Nordic Walking | Rozhovor s Lukášom Novotným

SP ŠTRBA | NORDIC WALKING

Rozhovor o športovom nordic walkingu s prezidentom Športovej Federácie Nordic Walking Lukášom Novotným

Čo je podľa vás dôležité pre rozvoj nordic walkingu ako športu?

Podľa môjho názoru je dôležité zvýšiť povedomie o nordic walkingu ako zdravom a prístupnom športe pre všetky vekové kategórie. Ďalej je potrebné zvýšiť jeho atraktivitu. Veľa aktivít sa urobilo pre rekreačný, zdravotný a wellness Nordic Walking. Kde ale vidím priestor je športový Nordic Walking a organizovanie pretekov. V každom športe sa venuje pretekaniu zhruba 5% jeho priaznivcov. Týchto 5% robí 90% reklamy a povedomia. Zoberte si na Slovensku napr. Sagana. Vďaka nemu je cyklistika populárny šport a vidíte ľudí oblečených v cyklistických dresoch ako trávia aktívne svoj voľný čas. To očakávame aj od pretekov v Nordic Walking. Ukázať Nordic Walking v atraktívnej forme pre mladú generáciu.

Ako chcete motivovať ľudí, aby sa zapojili do nordic walkingu a stali sa jeho súčasťou?

Propagujeme výhody nordic walkingu pre zdravie a pohodu, ako aj jeho prístupnosť a jednoduchosť. Organizujeme podujatia, ktoré umožnia nováčikom vyskúšať tento šport a naučiť sa správnu techniky. Komunikujeme so školami, pacientskymi organizáciami, lekárskymi združeniami, firmami a ostatnými športovými zväzmi. To že ste sa aj v Čechách s Vašim tímom rozhodli organizovať profi preteky a zapojiť sa svetlovej ligy Nordic walking je ďalší dôležitý krok pre rozvoj Nordic Walking komunity.

Aké máte plány na ďalší rozvoj nordic walkingu v rámci vašej krajiny?

Podporujeme a rozvíjame existujúce nordic walking kluby a združenia, aby sme zabezpečili, že bude k dispozícii dostatok trénerov a školiacich miest pre nových členov. Tréningy pre Inštruktorov a trénerov Nordic Walking budú prístupnejšie a efektívne.

Aké sú hlavné výhody nordic walkingu v porovnaní s inými športmi?

Hlavnými výhodami nordic walkingu sú jeho nízke nároky na vybavenie, prístupnosť pre všetky vekové kategórie a vysoká účinnosť pri trénovaní celého tela. Tiež je to ideálny šport pre zdravotne znevýhodnené osoby, čo ho predurčuje ako aktivátor pohybu a zdravého životného štýlu a pre veľkú skupinu ľudí.

Ako sa plánujete vyrovnať s výzvami, ktoré prichádzajú s organizáciou športových podujatí v súčasnom svete, kde pandémia obmedzila schopnosť stretávať sa a cestovať?

Mojimi prioritami pre celosvetovú komunitu nordic walkingu sú spájanie a komunikácia naprieč organizáciami na celom svete. Mávame stretnutia kde sa bežne stretnú zástupcovia 20 krajín a hľadáme spoločne vízie budúcnosti nordic walking. Športová federácia Nordic Walking na Slovensku je členom najväčšej medzinárodnej federácie a to ONWF. Pre Nordic Walking je kľúčové, aby sa zjednocovali pravidlá pretekov. Na tom aktuálne pracujú zástupcovia všetkých členských krajín. Tiež ma teší spolupráca s Českomoravskou federáciou Nordic Walking. Je prirodzené že v tomto regióne máme blízku spoluprácu a pripravené viaceré spoločné projekty. Vzájomne sa vieme podporiť a učiť od seba. Môj prvý Inštruktorský kurz som absolvoval práve pri Janke Stejskalovej. Tiež spolupracujeme s Jankom Vajčnerom a jeho klubom na Slovácku. Janko nás tiež podporil ako rozhodca na Svetovom poháru na Štrbskom Plese. Jedno kolo Slovenského pohára NW je súčasťou Českých majstrovstiev, čo nás veľmi teší a vidíte teda, že sme otvorení spoluprácam rozvoje Nordic Walking medzinárodne.

Aké sú vaše priority pre rozvoj nordic walkingu v rámci celosvetovej športovej komunity?

Momentálne vidím nordic walking ako rastúci šport s veľkým potenciálom. Má vynikajúce možnosti rozvoja ako prístupný a efektívny šport pre zdravie a pohodu ľudí všetkých vekových kategórií. Máme pripravené nové koncepty, ktoré spustíme čoskoro aj na Slovensku.

Ako hodnotíte momentálny stav nordic walkingu ako športu a aké má podľa vás potenciál do budúcnosti?

Najväčšou výzvou pre nordic walking je zvýšenie jeho povedomia a rozšírenie jeho základne fanúšikov a športovcov, ako aj zlepšenie kvality infraštruktúry pre tréning a súťaže. Najbližšie dva roky máme v pláne integrovať svetové pravidlá do našich slovenských súťaží.

Aké sú najväčšie výzvy, ktorým musí nordic walking čeliť ako šport v súčasnosti a v budúcnosti?

Plánujem podporovať mladých talentov tým, že budem organizovať tréningové kempy a podujatia pre mladých. Máme koncept tréningov aj pre ostatné športové zväzy, pre zaradenie Nordic walkingu do tréningového procesu.

Aké sú vaše plány na podporu a rozvoj mladých talentov v oblasti nordic walkingu?

1,7 miliardy ľudí na svete trpí chronickými ochoreniami , čo je vážnym problémom verejného zdravia populácie. Svetová zdravotnícka organizácia vyzýva krajiny, aby aktíve tento problém riešili.

Aké sú vaše názory na to, ako by mohol nordic walking prispieť k zlepšeniu zdravia a pohody ľudí v súčasnom modernom svete?

Aktívny životný štýl je základným spôsobom, ako im predchádzať a bojovať proti nim. Rehabilitačná chôdza a Nordic Walking sú účinným prostriedkom na dosiahnutie cieľov v oblasti ochrany zdravia.