Pohľad do zákulisia, alebo zaujímavé čísla a fakty o dianí na 17. ročníku ČSOB Bratislava Marathon

ČSOB Marathon 2022

Prvý postcovidový ročník ČSOB Bratislava Marathon – v klasickom formáte a v tradičnom aprílovom termíne – bol uplynulý víkend znova oslavou športu, pohybu i spolupatričnosti.

Skvelá atmosféra na štarte, na trati i v cieli, spokojní bežci a skvelí Bratislavčania povzbudzujúci popri trati – čo viac si mohli organizátori želať? Azda iba o máličko lepšie počasie, no ani to bežcom, zdá sa, neprekážalo, keďže mnohí sa v cieli tešili z osobných rekordov. Zo zaujímavých čísel spojených so 17. ročníkom ČSOB Bratislava Marathon mali radosť aj organizátori. Zopár z nich ponúkame v nasledujúcom prehľade:

Organizácia podujatia

● Bezproblémový priebeh podujatia zabezpečovalo počas víkendu približne 480 organizátorov vrátane dobrovoľníkov – 290 popri trati (zabezpečovali usmerňovanie bežcov, občerstvovacie stanice, dohliadali na štafetové odovzdávky) a ďalších 150 zabezpečovalo registráciu, úschovňu vecí či pracovalo v priestore štartu a cieľa, zvyšok tvorili členovia samotného organizačného tímu.
● K dispozícii bolo 14 400 litrov vody a 800 kusov banánov, použilo sa 45 000 kusov pohárikov.
● Na bezpečné označenie trate sa použili 3,5 km kovových zábran.
● Organizátori mali pripravených 7400 kusov obálok na štartové čísla.
● V nedeľu pred štartom hlavných disciplín začali organizátori dolaďovať posledné detaily už o 5.00 h ráno, a hoci sa preteky oficiálne skončili o 14.00 h, s úpravou štartového/cieľového priestoru i trate do pôvodného stavu skončil až pol hodinkou po polnoci z nedele na pondelok.

Charita

● Jedno euro zo štartovného zaplateného v detských behoch a suma vyzbieraná zo zálohovania obalov putovali prostredníctvom občianskeho združenia Slniečko na ceste na detskú chirurgiu – takto sa získalo 1250 eur.
● Za každého bežiaceho účastníka podujatia – bolo ich 5743 – prispela nadácia ČSOB sumou 3 eurá pre neziskovú organizáciu Človek v ohrození, ktorá pomáha ľuďom zasiahnutým vojnou na Ukrajine. Celkovú sumu 17 229 eur zaokrúhlil generálny partner na rovných 20-tisíc eur.
● ČSOB podporila i ľudí, ktorí majú zo zdravotných dôvodov obmedzený pohyb, a venovala 15 000 eur rehabilitačnému centrum Adeli.
● V rámci projektu Míľa pre Ukrajinu prispeli bežci na pomoc nášmu východnému susedovi sumou 8357 eur.
● Celkovo sa na podujatí vyzbierala na charitatívne účely neskutočná suma 44 607 eur!

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Účastníci

● Na 17. ročník ČSOB Bratislava Marathon sa prihlásilo 7290 bežcov z 35 krajín.
● Zahraniční účastníci (720) tvorili 10 percent štartového poľa, Bratislavčanov bolo 3245, čo predstavuje 45 percent.
● Beh už nie je len záležitosť mužov, do pohybových aktivít sa zapájajú pravidelne aj dámy – ich podiel bol 40 percent.
● Počty štartujúcich v jednotlivých disciplínach – detské preteky a preteky lezúňov 778, minimaratón a senior walk & run 709, desiatka 913, maratón 508, polmaratón 1715, štafetový maratón 65 štafiet (260 členov) a štafetový polmaratón 215 štafiet (860 členov).
● Spolu teda súťažilo 5743 bežcov, ktorí odbehli dovedna 77 134 km!

Osobnosti

● V polmaratónskej štafete s názvom Country Team ČSOB SK bežal na prvom úseku generálny riaditeľ hlavného partnera podujatia Daniel Kollár, jeho tím skončil časom 1:57:15 h na 78. priečke z 215 štafiet.
● V rovnakej súťaži si štafeta s názvom Team Bratislava s finišmanom, primátorom Bratislavy Matúšom Vallom, vybojovala 122. miesto časom 2:04:00 h.
● Halový majster Európy 2019 na 60 m a slovenský šprintérsky rekordér Ján Volko skončil v minimaratóne na 4,2 km v absolútnom poradí na 30. mieste časom 16:34,6 min, v kategórii mužov do 39 rokov bol 16. a spomedzi všetkých mužov 24.
● Slovenský poslanec Európskeho parlamentu Ivan Štefanec dobehol v polmaratóne ôsmy v kategórii mužov nad 60 rokov (1:42:29 h), celkovo bol z mužov 339.
● Producent, manažér a scenárista Jaro Slávik, známy ako nekompromisný porotca v šou Česko-Slovensko má talent, zvládol polmaratón za 2:20:35 h, v absolútnom poradí ho klasifikovali na 1151. mieste a spomedzi 40 až 49-ročných bol 399.

Propagácia a marketing

● Počas štyroch dní od otvorenia prezentácie až do konca podujatia sa návštevnosť Eurovea vyšplhala k číslu 160 000.
● Organizátori ČSOB Bratislava Marathon pripravili pre médiá 2 tlačové konferencie (24. 3. a 1. 4.), 11 tlačových správ vrátane ČSOB zimnej série, účastníkom rozposlali 8 newsletterov.
● Na sociálnych sieťach (facebook, instagram) zverejnili od začiatku odpočítavania do spustenia registrácie až 149 príspevkov – 119 do začiatku podujatia, 21 priamo počas bežeckého víkendu a 9 po jeho skončení.
● Jeden z príspevkov uverejnených po podujatí – „Tancujúci maratónec na Starom moste“ – sa stal virálnym a videlo ho už viac ako 400 000 ľudí…
● Televízia JOJ Šport odvysielala zo 17. ročníka ČSOB Bratislava Marathon trojhodinový priamy prenos.

Verní maratónci

● Po víkende má klub najvernejších účastníkov ČSOB Bratislava Marathon štyroch členov: Eva Seidlová, Ondrej Székely, Josef Oborný a Dávid Nagy na všetkých 17 ročníkoch podujatia zvládli maratón.
● Piaty do partie mohol byť Alexander Simon, ktorý bol na maratón prihlásený, napokon však absolvoval len jeden okruh – polmaratónsky.
● Na svoj 17. ročník sa tešil aj Milan Vago, ktorý tesne pred maratónom ochorel a celý nešťastný musel štart v Bratislave zrušiť…

Seniori v akcii

● Bratislavský maratón je už roky „senior friendly“, a preto sa doň zapájajú i naši najstarší občania – či už ako bežci alebo dobrovoľníci.
● Najstarší aktívni účastníci boli 87-roční Ladislava Kányaiová a Vladimír Košinár, obaja zvládli minimaratón na 4,2 km (59:13 min, resp. 47:58 min).
● Najstarší polmaratónec Viliam Novák dosiahol výkon 1:54:30 h, najstaršia polmaratónkyňa, 72-ročná Marija Mija Švara zo Slovinska 2:43:50 h.
● Prívlastok najstarší maratónec v cieli patril spomedzi žien 74-ročnej Eve Seidlovej z Tlmáč, ktorá jediná štartovala v kategórii nad 60 rokov (4:46:14), a 76-ročnému Emilovi Trombikovi z Českého Těšína (5:18:54 h).