Prekážkarka Stanislava Škvarková | Už vlani splnila limit na ME v Ríme, ale sníva ešte ďalší sen – olympijský

Stanislava Škvarková s manželom a trénerom

Viac ako pol dekády bola slovenská ženská jednotka na prekážkovej stovke, v roku 2020 (12,90) i vlani (12,89) utvorila v tejto disciplíne slovenský rekord.

Štartovala na mnohých vrcholných podujatiach vrátane svetového šampionátu 2019 v Dauhe, no má ešte jednu nesplnenú túžbu – zabehnúť si na olympijských hrách. Stanislava Škvarková robí v príprave všetko pre to, aby sa jej tento sen splnil už v lete v Paríži.

Škvarková, Segečová

Hoci v roku 2023 ste si zlepšili osobný rekord na 100 m prekážok na výborných 12,89, na miestenku na MS v Budapešti to paradoxne nestačilo. Aký bol pre vás aj v tomto kontexte atletický rok 2023?

Hoci som do poslednej chvíle verila, že sa na MS kvalifikujem, dopadlo to inak. Napriek tomu si však dovolím povedať, že lanská sezóna bola doposiaľ moja najlepšia v kariére. Nemôžem byť nespokojná. Po predchádzajúcej, v ktorej som pre zranenie v lete nesúťažila, som vlastne začínala v renkingu bodovo od nuly. Môj prioritný cieľ bol nazbierať čo najviac bodov do olympijského kvalifikačného rebríčka, aby som mala na čo v roku 2024 nadviazať. Myslím si, že to sa mi podarilo. Veľmi sa teším, že som splnila limit na júnový európsky šampionát v Ríme.

Napriek tomu, že ste sa napokon nedostali na majstrovstvá sveta v Budapešti, čo pozitívne vám vlaňajšie atletické leto prinieslo?

Prinieslo mi osobný rekord a splnený limit na ME 2024 v Ríme, ďalšie nové skúsenosti a poznatky, nové priateľstvá. Hoci ma mrzelo, že som v Budapešti neštartovala, dôverujem celému procesu a tomu, že sa vždy všetko deje tak, ako má, aj keď s tým sprvoti nemusíme súznieť, pretože to nejde podľa našich plánov.

Kedy ste začali s prípravou na olympijský rok 2024? Čo všetko – aké sústredenia – ste zatiaľ absolvovali?

S prípravou sme začali v októbri. Úvodné, rozbehové tréningy som absolvovala doma, a potom sme pokračovali už tradične dvojtýždňovým kempom na Štrbskom Plese. Tentoraz nám počasie prialo, čo mi umožnilo vytvoriť si výborný základ do ďalšej tréningovej práce. V závere novembra sme sa vybrali na mesiac na španielske pobrežie do osvedčeného Benidormu. Vianoce sme však s trénerom a manželom Michalom strávili už opäť doma. Som vďačná za to, že všetko sa udialo k našej spokojnosti a bez zdravotných problémov.

Máte za sebou úvodný štart v halovej sezóne, v sobotu v Ostrave ste si vyskúšali šesťdesiatku s prekážkami (8,31) i bez nich (7,73). S akým cieľom ste vstúpili do novej sezóny?

Hala je súčasť mojich plánov, chcela by som si zlepšiť osobný rekord 8,09 na prekážkach, keďže je už štvrtý rok rovnaký. Verím, že ak sa mi to podarí, kvalifikujem sa aj na halové majstrovstvá sveta v Glasgowe.

Aký je plán vašich ďalších štartov v halovej sezóne 2024?

Úplne presný harmonogram ešte nemám, oficiálne by som ju chcela začať 16. januára v našej domácej hale v Strednej športovej škole v Banskej Bystrici na mítingu seriálu Jumperia, ktorý organizuje môj manžel. Sľúbila som, že pobežím 28. januára na mítingu Elán a, samozrejme, v mojom programe nechýbajú halové majstrovstvá Slovenska v polovici februára. Viac s úplnou istotou zatiaľ neviem povedať.

Atletické leto 2024 bude dvojvrcholové, v júni sa v Ríme uskutočnia majstrovstvá Európy a na prelome júla a augusta olympijské hry v Paríži. Aké šance si dávate, že na týchto hlavných podujatiach roka nebudete chýbať?

Ako som už spomenula, limit na rímsky šampionát som splnila vlani, takže tam by som nemala chýbať. Z limitu na ME mám veľkú radosť, bolo to pre mňa veľmi dôležité – nielen z existenčného hľadiska, ale takto mám väčší pokoj, môžem sa lepšie sústrediť a ladiť formu na preteky. Som v úplne inej situácii ako v predošlej sezóne, keď som vlastne začínala od nuly – bez výkonu, bez bodov vo svetovom rebríčku. O to viac som za limit na ME v Ríme vďačná.

Čo bude kľúčové, aby ste si splnili veľký sen o štarte na olympijských hrách?

Najdôležitejšie bude zdravie. Motiváciu mám obrovskú. Verím, že do seba všetko zapadne v správnu chvíľu a môj olympijský sen sa premení v realitu.

Tréningová skupina Stanislavy Škvarkovej

Vaša tréningová skupina sa v poslednom období rozrástla o viaceré talenty ako Segečová, Vaňová, Svatíková, Perončíková, Ďurišová, Dávid, po dlhej pauze zavinenej zraneniami sa vracia aj trojskokan Tomáš Veszelka. Je to pre vás v príprave prínos?

Sme veľmi dobrá partia, decká sú šikovné a chce sa im makať. To je v dnešnej dobe skôr rarita. Na niektorých tréningoch mám rada svoj pokoj, ale inak je úplne skvelé trénovať v takejto partii. Navzájom sa hecujeme, porozprávame sa, zasmejeme sa. Myslím si, že každý človek má v sebe niečo, v čom môže ísť ostatným príkladom. A preto sa navzájom posúvame.

Vizitka | Stanislava Škvarková

KLUB: ŠK Dukla o. z. Banská Bystrica
TRÉNER: Michal Škvarka (manžel)
OSOBNÉ REKORDY: 60 m prek./hala – 8,09 (5. 2. 2020 Ostrava), 100 m prek./vonku – 12,89 (11. 6. 2023 Trnava)
NAJVÄČŠIE ÚSPECHY: 7. na Svetovej univerziáde v Neapole 2019 (100 m prek.), 15. (semifinále) na HME v Toruni 2021 (60 m prek.), 17. na v Bydgoszczi ME 2017 do 23 rokov (100 m prek.), 18. na HME v Glasgowe 2019 (60 m prek.), 21. na HME v Belehrade 2017 (60 m prek.), 31. na MS v Dauhe 2019 (100 m prek.).
INÉ: Všestranná atlétka, v sedemboji už dosiahla súčet 5660 bodov (3-násobná majsterka SR – 2014, 2016, 2017), v diaľke má osobný rekord 618 cm, vo výške 167 cm, v oštepe 43,68 m.


Gabriel Bogdányi| foto archív (sš)
Na úvodnej snímke Stanislava Škvarková s manželom a trénerom Michalom Škvarkom, na druhej s tréningovou partnerkou Martinou Segečovou a na tretej tréningová skupina Michala Škvarku.