Prvý stolový kalendár bežeckých podujatí na Slovensku obsahuje 410 pretekov

Bratislava 9. januára (TASR) –“Na Slovensku je to prvý takéhoto druhu. Snažili sme sa dať dokopy všetky behy, ktoré sa organizujú na Slovensku s tým, že by bol čo najprehľadnejší a aby pomohol celej bežeckej obci nájsť si ten svoj pretek. Bola to v podstate drina a polročná robota overovania termínov, prehovárania ľudí. Nakoniec sa nám to podarilo.

Ten kalendár vznikal aj na základe referencií, prieskumu trhu najmä z radov bežcov. Hlavným spolupracovníkom bol pán Buc, ktorý ma pod palcom všetky behy na východnom Slovensku z hľadiska termínov. A samozrejme chcem poďakovať aj pánu Ferencoviktorý nám pomáhal kompletizovať termíny v podstate od stredu na západ. Samozrejme už sme začali pracovať na druhom ročníku kalendára. Teraz od januára komunikujeme s jednotlivými behami a máme prísľub na budúci rok. Čiže kalendár 2015 by už mal vyjsť v polovici roka, rátame koniec augusta začiatok septembra.“

Bežeckí nadšenci, ktorí sa radi zúčastňujú na pretekoch, si môžu v roku 2014 vybrať zo 410 možností. Toľko bežeckých podujatí na Slovensku obsahuje prvý stolový kalendár.

„Nebolo jednoduché realizovať túto myšlienku. Bola to náročná polročná robota overovania termínov pretekov a prehovárania ľudí. Mal som množstvo stretnutí s organizátormi, referencií od bežcov i prieskum trhu. Výdatne mi v tom pomohli spolupracovníci Peter Buc z východného Slovenska a Ľuboš Ferenc, ktorý sumarizoval behy zo stredu na západ,“ uviedol pre TASR autor kalendára a majiteľ internetovej stránky www.binrun.sk Miroslav Košč.

Podľa neho chceli vydať prehľadný kalendár, aby sa v ňom mohli bežci ľahko orientovať a vybrať si svoje preteky. Dlhoročne behajúci muži a ženy si pamätajú vydávanie knižných bežeckých kalendárov v rámci nášho bývalého spoločného štátu aj neskôr samostatných každoročných slovenských. V internetovej dobe to však zaniklo.

„Najmä mnohí starší rekreační bežci nemajú internet a aj preto sme sa rozhodli pre praktický stolový kalendár. Už začíname pripravovať budúcoročný, ktorý by sme chceli vylepšiť a vydať oveľa skôr ako tohtoročný. Rokujeme aj o spoločnom kalendári vybraných českých a slovenských behov,“ prezradil plány Košč.

Tohtoročný stolový bežecký kalendár obsahuje veľmi širokú ponuku na stretnutia pre všetkých vyznávačov aktívneho pohybu. Tí si môžu vybrať podujatie podľa miesta konania či dĺžky a náročnosti trate. Vytrvalci majú k dispozícii 13 cestných maratónov, oveľa viac polmaratónov i niekoľko lesných a horských maratónov, ale aj 24-hodinový beh (12.6.) či 345 km dlhý štafetový dvojdňový Beh od Tatier k Dunaju (16.-17.8.). Veľký výber je aj pretekov s dĺžkou 10 km, na ktorých si možno porovnávať dosiahnuté časy. Niekoľkí organizátori udržiavajú hodinovky a dvanásťminútovky. Rekreační bežci uprednostnia rôzne behy pre radosť alebo dvojmíľový každomesačný beh sebaprekonávania na bratislavskej Kuchajde.  
V zozname sú nové i tradičné podujatia, nechýbajú ani najpopulárnejšie. Medzi ne patrí najstarší európsky maratón v Košiciach (5.10.) a náš najstarší cestný beh Devín – Bratislava (13.4.), ktorý začal písať svoju históriu v roku 1921. Zážitkovú pestrosť z behania umožňujú tri nočné preteky (23.8., 5.9, 13.9), beh bosých (2.8.), ženský beh (31.8., 21.9.) alebo náročný prekážkový a bahnistý beh Tvrďak Čunovo (21.9.).

Každý víkend je viacero možností na preverenie svojej kondície i získanie nových zážitkov v spoločnosti rozširujúceho sa počtu záujemcov o tento najdostupnejší pohybový liek na telesné a duševné zdravie. Výnimkou je štvrtý týždeň, kedy nie je v kalendári žiadne organizované podujatie. Záver roka možno osláviť dvanástimi Silvestrovskými behmi v rôznych mestách.