Nízkotatranská Stíhačka 2019

NTS-title

Preteky jednotlivcov v kategórii ultra trail

10. jubilejná Nízkotatranská stíhačka 2019 už tento víkend

Už tento víkend 20. – 21. júla 2019 sa uskutoční 10. ročník pretekov Nízkotatranská stíhačka. Ide o najstaršie 100-km preteky v kategórii ultra-trail na Slovensku. Preteky sú extrémne náročné – pretekári musia nonstop v limite 25 hodín prejsť 103 km vzdialenosť hrebeňom Nízkych Tatier. Celkové stúpanie je 5740 m. Aktuálny rekord 12h 03min drží Marián Priadka. Stíhačka je zaradená medzi kvalifikačné preteky pre známy Ultra-Trail du Mont-Blanc. Prihlásení sú mnohí známi bežci zo Slovenska aj zahraničia vrátane minuloročných víťazov Slovenskej ultratrailovej ligy (Soňa Kopčoková, Peter Gemeran) či známeho českého triatlonistu a ironmana Petra Vabrouška.

Atraktívna trasa hrebeňom Nízkych Tatier

Trasa vedie z obce Telgárt do obce Šumiac, po modrej turistickej značke na Kráľovu hoľu a ďalej po červenej značke na Čertovicu. Odtiaľ môže z dôvodov ochrany prírody pokračovať iba 100 pretekárov zo 125 štartujúcich. Trasa pokračuje po červenej značke až na Donovaly, s výnimkou zeleno značenej odbočky na útulňu Ďurková. Pozývame fanúšikov extrémneho horského behu, aby prišli povzbudiť pretekárov.

Dôraz na ekológiu

Podujatie prebieha v Národnom parku Nízke Tatry, každý rok sa snažíme zavádzať ďalšie opatrenia priateľské pre životné prostredie a minimalizovať odpad. Na Stíhačke sa nepoužívajú žiadne jednorazové plasty, pretekárom nalievame vodu do vlastných pohárov, ktoré sú súčasťou povinnej výbavy. Nekupujeme balené minerálne vody, polievku naberáme do keramických misiek. Značenie na trati je len na najpotrebnejších miestach, odpad sa separuje hneď na kontrolných stanovištiach.

Hiking.sk

Organizátorom Nízkotatranskej stíhačky je online magazín o horách, ktorý sa už 17 rokov venuje publikačnej činnosti v oblasti turistiky, cykloturistiky, skalolezectva a skitouringu. Je prevádzkovateľom prvej online turistickej mapy  ktorá je najaktuálnejšim zdrojom o turistických chodníkoch na Slovensku.