Praha opět potvrdila kvalitu

Kvalitní pole elitních atletů přivedli organizátoři na 17. ročník Sportisimo 1/2Maratonu Praha.

Přestože proti rychlým časům byl vítr, první tři muži dokázali zaběhnout půlmaraton pod jednu hodinu, celkem deset běžců pod 61 minut. Vítězové kategorií mužů i žen potřebovali k triumfu překonat osobní rekordy. Absolutním vítězem se stal v čase 59:51 keňský vytrvalec Daniel Wanjiru, mezi ženami běžela nejrychleji Etiopanka Worknesh Degefa. Pro vítězství si doběhla v čase 1:07:14.

V závodě mužů se o vítězství rozhodovalo až po osmnácti kilometrech. To se odpoutal od vedoucí skupinky pozdější vítěz Daniel Wanjiru společně s krajanem Wilfredem Murgorem. Do cíle pak doběhl první Wanjiru.

„Byl to těžký závod, zvítězit bylo obtížné. Až do 18. kilometru bylo více než deset adeptů na vítězství, o to více mě prvenství těší. Nasbíral jsem spoustu zkušeností a vylepšil jsem si osobní půlmaratonský rekord,“ radoval se v cíli vítěz.

Druhý Murgor zůstal o šest sekund zpět, třetí doběhl ve shodném čase další z keňských běžců, favorit závodu, světový rekordman na deset a patnáct kilometrů, Leonard Komon. Ten prodělal v průběhu druhé poloviny závodu krizi, v závěru však mohutně dotahoval čelo a na cílové pásce ho jen centimetry dělily od druhého místa.

„Nejsem zklamaný. Závodní pole bylo silné. Vítr byl proti ještě rychlejším časům. Jsem spokojen s tím, že se mi znovu podařilo prolomit hranici jedné hodiny.“

Stylem start – cíl ovládla závod žen Etiopanka Worknesh Degefa. Na všech mezičasech figurovala na prvním místě. Desátý kilometr proběhla za 31:57 následována dvojicí krajanek, na patnáctém již měla mírný náskok, který do cíle ještě navýšila a cílovou pásku tak protnula v čase 1:07:14.

„Trochu mi vadil vítr, ale jsem šťastná, že jsem v těchto podmínkách zaběhla osobní rekord,“ uvedla v cíli vítězka závodu. Druhá Yebrgual Melese z Etiopie dosáhla času 1:08:21, třetí dokončila v čase 1:09:33 Diane Nukuri z Burundi.

Favorité mezi vytrvalci světové špičky na vítězství nedosáhli, v českém poli to však neplatilo. Roli papírového favorita potvrdil svěřenec trenéra Jiřího Sequenta Jiří Homoláč, pozici nejrychlejší Češky závodu obhájila Anežka Drahotová. Homoláč těžil ze spolupráce s Maročanem Sajim, vítězství vybojoval časem 1:06:45.

„Čas nebyl takový, jak bych si představoval. Fantastičtí byli diváci, hodně mi to pomohlo,“ radoval se v cíli Homoláč, když běžel divákům poděkovat se zvednutou českou vlajkou. Překvapením je druhé místo Pavla Dymáka, který časem 1:08:05 o více než půlminutu porazil na třetím místě doběhnuvšího zkušeného maratonce Petra Pechka (1:08:40).

Více než obhajoba prvenství mezi českými ženami, zajímal nejlepší českou běžkyni závodu dosažený čas. S výkonem 1:15:15 úplně spokojena nebyla, myslela si na lepší čas.

„Prvních jedenáct kilometrů se mi běželo skvěle, pak přišla krize, možná jsem nedostatečně doplňovala tekutiny a konec byl proto hodně náročný. Myslela jsem si na lepší čas, ale po dvou náročných nedávných závodech se asi projevila únava.“  Přesto protínala cílovou čáru s úsměvem na rtech a v cíli stejně tak jako Homoláč pozdravila diváky symbolickým gestem, jímž vzdávala čest bývalé skvělé vytrvalkyni, norské běžkyni Grete Waitzové, jejíž nadaci běžci RunCzech podporují.

Druhá z českých běžkyň v cíli Tereza Korvasová za sebou při půlmaratonském debutu nechala zkušené běžkyně Ivanu Sekyrovou a Petru Kamínkovou. Cílem proběhla časem 1:17:47, třetí Sekyrová zaběhla čas 1:19:01.

Sedmnáctý ročník Sportisimo 1/2Maratonu Praha si užilo dvanáct a půl tisíce běžců. Když startovní bránu opouštěl poslední z nich, elitní běžci již probíhali v čase 13:57 metou pátého kilometru. Půlmaraton tradičně přilákal řadu osobností.  Televizní a rozhlasový redaktor Martin Veselovský zvládl závod v čase 1:55:14, tradiční účastník, kardiochirurg profesor Jan Pirk si zapsal další půlmaratonskou čárku za čas 1:41:27, známý kuchař Emanuele Ridi 2:19:11. Štafetu fotbalistů ve složení Tomáš Hübschman, Vratislav Lokvenc a Pavel Nedvěd doplnila česká Miss World pro rok 2014 Tereza Skoumalová. Pavel Nedvěd byl zároveň startérem závodu. Jejich štafeta byla v cíli za 1:49:01.

Zdroj: RunCzech