Bolia ma kríže, čo s tým?

Ohľadne bolesti krížov existuje veľa mýtov, rôznych tipov, trikov a liečení. Keď už nás ale kríže bolia, je veľmi ťažké správne sa zorientovať. Použiť teplo alebo chlad, náplasť alebo bylinky, gél alebo masť proti bolesti, alebo proti zápalu, mám si ľahnúť, alebo ísť cvičiť či behať? Toto sú základné otázky, ktoré si položí každý z nás. Podľa toho čo a ako aplikujeme, dôjde buď k zlepšeniu stavu, alebo nám je stále rovnako. V horšom prípade sa bolesti ešte zosilnia. V každom prípade bolesť nemôžeme podceňovať!

S bolesťami krížov sa stretávame na základe viacerých aspektov: preťaženia, zlého pohybu, prechladnutia (ofúknutia) alebo dlhodobej svalovej asymetrie. Netreba však zabúdať ani na možný skrytý interný problém.

Čo presne ma v krížoch bolí?

V praxi sa často stretávam s tým, že ľudia hádžu rôzne príčiny bolesti krížov do jedného vreca. Je však obrovský rozdiel medzi jednotlivými typmi bolesti, ich pôvodom, príčinou a následne aj typom liečby konkrétneho problému. Dôležité je napríklad aj to, či nás bolia kríže ráno pri vstávaní z postele, alebo až po niekoľkých hodinách v práci.

Pri bolestiach krížov je potrebné navštíviť ortopéda, neurológa alebo fyzioterapeuta, ktorý vie diagnostikovať, o aký typ problému sa jedná, aby ho následne mohol úspešne odstrániť. Ten zistí, či je problémom svalová asymetria, platnička, útlak na nerv, slabé brušné svaly alebo mnohé iné príznaky, ktoré môžu byt pôvodom bolesti krížov, napr. aj ploché nohy.

Sval

Presnejšie sval, ktorý sa dostal do kŕčovitého stavu. Jedná sa o čisto svalovú bolesť, ktorá býva zapríčinená buď zlým pohybom, alebo prechladnutím či ofúknutím, keď pracujeme alebo športujeme vonku za chladného počasia a nemáme dostatočne chránenú oblasť spodného chrbta. Vznikne tak svalové preťaženie, napätie, ktorému hovoríme Lumbago, ľudovo hexenšus. Vyznačuje sa stuhnutím v jednej polohe, alebo naopak, neschopnosťou dostať sa do určitých polôh kvôli silnej bolesti.

Tento stav riešime úplným kľudom na lôžku, relaxom, vyvarovaním sa prudkých pohybov. Môžeme využiť protizápalové, analgetické lieky a lieky, ktoré uvoľnia svalové napätia. V týchto prípadoch sa najčastejšie využívajú infúzie alebo pilulky na centrálne utlmenie, tzv. myorelaxanciu, ktoré utlmujú svalové napätie. Treba však brať na vedomie, že po uvoľnení svalstva v oblasti krížov je chrbtica náchylnejšia na poranenie, v dôsledku vynúteného uvoľnenia svalového napätia, preto musíme byť o to opatrnejší.

Vysunutá platnička

Problém vysunutej platničky nemožno zovšeobecniť. S vysunutou platničkou môžeme žiť aj 20 rokov a nemusíme o nej ani vedieť. Môže však nastať akútny a bolestivý stav ihneď po jej vysunutí a na druhý deň sa nevieme ani postaviť. Všetko záleží od konkrétneho prípadu. Stav platničiek nám pomáha odhaliť magnetická rezonancia, pacienti však zabúdajú na možnosť, že aj v prípade, ak majú vyskočenú platničku, nemusí im práve platnička spôsobovať bolesť. Môže sa jednať o kombináciu problémov a je na šikovnosti odborníka, aby si vedel jednotlivé problémy oddiferencovať, správne diagnostikovať príčinu bolesti a zahájiť liečbu.

Riešenie problému vysunutej platničky závisí od viacerých faktorov, napr. či bolesť nevyžaruje do nôh, zadku, do bedrového kĺbu, či do kolena, alebo či nám tŕpnu prsty na nohách. Tieto všetky príznaky bližšie určujú, o aký problém sa vo vnútri krížov môže jednať.

