Polmaratónové trojmedzie

Tento rok sme úspešne odštartovali súťažnú sezónu. Začali sme bleskovým tempom a z našich členov má už 8 ľudí za sebou 46 súťaží z toho 15 zahraničných a 31 tuzemských.

My Malokarpaťáci sme už v okolí známi našimi uletenými výzvami, no teraz sme spáchali niečo symbolické. Ja s Dominikou sme sa registrovali na polmaratóny v hlavných mestách, ktoré si boli kilometrovo veľmi blízke, ale železnou oponou tak vzdialene. Zabehli sme ako prvý Fél Maratón Budapešť, potom nasledoval CSOB Bratislava polmaratón a do tretice Vienna City Halbmarathon. Samozrejme sme na tejto ceste neboli sami a sprevádzali nás aj naši druhovia, lebo všetci sme si podporným tímom.

 Do Budapešti s nami vycestoval Robo už deň pred štartom, aby sme sa stihli odprezentovať a zorientovať v meste. Večer sme vyrazili do mesta obzrieť pamiatky. Budapešť je krásna a Robo usúdil, že čo sa stalo v Budapešti ostane v Budapešti a všetci sme sa zhodli na tom, že každý človek na svete by mal aspoň raz navštíviť toto mesto. Všetkých troch nás na trati zaujala maďarská hudobná kultúra, trubkové kapely, mažoretky a bubeníci v Rakúsko-Uhorskom štýle. Celkovú atmosféru uzatvárala skutočnosť, že s nami stojí na štarte 5300 pretekárov.

CSOB maratón považujeme ako najväčší bežecký sviatok na Slovensku. Tohto eventu sa zúčastňujeme každý rok v rôznych jeho podobách, od mini maratónu cez 10km až po polmaratón. Tento krát nás podporil svojou účasťou opäť Robo a pridal sa k nemu aj Patrik. Atmosféra bola úžasná, napriek obmedzeniam, ktoré ešte boli platne v nasej krajine. Tohto podujatia sa zúčastnilo 5743 bežcov. Bubeníci a DJ stage boli neskutoční ako každý rok. Poňali sme to ako domáci pretek a tak sme si v ňom išli každý za svojim cieľom. Ja som išiel na svoj osobák, Paťo sa snažil naháňať mňa, Dominika mala ciel to zabehnúť pod dve hodiny a Robo mal ciel robiť Dominike garde a všetkým nám to vyšlo dokonale.

Na Vienna Halb Marathon už sme sa postavili len sami dvaja. Na tomto podujatí štartovalo vyše 31 000 pretekárov… Toto číslo bolo neskutočné, užili sme si znečistené toi toi búdky a všetko ostatne čo sa týka tak neskutočnej masy ľudí na jednom mieste. Keďže my sami organizujeme podujatie, ktoré sa astronomicky nepodobá tomu vo Viedni sme všetko prekúsli, pretože chápeme aké je takže všetkým sa zavďačiť. Po úvodnom štarte sme sa vzdali súťažných ambícii, lebo bolo doslova nemožne roztrhnúť masu ľudí a vytvoriť si vlastný bežecký priestor. S Dominikou sme boli necelých 16 hodín po ťažkej cyklistickej časovke, ktorá patrila do UCI Gran Fondo World Series. Precestovali sme za sobotu a nedeľu 550km a spali cca 5 hodín. Dohodli sme sa, že si toto metropolitne podujatie užijeme ako sa medzi bežcami hovorí takzvane na „tepy“. Počas behu sme si pozreli nádherne monumenty prekrásnej Viedne a zmierili sme sa s tým, že to je 21,1km a dve hodiny trvajúca exkurzia.

Po získaní medailí zo všetkých troch podujatí nás nutkalo navštíviť Čunovské trojmedzie, ktoré je jedným zo 157 trojmedzí na celom svete, ale výnimočné históriou železnej opony, ktorá sa dotkla aj našich životov. Mali sme 3 medaile z 3 svetových podujatí a z 3 hlavných miest, ktoré nebolo možné za toho režimu spojiť. Ja, Dominika, Robo aj Paťo sme deti 70tych a 80tych rokov a čo to sme prežili a počuli o tejto dobe. Toto trojmedzie dýcha históriou a určite aj utrpením a náš maličký bežecký čin a medailové svedectvo o tom, že šport ani v tej dobe nepoznal hranice a spájal ľudí po celom svete. Toto trojmedzie bolo inšpiráciou pre náš športový výkon a pre vás dúfame posolstvom aby ste si vedeli užiť svoju slobodu bez ostnatého drôtu, ktorá nie vždy bola samozrejmosťou.

Michal Hošek

O.Z. Malokatpaťáci

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Slider_Widget“][/siteorigin_widget]