Národný beh Devín – Bratislava hlási úspešný návrat

Devín-Bratislava-2022

Klenot slovenského športu je po pandémii späť so stovkami bežcov a slovenskými víťazmi

74. ročník najstaršieho slovenského bežeckého podujatia sa po dvoch pandemických rokoch prebudil za účasti dvoch tisícok pretekárov. No a zatiaľ čo v predchádzajúcich ročníkoch sme boli zvyknutí na víťazstvá bežcov z Afriky, či susedného Maďarska, tentoraz prívlastok behu Devín – Bratislava „národný” potvrdili slovenskí víťazi.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Aj takýto bol Národný beh Devín – Bratislava

Svoju históriu odštartoval už v roku 1921, kedy sa ho zúčastnila necelá štyridsiatka bežcov. Popularita podujatia časom rástla, o čom svedčí fakt, že o 90 – 95 rokov neskôr na štarte stálo 5 až 6-tisíc pretekárov. 

Hoci tradičným termínom býval apríl, koronavírus narobil paseku” i v bežeckom kalendári. Predvlani sa nekonal vôbec, vlani na konci novembra len v oklieštenej podobe za symbolickej účasti pretekárov, pre ostatných virtuálne, keď sa niektorí len sami so sebou predierali cestami zapadanými prvým snehom a chýbala im tá správna atmosféra, kedy by ich niekto povzbudil, tiež bežecká socializácia… Azda najväčšou motiváciou bolo, že raz toto divné obdobie skončí a opäť si všetci spoločne zapretekáme a budeme sa tešiť z veľkej bežeckej komunity.

Pre mňa osobne je Národný beh Devín – Bratislava srdcovka, pretože som ním v roku 2014 odštartovala behy na dlhé trate. A bolo rozhodnuté na roky dopredu 🙂 Štartové číslo 6993 mi stále visí na stene a pozriem sa naň vždy, keď zažívam nejakú krízu v mojich bežeckých snoch.

[siteorigin_widget class=“SiteOrigin_Widget_Image_Widget“][/siteorigin_widget]

Najstaršie bežecké podujatie je po pandémii späť vo veľkom

Tento rok sme sa Národného behu Devín-Bratislava dočkali opäť v klasickej podobe. Hoci hranicu 5-6-tisíc bežcov sa nepodarilo dosiahnuť, organizátori hodnotia po predchádzajúcich problematických rokoch aj účasť niečo nad 2000 bežcov ako úspech.

„Tento rok sme nastavili októbrový termín behu ešte na začiatku roka, kedy nik netušil, ako sa vyvinie situácia s koronavírusom. Preto sme sa väčšinu akcií snažili vtesnať do leta a jesene. Nasledujúci termín podujatia v roku 2023 by už mal byť klasicky jarný. Po pandémii však ešte istý čas potrvá, kým sa nám podarí vrátiť veci do normálu. No aj napriek tomu sme nadmieru spokojní s týmto ročníkom. Počasie bolo vynikajúce, ľudia si pretek užili, nemuseli sme riešiť žiadne zdravotné ani organizačné problémy… Teší ma tiež, že tento rok sme za neúčasti afrických bežcov mali po dlhom čase domácich víťazov. Na druhej strane, z okolitých krajín stále registrujeme veľký záujem a účasť nielen na tomto podujatí. Národný beh Devín – Bratislava má svoju tradíciu a myslím si, že v blízkej budúcnosti sa podarí vrátiť k vysokým číslam účastníkov, pretože tento klenot slovenského športu si ich zaslúži,” vyjadril sa Jozef Pukalovič z agentúry Becool, ktorá si podujatie tento rok spoločne so Správou telovýchovných a rekreačných zariadení hlavného mesta SR Bratislava (STARZ), Slovenským atletickým zväzom (SAZ) a Slovenským olympijským a športovým výborom (SOŠV) zobrala pod patronát.

Najstaršie slovenské podujatie bolo tento rok zaradené i do Bežeckého pohára SAZ. Ako predposledné 14. kolo z celkovo 15. súťažných častí. Bežecká elita mala šancu zabojovať o body, ktoré sa pomaly ale isto zrátavajú do finálneho poradia.

Najrýchlejší Slováci premenili premiéru na víťazstvo

Z mužov ako prvý pretrhol cieľovú pásku talentovaný mladý bežec z klubu BK Lysá pod Makytou, Michal Staník. Časomiera ukazovala 35 minút a 27 sekúnd. Za ním finišovali rýchlici” z Bratislavy Radovan Tomeček zo Slávie STU za 36 minút, 15 sekúnd a Marek Lenčéš zo Športového klubu polície za 36 minút, 23 sekúnd. 

„Bol som tu prvýkrát a bežalo sa mi naozaj veľmi dobre. Počasie bolo parádne, aj s chalanmi sa dalo potiahnuť, čiže šlo to naozaj skvele. Čas tiež potešil, hoci ten pre mňa nebol nejaký cieľový. Ďalší rok sa na Národný beh Devín – Bratislava rád vrátim,” vyjadril sa spokojný víťaz.

Zo žien bola najrýchlejšia niekoľkonásobná majsterka Slovenska na 10 kilometrov, či v polmaratóne, Silvia Valová z AK ZVP Lučatín. S traťou dlhou 11,6 kilometra sa borila len 41 minút a 14 sekúnd. „Hoci mi niektorí hovorili, že na tomto preteku pôjdeme zväčša z kopca, nebolo to úplne tak. Na druhej strane mi vyhovovala rovná trať bez zákrut. Dnes sa mi pretekalo výborne. Nohy šli ľahko, tak som sa po 4 kilometroch oddelila a rozhodla sa dôjsť si do cieľa svojím tempom, čo sa mi aj vyplatilo a odmenou mi bolo víťazstvo na týchto historických pretekoch,“ zdieľala svoje dojmy ženská víťazska. Za ňou na druhej a tretej priečke dobehli špecialistka v behu do vrchu, Silvia Schwaiger z Jogging klub Dubnica nad Váhom za 42 minút, 12 sekúnd a majsterka Slovenska v maratóne z roku 2019, Lucia Vlčáková z banskobystrickej Dukly za 42 minút, 37 sekúnd.


Monika Kusendová | foto víťazov |  SITA | Jana Birošová