Význam výživových doplnkov pre športovca

Dnes by si už aj bežný človek mal dávať pozor na to, ako sa stravuje. V každej fáze života naše telo potrebuje iné živiny a pokiaľ ich nášmu telu nedoprajeme, niekde nám určite budú chýbať. Bohužiaľ dnes sa už nemôžeme ani spoľahnúť na kvalitu našich potravín, ktorá je menená rôznymi urýchľovačmi, chemikáliami a látkami telu škodlivými. Okrem prítomných škodlivých látok potraviny dokonca ani neobsahujú toľko dobrých živín, ako to bolo kedysi.

Všetko je spôsobené urýchlením procesov. Chceme mať čerstvé paradajky aj v zime a kyslú kapustu aj v lete. Bohužiaľ to, ako to potravinové spoločnosti dokážu je len tak, že uberú na živinách a pridajú na chemikáliách. Preto máme na pultoch v hypermarketoch aj v januári krásne červené jahody. Existuje spôsob ako sa vyhnúť chémii v potravinách? Vieme telu aj napriek šialenej dobe dodávať výživné látky, ktoré tak urgentne potrebuje?

Momentálne sa veľa diskutuje o účinkoch výživových doplnkov, ktoré sú veľmi podceňované a sú častokrát účinnejšie ako samotné lieky. Sú oveľa zdravšie a väčšinou nemajú žiadne vedľajšie účinky. Stále viac sa stretávam s tým, že ľudia pri liečbe siahnu skôr po výživových doplnkoch ako po liekoch. Dokonca prevencia je dosť diskutovanou témou, čo ma veľmi teší.

Ľudia, ktorí sa aktívne hýbu, potrebujú dopĺňať výživné látky častejšie, pretože ich telo ich oveľa rýchlejšie vstrebáva a vylučuje. Pre každého z nás, ale najmä pre aktívneho športovca je veľmi dôležitá detoxikácia organizmu. V prípade ak je telo prekyslené, vzniká nadmerná tvorba hlienu a môže sa dostaviť nechuť do jedla. Telo horšie regeneruje a každý ďalší tréning je oveľa menej hodnotný ako by si športovec predstavoval. Teda nastáva pokles výkonnosti. Je preto veľmi dôležité pravidelné odkysľovanie organizmu. Na trhu existuje viacero preparátov, ktoré sú schopné naše telo odkysliť. Pri odkyslení organizmu je dôležité vyhýbať sa cukru a dopĺňať antioxidanty či už vo forme stravy alebo doplnkov výživy. Antioxidanty sú v dnešnej dobe veľmi preberanou témou a viacerí z nás zatiaľ počuli iba pozitíva. Treba ale myslieť na to, že pri absorbovaní antioxidantov naše telo vytvára takzvané voľné radikály, ktoré sa nachádzajú vo vnútri každej našej bunky a škodia jej. Pre mňa a mojich pacientov je karnozín najlepším spôsobom ako telo chrániť pred voľnými radikálmi. Karnozín je látka, ktorú mnohí z nás nepoznajú. Je ale neoddeliteľnou súčasťou nášho tela a je schopné si ho dokonca aj samo produkovať. Tridsiaty vek života je zlom, kedy telo začína starnúť a v tomto období začína klesať aj produkcia karnozínu v tele. Teda musíme ho začať dopĺňať. Karnozín teda odporúčam každému športovcovi pre prirodzenú a zdravú regeneráciu. Je ale potrebné vedieť, ktorý karnozín na trhu je správny, pretože záleží aj na jeho kvalite.

Ďalšou známou tému pri aktívnom športe sú často diskutované kŕče a s tým spojené neustále pojedanie magnézia. Magnézium samozrejme pomáha, ale po rozhovoroch s biochemikmi prichádzame na to, že magnézium naše telo nevie v dostatočnej miere spracovať, ak ho nedopĺňame spolu s kalciom. Opäť ale nie je jedno akým.

Veľmi dôležitou súčasťou každého športu by mali byť samozrejme minerály a vitamíny a teda veľmi dobre známy vitamín C. Aktuálne sa lekári a biochemici zamýšľajú nad tým, nakoľko je vitamín C pre nás prospešný, či ho vie naše telo dostatočne vstrebať a či ho vie vôbec vstrebať ak je náš organizmus oslabený. Niektorí odborníci sú pri vrcholovom športe za takzvanú megasorbickú liečbu. Jedná sa o liečbu, ktorá pozostáva z niekoľkonásobne prehnaného užívania vitamínu C. Existuje tu ale ekvivalent, ktorý zatiaľ nie je až tak veľmi známy a propagovaný. Je to nový liposomatický vitamín C, ktorý má niekoľkonásobne lepšiu vstrebateľnosť ako vitamín C podávaný infúzne. Dokáže v tele pôsobiť takmer ihneď. Liposomatický variant vitamínu C má molekuly obalené tukmi. Keďže steny buniek obsahujú taktiež tuky, tento vitamín má vstrebateľnosť okolo 90% oproti vitamínu podávaného intravenózne, ktorý má vstrebateľnosť niečo okolo 20%.

Nie len športovec, ale každý z nás by sa mal starať o svoje telo tak, aby mu v každom období života nič nechýbalo. Prevencia a s tým spojené užívanie kvalitných výživových doplnkov je tou najlepšou formou, ako si udržať zdravie do vysokého veku. Veľa z nás je ešte stále otrokmi liekov. Ale teší ma, že prichádza doba, kedy výživové doplnky a alternatívne postupy odsúvajú lieky na vedľajšiu koľaj.

Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac