas celého nedeľného dopoludnia bude v priestoroch pred kultúrnym domom športovú atmosféru umocňovať ľudová hudba. K dispozícii budú stánky s občerstvením, športovým tovarom a pripravená bude aj tombola. Prebrať svoje štartové číslo si môžu pretekári už v sobotu popoludní a večer o 18,00 hod. návštevníkov obce pozýva Miestny odbor Matice Slovenskej na Strelnicu na Ul. MUDr.Markušovského na zapálenie tradičnej Vatry zvrchovanosti.

Organizátori

Organizátorom MŠM je Obec Štrba, Obec Liptovská Teplička, Športový klub Štrba a viac ako stovka dobrovoľníkov z obce Štrba, ktorá sa na tento športový sviatok pripravuje niekoľko mesiacov. Kalendár Tatry v pohybe ďalej v stredu 17. júla pokračuje podujatím Beh po schodoch do neba v Liptovskej Tepličke, v piatok 19. júla Night Runom Nová Lesná a v sobotu 20. júla jubilejným 20. ročníkom Memoriálu Jána Stilla v Novej Lesnej.