Piaty ročník Cyrilometodského behu Kolonickým vrchom je pripravený

Kolonica je malá obec v okrese Snina, neďaleko ukrajinskej hranice. Aj sem už dorazil bežecký boom. Myšlienka mladej domácej športovkyne Kamily Chomaničovej sa prvý raz zrealizovala 10. marca 2013. Pôvodne to mal byť naozaj kros v teréne Kolonického vrchu.

Na trati však bol vtedy sneh a ľad. Pretek sa teda bežal na alternatívnej trati v uliciach obce. Bežcom sa trať páčila a tak ju organizátori zachovali, pričom zachovali aj názov. Druhý ročník sa už konal v letnom čase a prijal prívlastok Cyrilometodský podľa sviatku, ktorý slávime 5. júla. Koloničania aj takto vyjadrujú úctu ku svojim koreňom. Výhodou letného termínu je aj lepšie počasie a tak sa dá plne využiť ponuka rekreačno športového areálu Bejvoč. Bežci určite využijú hlavne osvieženie v prírodnom bazéne.

Ešte pred hlavným pretekom sa uskutočnia preteky v mládežníckych kategóriách, ktoré sa zaratúvajú do Východoslovenskej mládežníckej bežeckej ligy. Práve mládež je hlavným cieľom organizátorov tohto preteku. V excentricky ležiacej malej obci ťažko môžeme čakať bežecké preteky s masovou účasťou. Ale povzbudiť k pravidelnému športovaniu mládež to je reálny cieľ.

Trať hlavného preteku pozostáva z dvoch okruhov v uliciach obce a celkovo meria 6,6 km. Rovinatého úseku na nej prakticky niet. Beží sa buď do kopca alebo s kopca. Prínosom trate v uliciach obce je aj to, že pretek budí záujem obyvateľov. Kým úvodného ročníka sa z domácich zúčastnila len samotná zakladateľka preteku, v nedeľu 5. júla 2017 očakávame viecerých domácich športovcov v hlavnom preteku a tiež mnoho detí v mládežníckych kategóriách.

Pavol A. Dubovský