Rekordný záujem o jubilejný dm Ženský beh | Zabehajú si aj Nasťa Kuzminová a Danka Barteková

dm Ženský beh

Zabehnúť si s olympijskou víťazkou či členkou Medzinárodného olympijského výboru  (MOV) v jedných pretekoch? dm Ženský beh je tu

Takáto šanca sa črtá účastníčkam jubilejného 10. ročníka dm ženského v behu v sobotu 17. septembra v Bratislave.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

‚Na štarte pretekov na 4 km i na 10 km sa totiž postaví 3-násobná olympijská víťazka v biatlone Anastasia Kuzminová. „Štvorkilometrovú trať si odbehne na pohodu s ďalšími olympioničkami a desiatku naplno,“ prezradila Bronislava Chrappa z organizačného tímu dm ženského behu 2022.

Populárna Nasťa zrejme pobeží 4 km spolu s členkou MOV a úspešnou strelkyňou Dankou Bartekovou, ktorá je tiež jednou z 10 ambasádoriek 10. ročníka podujatia určeného výhradne pre ženy.

Beh som kedysi nemala rada a bol pre mňa povinnou jazdou počas kondičnej prípravy. Dnes sa však pri ňom skvele vyventilujem, vyčistím hlavu a usporiadam si myšlienky. Behanie je skvelé, má pozitívny vplyv na mentálne zdravie, pohodu, radosť z pohybu a zo života,“ prezradila Danka Barteková. „Nezáleží na tom, či odbehnete dva kilometre alebo polmaratón, dôležité je začať a spraviť prvý krok. Dôvod, prečo som v minulosti nerada behala, bol možno aj ten, že mi chýbala kamarátka, ktorá by ma správne podpichla, vytiahla von a spríjemnila mi behanie. Nesmierne sa teším, že na dm ženskom behu sa my, baby, potiahneme navzájom, vytvoríme skvelú atmosféru a možno namotivujeme ďalšie z nás, aby začali pravidelne behať.“

Vo vyše trojtisícovom štartovom poli sa objavia i ďalšie ambasádorky jubilejného dm ženského behu. Prvá víťazka na dlhšej trati z roku 2012 Dana Janečková pobeží tentoraz 4 km takisto ako zakladateľka Rakúskeho ženského behu Ilse Dippmannová. Dvojnásobná olympionička v maratóne Katka Pejpková (Berešová) a zakladateľka ženskej bežeckej komunity SHEruns Petra Pukalovičová sa postavia na štart pretekov na 10 km.

S ďalšími štyrmi ambasádorkami, bývalou šéfkou slovenskej atletiky a podpredsedníčkou Slovenského olympijského výboru (SOV) Máriou Mračnovou, nádejnými atlétkami Viktóriou Forster a Emmou Zapletalovou i akrobatickou lyžiarkou Zuzanou Bernardovou (Stromkovou) sa účastníčky dm ženského behu stretnú v cieli, kde im po absolvovaní 4 alebo 10 km zavesia na krk krásnu medailu.

„Prihlásilo sa nám neskutočných 3939 žien. Všetky náležitosti súvisiace s účasťou splnilo 3453 – 2350 na štvorkilometrovej, 1003 na desaťkilometrovej trati a 100 v nordic walkingu. Z tých, ktoré pobežia štvorku sa 496 zapojí do súťaže dvojíc, v ktorej štartujú mama s dcérou a poradie v nej určí súčet ich časov,“ informoval riaditeľ podujatia Peter Pukalovič. „Zaujímavé je, že len 40 percent sú Bratislavčanky a až 60 percent bežkyne mimo hlavného mesta a zo zahraničia. Cudziniek sa prihlásilo 213. Už vo štvrtok, v prvý deň prezentácie, si bohatý štartový balíček prevzalo vyše 1200 účastníčok.“

Hoci na dm ženskom behu ide v prvom rade, aby si čo najviac žien a dievčat zašportovalo, pre popredné slovenské bežkyne má cenu aj víťazstvo na tomto populárnom a obľúbenom podujatí. Napríklad na 4-kilometrovej trati sa predstavia prvé dve bežkyne z minulého roka Lucia Pelikánová a Eliška Klepková, pobeží aj tretia z jarného minimaratónu na 4 km na ČSOB Bratislava Marathon Zuzana Polohová. Zaujímavý súboj sa črtá i na 10 km. Okrem spomenutých Naste Kuzminovej, Kataríny Pejpkovej a Petry Pukalovičovej pobežia i tretia z nedávneho Telekom Night Run-u Zuzana Gejdošová a pred rokom tretia Pavla Krkošková. Vlaňajšia víťazka desiatky Katarína Došek je prihlásená tiež, avšak vzhľadom na očakávaný prírastok sa prebehne asi len symbolicky.

„Pre mňa najkrajšie v športe sú emócie a momenty, keď prekvapím sama seba a plním si sny a ciele,“ vraví jedna z ambasádoriek jubilejného 10. ročníka dm ženského behu Emma Zapletalová, majsterka Európy do 23 rokov na 400 m prekážok. V sobotu si svoj športový sen či cieľ na najpôvabnejšom a najväčšom ženskom športovom podujatí na Slovensku môžu splniť stovky spokojných účastníčok.