Bolesť Achillovej šľachy
Achillova šľacha je najsilnejšia šľacha v ľudskom tele, 1cm2 tohto tkaniva je schopný udržať ťah 400kg záťaže. Toto šľachovité spojenie päty s lýtkom zabezpečuje nielen každodennú chôdzu, ale aj akýkoľvek športový pohyb pri odraze a dopade na povrch. Aj napriek jej pevnosti sa v praxi stretávame veľmi často s bolesťami Achillovej šľachy.
Bolesti a zranenia Achillovej šľachy
Bolesť Achillovej šľachy je zdanlivo jednoduchý problém. Každé poranenie alebo problém však vzniká z určitého dôvodu, a práve túto príčinu treba odstrániť, aby sa problém neopakoval.
Pri bolesti Achillovej šľachy nastáva kompletná zmena biomechaniky akéhokoľvek pohybu, ktorá je následne nesprávne kompenzovaná inými svalmi s cieľom odľahčiť bolestivú oblasť. Tieto kompenzácie sa s odstupom času veľmi ťažko odstraňujú, pričom sú spojené s bolesťami, ktoré majú pôvod práve v daných kompenzáciách.
Dôsledkom mechanického dráždenia Achillovej šľachy vzniká zápal Achillovej šľachy. Toto dráždenie môžu spôsobovať výrastky na pätovej kosti (osteofyty) alebo ložiská kalcia (kalcifikáty), ktoré dráždia úpon šľachy v tejto oblasti. Vzniká tu väčšie trenie spôsobujúce zápalový proces. Prirodzená reakcia tela je zvýšenie prekrvenia a metabolizmu, ktoré spoločne liečia vzniknutý zápal.
Zápal môže byť aj sprievodným javom nadmerného zaťažovania Achillovej šľachy alebo zmeny štruktúry tejto šľachovitej oblasti.
Zmeny štruktúry šľachy delíme na:
- Natiahnutie (distenzia) býva spôsobené zlým pohybom pri športe, behu v členitom teréne, nesprávnym dostúpením hlavne po nedostatočnom rozcvičení dolných končatín alebo po preťažení a presilení tohto miesta. Ak prekročíme mieru maximálneho možného roztiahnutia Achillovej šľachy, hovoríme o vážnejšom zranení – o natrhnutí.
- Natrhnutie (parciálna ruptúra) môžeme chápať ako pretrhnutie niekoľkých vlákien väziva, vznikajúce pri silnejšom došľape alebo pri zdanlivo jednoduchom pohybe. Riziko natrhnutia sa po natiahnutí alebo pri preťažovaní Achillovej šľachy zvyšuje aj pri pohybe, ktorý by nám v prípade zdravého tkaniva vôbec neublížil.
- Roztrhnutie (totálna ruptúra) je úplne pretrhnutie šľachovitých vlákien. Stretávame sa s ním v prípade, že už nepočúvame svoje telo, trénujeme aj napriek bolesti a preťažujeme organizmus. Predchádzajúce zranenia a stav Achillovej šľachy zvyšuje možnosť ďalšieho a vážnejšieho poranenia.
Ako liečiť zranenia Achillovej šľachy
Pri liečbe zápalu je nevyhnutný pokojový režim a dodržiavanie postupov, ktoré sú závislé od dôvodu vzniku zápalu (či ide o osteofyty alebo kalcifikáciu, preťaženie a pod.) V každom prípade je potrebný kľud a regenerácia, prípadne pomáhajú aj ľadové obklady, protizápalové lieky alebo gély.
Natrhnutie riešime pomocou podpätenky (v dlahe, ortéze alebo bandáži), ktorá nám zdvihne pätu, tým skráti Achillovu šľachu a tá sa môže v pokoji zrásť a regenerovať. Liečenie môžeme podporiť liekmi a gélmi proti zápalu a regeneráciou v pokojovom režime. Možné sú aj kolagénové injekcie, ktoré urýchľujú zrastanie, no treba dbať na to, aby bol zákrok vykonaný naozaj bezchybne.
V prípade pretrhnutia Achillovej šľachy je jediná možnosť jej zošitie (sutúra). V tomto prípade je úplne znemožnená chôdza a šport, rekonvalescencia po operatívnom zošití je cca ½ roka, pričom noha musí byť mierne zdvihnutá, pomocou už spomínanej podpätenky doplnenou o kľud a podporné lieky.
Prevencia pred zraneniami
Základnou prevenciou je počúvať svoje telo. Takže ak športovec cíti, že ho niečo bolí, ťahá, nevládze a dostáva kŕče, treba tento problém riešiť napr. zmenou tréningového plánu, záťaže, lepším rozcvičením alebo strečingom.
Dobrým riešením sú aj aktívne bandáže, ktoré obsahujú masážne zóny, vďaka ktorým sa zvyšuje prekrvenie danej oblasti a šľacha sa môže regenerovať rýchlejšie. Zároveň ju fixujú a predchádzajú možným zraneniam.
Vhodný je aj tejp danej oblasti, ak vieme že sme mali zranenie a chceme začať s opätovnou záťažou. Výborné skúsenosti máme aj s určitým druhom doplnkov výživy vo forme tabliet alebo gélu, ktoré sú viaczložkové a vedia telo zásobiť potrebnými látkami na podporu regenerácie.
Treba mať na pamäti, že akákoľvek ruptúra achillovej šľachy sa hojí jazvou. Jazva už nemá také vlastnosti ako zdravé nepoškodené tkanivo, a preto si treba dávať väčší pozor pri športe, aby sme toto miesto nepoškodili opätovne.
Autor: Tomáš Malárik, www.fyzioklinik.sk
Mám záujem o. radu odborníka nakoľko Mam výrastok na. päte pri achilovej slache. Nič mi nepomohlo, rehabilitácia,ožiarenia,razovaa vlna, ešte. Aspoň počula o. zmrazovanii,?uuz. som zúfalá,, ďakujem
Dobry den mam tiez achilovka kohutie ostrohy mam zaujem o odbornika nepomohli mi ziadne procedury ani oziare prosim o radu
Chcem sa poradiť : Mám zápal žíl na nohe zvnútra ako je členok. Nosím dvojitú bandáž . Začala ma už z toho bolieť achilovka , čo mám už robiť ? , ked bandáž mám nosiť skoro až do konca augusta pokým budem mať kontrolu u kožného. Však to je už na zbláznenie ! Prosím ak tu ešte dávate rady , prosím pomôžte mi , odpíšte mi . ďakujem.