Šamorínske ME v Krose lákajú slovenskú elitu.

Európsky krosový šampionát 10. decembra v Šamoríne je veľké lákadlo aj pre najlepších slovenských bežcov. Keďže v x-bionic® sphere sa prvý raz v histórii tohto podujatia uskutoční aj súťaž miešaných štafiet na 4 x 1,5 km, záujem o štart na šampionáte prejavili aj dvaja najlepší slovenskí strednotratiari Jozef Repčík a Jozef Pelikán.

„Ak sa Slovensko rozhodne obsadiť aj štafetovú súťaž, chcel by som v nej štartovať,“ vraví slovenský rekordér na 800 m Jozef Repčík. Po nie veľmi úspešnej letnej sezóne, ktorú pre zranenie pravého lýtka predčasne ukončil už na začiatku júla, sú preňho krosové ME nová, zaujímavá výzva: „Šampionát sa uskutoční u nás doma, rád by som sa ukázal v dobrom svetle. Ak pobežím štafetu, veľké zmeny v príprave nie sú nutné, lebo bežím 1,5 kilometra a nie desiatku, na ktorú by som sa musel chystať úplne inak. Ak pobežíme štafetu, budem sa veľmi tešiť. Takisto aj z toho, že na Slovensku organizujeme v krásnom areáli takéto významné podujatie.“ Pre 31-ročného Repčíka, hoci je špecialista na 800 a 1500 m, nie je neznáme ani krosové teritórium. Vlani na majstrovstvách Slovenska vyhral súťaž míliarov na 4 km, v roku 2012 získal striebro a o rok neskôr bronz.

Krosmi si spestruje jeseň aj Jozef Pelikán, dlhé roky náš najlepší tisícpäťstovkár. Šamorínske ME ho tiež veľmi lákajú. „Ak nezostavíme štafetu, pokúsim sa na šampionát kvalifikovať sa v súťaži mužov,“ tvrdí 33-ročný bežec Slávie UK Bratislava. Hoci je míliar, nemusí byť v kvalifikácii bez šance. Na septembrových majstrovstvách SR v cestnom behu na 10 km skončil druhý.

O prípadnej účasti slovenskej miešanej štafety na ME 2017 v krose by sa malo definitívne rozhodnúť na budúci týždeň.
Podobne ako Repčíka, aj Pelikána zdobí domáci krosový titul v súťaži míliarov na 4 km – dokonca dva. Vyhral v rokoch 2013 a 2014, v roku 2012 skončil druhý a v roku 2015 tretí. Premiéru na M-SR v krose absolvoval už pred 10 rokmi a dobehol štvrtý. Decembrové 24. ME v krose v Šamoríne figurujú aj v plánoch najlepších slovenských maratóncov Tibora Sahajdu a Jozefa Urbana z košického klubu TJ Obal servis.

„Po košickom maratóne si trochu oddýchneme, zregenerujeme sa, a v nominačných pretekoch sa pokúsime vybojovať si miesto v slovenskom tíme,“ zhodli sa Sahajda a Urban, ktorí sa minulú nedeľu blysli na MMM osobnými rekordmi 2:18:44 a 2:21:51 h. Urban na krosových ME štartoval už trikrát (2013, 2014, 2016), Sahajda zatiaľ ani raz.

Súčasťou európskeho krosového šampionátu v x-bionic® sphere budú aj preteky pre verejnosť s názvom „ME v krose – beh pre verejnosť“, ktoré sa uskutočnia bezprostredne po skončení ME. Deti budú súťažiť na trati 1,5 km (štart o 15.00) a dospelí na 6 km (15.20). Všetci, ktorí dobehnú do cieľa, môžu sa tešiť na repliku medaily, ktorú dostali aj najlepší Európania na šamorínskych ME.
„Po pár dňoch od spustenia registrácie sme mali 140 prihlásených bežcov a drvivá väčšina už aj zaplatila päťeurové štartovné, čo je pozitívne zistenie,“ vraví Jozef Pukalovič, koordinátor behu pre verejnosť. „Mnohí z prihlásených sú zjavne rodinní príslušníci alebo známi našich bežcov, ktorí sa budú usilovať o štart na ME. Zrejme spoja príjemné s užitočným. Ďalšia skupina prihlásených sú lokálni bežci z okolia Šamorína. Záujem prejavili aj bežci pravidelne štartujúci na ČSOB zimnej sérii, ktorej úvod sme v dôsledku európskeho šampionátu presunuli na január.“

Z kapacitných dôvodov je počet štartových čísiel limitovaný – šancu zabehnúť si na trati ME získa len prvých 900 prihlásených. Prihlásiť sa je možné na tejto internetovej stránke nájdete aj ďalšie informácie o 24. ME v krose v Šamoríne.


Foto:Jozef Pelikán (vľavo) aj Jozef Repčík (v strede) majú záujem reprezentovať Slovensko v štafete na ME 2017 v krose v Šamoríne.
autor: Pavol Uhrin/fotosport.sk