V každom prípade pri bolestiach krížov treba dodržiavať kľudový režim, strániť sa kompresným zaťaženiam (behu a dopadovým cvičeniam). Problémové bývajú taktiež zmeny polôh, tzv. štartovacie bolesti, v tomto prípade treba využiť úľavové pozície – v ľahu na chrbte, alebo na boku s pokrčenými nohami. Dochádza ku skráteniu ťahu nervov a svalov a kríže rýchlejšie zrelaxujú.

Ako predísť bolestiam krížov

Veľa ľudí chce predchádzať bolestiam krížov cvičením. Dôležité ale je, aby sme vedeli, či je pre náš konkrétny problém vhodné cvičenie, ak áno, aké presne, aby sme si cvičením ešte viac neuškodili. Trénovaním chrbtových svalov si automaticky nezaistíme ich posilnenie a prevenciu pred bolesťou. Základom je vyrovnať svalové asymetrie celého tela, aby bolo celé držané v rovnováhe tak, aby sa jednotlivé svalové skupiny nedostávali do preťaženia. Najdôležitejšie je teda správne diagnostikovať pôvod problému a následne eliminovať následky bolesti krížov.

Ľudia, ktorí sedia dlho v kancelárii za počítačom, by mali v rámci prevencie riešiť správnu ergonómiu práce, a to nielen ak už majú bolesti krížov, ale aj predtým, aby k bolestiam nedošlo. Ak nás teda nebolia kríže ráno, ale naopak v práci, treba dbať na správne sedenie, ktoré eliminuje preťaženie v krížovej oblasti.

Ak trávite veľa času za volantom, mali by ste mať správne nastavené sedenie v aute, komfort auta, a vhodne zvolený typ auta.

Pri dlhom státí pri práci je potrebné riešiť dostatočnú podporu chodidla ako aj správne a zdravé státie.

Prevencii je potrebné sa venovať teda nielen vo voľnom čase, ale aj v práci. Pred každou zmenou, ktorá by mala redukovať bolesti krížov je dôležité, aby bola konzultovaná s odborníkom, aby sme si naozaj pomohli a nezhoršili stav. Nezabúdajme na to, že každý z nás je individuálny a jedinečný. Netreba podľahnúť okolitému tlaku či už zo strany médií alebo internetu, prípadne kamarátskych rád typu: „mne pomohlo toto.“

 Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk

TOMÁŠ MALÁRIK

Fyzioterapeut špecialista Tomáš Malárik stojí za zrodom súkromnej rehabilitačnej kliniky so zameraním na fyzioterapiu a ortopédiu FYZIO KLINIK.

Je držiteľom licencie na výkon samostatnej fyzioterapeutickej praxe. Počas rokov štúdia fyzioterapie sa mal možnosť učiť a naberať sk… Zistiť viac

Komentáre 7

  1. Mne na chrbát pomohla joga. Nedám na ňu dopustiť. Ale je mi jasné že sú prípady kedy je už na mieste odborná pomoc.

  2. p.administrátor môžeš byť na seba hrdý! ?, a nezabudni čo najskôr zmazať tento príspevok. Nepochybujem, že to bude v rekordnom čase.

  3. Ahojte, mne sa napríklad pri bolesti chrbta osvedčili hlavne cviky – pravidlné cvičenie je základ. Okrem iného som vymenila aj matrac, predtým som si kupovala hocijaké nepodarky z číny … osvedčil sa mi napríklad tento https://www.zdravotne-matrace.sk/viola-sendvicovy-anatomicky-matrac/

  4. Mám vyskočený stavec a ked sa zastavím pri chôdzi a chcem sa dalej pohut tak ma strašne bolí prava strana až bolest presahuje do bederných klbov a celej nohy pravej . Musím sa zohnut trochu počkám a potom to prejde. Kupil som si aj palicu ktorá mi pomáha Mám 60 rokov.

  5. Dobrý večer, prosim navštevujem fyzioterapeutku a chodím na masáže a banky vraj mám celý chrbát v zápale ako si pomôcť proti strašnej bolesti, treba dávať na chrbáto teplo alebo studené.
    Ďakujem

  6. taktiež cvičím na chrbát a to celkom dosť nakoľko sedávam asi tak 8-9 hodín denne ale výraznejšie mi pomohlo správne sedenie na ergonimckej stoličke dx racer – kancelarskestolicky.com/stolicky/dxracer/dxracer-seria-f/1010424-stolicka-dxracer-oh-fe99-nr.php a plávanie

  7. Ja mám sama so sebou problémy. A nie cvičenie. Kríže……bolia až moc..