Rajec Hight Tatras Night Run len polka medaily

Deň detí minulú sobotu patril na Štrbskom Plese malým, ale i veľkým športovcom. Tatranský deň detí, zorganizovaný v spolupráci s Oblastnou organizáciou cestovného ruchu, Regiónom Vysoké Tatry, obcou Štrba a tento raz aj so Slovenským olympijským a športovým výborom, prilákal na „megašportovisko“ pod mostíkom viac ako 3000 návštevníkov.

Malí športovci si mohli vyskúšať byť atlétom, golfistom, boxerom či cyklistom. Detských bežeckých a bicyklových pretekov sa zúčastnilo 365 detí. Súťažiacich povzbudzovali olympionici Adam Žampa, Tomi KID Kovács, Pavol Hurajt, Richard Varga, Alexander Slafkovský či Klaudia Medlová. Tí sa deťom venovali aj na jednotlivých športoviskách a nemohla chýbať ani autogramiáda s fotením. Záver dňa bol už klasicky vyhradený pre dospelých bežcov, na ktorých čakal už 7. ročník Rajec High Tatras Night Run.

Večerný beh bol prvým z trilógie nočných behov, ktoré organizuje Bratislava Marathon Team. Prví na podľa mnohých najkrajší bežecký okruh na Slovensku, vybehli „desiatkári“, o 20:00 hod. odštartovali aj bežci na päť kilometrov. Športový riaditeľ podujatia Jozef Pukalovič zhodnotil sobotný nočný beh nasledovne: „Rajec High Tatras Night Run je prvým zo série nočných behov, ktoré máme veľmi radi kvôli ich jedinečnej atmosfére a prostrediu, kde sa bežia. Sme radi, že aj tento rok sa zapojilo viac ako 500 bežcov, k čomu prispelo aj výborné počasie a spojenie detských a dospeláckych behov do jedného dňa. Takisto sme tento rok prepojili prvé dva horské behy, tu na Štrbskom Plese a na Donovaloch, jedinečnými medailami, ktoré do seba zapadajú a vytvárajú tak jednu unikátnu „dvojmedailu“. Sme zvedaví, koľko bežcov bude túto medailu nakoniec vlastniť.“

Najlepšou bežkyňou na päťkilometrovej trati sa stala Petra Pukalovičová 0:22:40, pre ktorú sú Tatry jej obľúbenou slovenskou lokalitou. Šťastná víťazka povedala: „Tatry, a špeciálne Štrbské pleso, sú moja srdcovka. Chodievame sem viackrát do roka a vždy tu veľa nabeháme aj naturistikujeme. 5km okruh Rajec High Tatras Night Run nebol pre mňa neznámy. Vyskúšala som si ho minulý rok, vtedy ešte ako tehotná na konci šiesteho mesiaca. V porovnaní s minulým rokom sa mi išlo omnoho ľahšie 🙂 Trasa je veľmi príjemná, sú na nej síce strmšie výbehy, ale tie sú kompenzované zbehmi. Bežalo sa mi super, beh má pre mňa neopísateľnú atmosféru, ktorú tento rok dotvorilo aj to, že ma povzbudzovala na trati doslova celá moja rodina.“ Ako druhá dobehla Simona Conkova 0:24:29 a tretiu priečku obsadila Katarína Capicikova 0:24:45. Medzi mužmi najrýchlejšie kratšiu trať zvládol Marián Zimmermann 0:18:19, strieborné miesto si vybehal Martin Halász 0:19:10 a tretí dobehol Daniel Tabako 0:19:30.

S desaťkilometrovou traťou sa najlepšie popasovala Jarmila Fajtová 0:47:45, druhá skončila Martina Skirkanič 0:48:33 a ako tretia so stratou 0:01:05 dobehla Iveta Jurdová. Medzi mužmi desať kilometrov najrýchlejšie zdolal Oleksandr Karpenko 0:36:42, Tomáš Gazdarica dobehol ako druhý 0:37:00 a na bronzový stupienok vystúpil Michal Červenák 0:37:58.

Kompletné výsledky nájdete na https://www.sportsofttiming.sk/sk/zavod/overview/3895

Spokojnosť s pretekmi vyjadrila aj zástupkyňa generálneho partnera pretekov Martina Jašicová, ktorá sa behu aj zúčastnila: „Bolo úžasné sledovať súperivosť bežcov ako u detských, tak aj u dospelých pretekárov a ich hrdý a radostný úsmev, po zdolaní trate a dobehnutí do cieľa. Počasie nám tiež prialo, slnkom zaliate Tatry posmelili bežcov, aby si túto výnimočnú bežeckú udalosť v lone krásnej slovenskej prírody nenechali ujsť, o čom svedčí aj bohatá účasť. Bolo nám nesmiernou cťou zúčastniť sa tohto eventu, ktorý ako aj po iné roky, v nás zanechal veľa pozitívnych spomienok a opäť nesklamal.“

Riaditeľka OOCR Regiónu Vysoké Tatry Veronika Littvová sa teší úspechu podujatia a verí vo vytvorenie tradície: „ Sme radi, že sa podarilo vytvoriť podujatie, ktoré spája deti so športom. Veríme, že ako tento ročník, tak aj ďalšie budú vydarené a všetci sa im budeme tešiť.“

Ani tatranský rodák a náš skvelý olympionik Adam Žampa si nenechal ujsť nočný beh vo svojej domovine. „Keďže som z Tatier, nočný beh Rajec High Tatras Night Run som bežal už asi 4krát a nezaváhal som ani tento rok. Behávam väčšinou po Tatrách alebo na štadióne, čo ma celkom baví, avšak beh v horách má pre mňa najväčšie čaro. Tento rok som behal s bratom Teom, ktorý ma „vyhecoval“ k času 23 minút. A to som chcel ísť iba výklusovo “, povedal na margo svojej účasti na päťkilometrových nočných pretekoch olympionik.

Organizátori srdečne pozývajú všetkých na druhý večerný beh, ktorý sa uskutoční 27. júla 2019 na Donovaloch. Do tretice by noční bežci určite nemali vynechať veľké bežecké finále 07. septembra 2019, kedy sa vysvietenou Bratislavou budú môcť bežci prebehnúť na 11. Telekom Night Run-e.