Preteky RED BULL 400 vyžmýkali z Tatier maximum a mostík na Štrbskom plese vyžmýkal bežcov

Peter-Kovac---Red-Bull-Media-House

Poznáme víťazov druhého ročníka Red Bull 400, extrémneho výbehu na veľký skokanský mostík na Štrbskom Plese. Štyristo drsných metrov v prudkom kopci stálo bežcov veľa odhodlania a zaťaté zuby.

Dostať sa až na vrchol nebolo pri 140-metrovom prevýšení a mokrom zablatenom povrchu vôbec jednoduché. To však nikoho neodradilo a na trati dnes padali rekordy. Najlepším časom v ženskej kategórii bodovala Slovenka Martina Bellušová (4:52,9 min.). V mužskej kategórii všetkých súperov vo finále predbehol český bežec Tomáš Maceček (3:38,2 min.), ktorý zároveň stanovil aj nový rekord na Štrbskom Plese.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Pre Tomáša Macečka to bola celková štvrtá účasť na Red Bull 400, minulý rok skončil v Tatrách druhý a tento rok si už prišiel po svoje prvé víťazstvo: „Dnes mi to sadlo! Aj keď sa mi pred pretekmi do toho veľmi nechcelo. Je to skvelý pocit byť na stupienku víťazov. A bol to skvelý pocit byť hore vo finále prvý.“ Martina Bellušová sa na preteky registrovala iba v piatok, takže jej účasť bola spontánna: „Mám rada beh do vrchu, ide mi to s prevýšením lepšie ako na rovine. Toto vyzeralo ako niečo pre mňa. Ale to, že skončím na prvom mieste, to by sa mi ani neprisnilo!“

Na Štrbskom Plese sa stretla tisícka účastníkov z celého Slovenska, ale aj z Česka, Maďarska, Poľska, Srbska, Holandska a Veľkej Británie. Muži, ženy, štafety. Tatranskú výzvu si po prvýkrát vyskúšal aj slovenský dakarista Štefan Svitko. Strmú trať skokanského mostíka si vybehol ako jednotlivec, ale aj v štafete s kamarátmi – jazdcami, s ktorými skončili na celkovom druhom mieste: „Týchto 400 metrov bolo asi najťažších v mojom živote! Ale musím povedať, že som so 63. miestom spokojný. Rovnako sme s chalanmi spokojní aj so štafetou, ale hlavne prekvapení! Nečakali sme to, mysleli sme, že budeme štvrtí alebo tretí,“ zhodnotil jeho premiéru na behu Štefan.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Na trati si účastníci aj diváci užili aj trocha romantiky, kedy boli svedkami zásnub dvojice na vrchole mostíka, ktorá sa na týchto pretekoch stretla minulý rok. A prekvapili aj frajeri mostíka, medzi ktorých rozhodne patril hasič Milan Vyhlídal. Ten si takmer celú dĺžku vybehol s 21 kg výstrojom. A ďalší, ktorí si vyslúžil obdiv, bol Peter Imrich. Ten bol najstarším – 69-ročným účastníkom pretekov. Na Štrbské Pleso prišiel v sobotu ráno bez toho, že by plánoval účasť. Zaregistroval sa priamo na mieste a svojich 400 metrov vybehol za 8 minút! Preteky Red Bull 400 potvrdili svoju náročnosť a strmosť. Vysoké Tatry zase ukázali nevyspytateľnosť počasia, ktoré sa dokáže zmeniť niekoľkokrát v priebehu dňa. A účastníci, tí dokázali, že trať vedúcu na veľký skokanský mostík si môžete odbehnúť v rekordnom čase, s extra ťažkým výstrojom a v akomkoľvek veku.


Live blog, report z pretekov, fotky a videá TU | #REDBULL400