Ako zvládnuť predpretekovú etapu a nezblázniť sa
Príprava na bežecké preteky býva pestrá. Za niekoľko týždňov nabeháte kvantum kilometrov počas dlhých behov, zničíte sa na intervalových tréningoch a po behoch v kopcoch vám budú horieť stehná. No pri otázke, čo je na celej príprave najťažšie, vám aj tak väčšina bežcov dá jednotnú odpoveď – predpreteková etapa. Ruku v ruke so zníženým objemom tréningu sa vám totiž do života vkradne aj úzkosť, panika a zlá nálada.
Benefitov, ktoré predpreteková etapa prináša, ste si všetci celkom určite vedomí. Namáhané svalové vlákna dostanú šancu na vyliečenie, telo si urobí extra zásoby glykogénu, teda paliva, a šancu na zotavenie dostane aj váš imunitný systém. Keď ste si však raz navykli na tvrdý tréning a prílev endorfínov, ktorý po ňom nasleduje, počas predpretekovej etapy sa veľmi ľahko môžete cítiť ako narkoman na odvykačke.
Zaujímavé je, že pozitívny prístup počas predpretekovej etapy vedie k pozitívnemu zážitku z pretekov a, naopak, bežci, ktorí sú v dňoch pred pretekmi naladení negatívne, hodnotia negatívne aj preteky samotné. Takže to, ako sa cítite počas predpretekovej etapy, ovplyvní váš pocit v deň D. Kľúčovým faktorom je pritom sebavedomie – či skôr jeho nedostatok. Ak dni pred štartom strávite v chmúrnej nálade, budete spochybňovať svoju prípravu a vlastné schopnosti, tento postoj pretrvá až do dňa pretekov. Ak navyše spochybníte dôležitosť predpretekovej etapy, môže sa ľahko stať, že ju porušíte, čím narušíte proces zotavovania. Bežci, ktorí zostanú naladení pozitívne aj počas „odvykačky“, ktorým neubudne zo sebavedomia a nezabudnú na benefity predpretekovej etapy, skôr preteky odbehnú úspešne a s dobrým pocitom.
Keďže nepokoj, ktorý v človeku predpreteková etapa vzbudzuje, sa nedá celkom eliminovať, je potrebné, aby ste počas nej dávali pozor na svoje duševné nastavenie. Riaďte sa našimi nasledujúcimi radami a predpretekovú etapu by ste mali zvládnuť bez väčšieho zaváhania.
Čo nie: Nevylievajte si zlosť na iných
Čo áno: Svoju rodinu a priateľov vopred varujte, že tesne pred pretekmi možno budete mierne (alebo veľmi) podráždení. Zvýšite tak pravdepodobnosť, že vaše okolie bude voči vám ohľaduplnejšie, keď si bude vedomé toho, ako veľmi sú pre vás dané preteky dôležité. A vy, s vedomím, že sú vaši blízki pripravení odpustiť vám vaše prípadné výlevy, budete pociťovať menší stres. Navyše, tým, že sa im otvoríte a verbalizujete svoju úzkosť, vám pomôže emócie spracovať.
Čo nie: Nefixujte sa na jediný ambiciózny, a tým aj stresujúci cieľ
Čo áno: Stanovte si viaceré ciele, a to vrátane takého, čo nemá nič spoločné s časom. Je v poriadku, že chcete zlomiť svoj osobný rekord, také čosi vás však dostáva pod obrovský tlak. Namiesto toho si stanovte tri ciele: slušný, dobrý a vynikajúci. Slušný cieľ je čosi, čo dokážete splniť bez ohľadu na okolnosti. Dobrý cieľ zahŕňa cieľový čas, ktorý je dosiahnuteľný. No a napokon výborný cieľ je čosi, čo dosiahnete v prípade, že vám budú naklonené všetky hviezdy. Takto budete môcť odštartovať s vedomím, že najhoršie, čo napokon dosiahnete, bude aj tak slušný výkon.
Čo nie: Nemyslite na beh neustále
Čo áno: Prirodzene, vaše sebavedomie zdvihne listovanie v bežeckom denníku, ktorý vám pripomenie, koľko ťažkých tréningov ste úspešne zvládli. Je tiež užitočné prejsť si trasu pretekov, aby ste vedeli, kde na vás číhajú kopce. Ak sa však neustále budete zožierať blížiacimi sa pretekmi, zbytočne si prehĺbite pocity úzkosti. Predpreteková etapa by mala byť obdobím, počas ktorého si odpočinie nielen vaše telo, ale aj myseľ. Ak budete odpočinutí duševne, pobeží sa vám oveľa lepšie. Mali by ste sa teda naučiť rozoznávať medzi pripravenosťou a posadnutosťou. Vopred si naplánujte príjemné aktivity. Prečítajte knihu alebo aj dve a konečne vytrieďte fotky z vlaňajšej letnej dovolenky, aby ste zmysluplne vyplnili čas a zamestnali si ruky aj myseľ.
Čo nie: Nezabúdajte na plány do budúcnosti
Čo áno: Spomeňte si, že týmito pretekmi sa váš život nekončí, a tak by ste mali mať aspoň približnú predstavu o tom, čo by ste chceli podniknúť po nich. Ak budete mať niečo, na čo sa môžete tešiť, pomôže vám to pochopiť, že blížiace sa preteky neznamenajú koniec sveta. Vďaka tomu sa uvoľníte a nebudete sa stresovať ich výsledkom. Je na vás, či sa rozhodnete trénovať na ešte dlhšie preteky, presedláte na istý čas na jógu alebo sa popri behu budete učiť variť.
Čo nie: Neprežierajte sa sacharidmi
Čo áno: Sacharidy jedzte, to áno. Ale s rozumom. Niektorí bežci sa domnievajú, že taniere vrchovato naložené cestovinami im zaručia viac energie na štarte. Priveľa sacharidov však môže spôsobiť nafukovanie a zvýšiť vám hmotnosť. Na kratšie preteky, ktoré absolvujete za menej než 90 minút, nebudete svoju stravu musieť meniť vôbec. Množstvo sacharidov, ktoré konzumujete bežne, by malo na takéto preteky postačovať. Pred dlhšími pretekmi by ste mali prijímať 4,5 až 5,5 gramu na pol kila telesnej hmotnosti na deň.
Napíšte komentár