Napoli City Half marathon 2020

REPORT-NAPOLI-CITY-HALF-MARATHON-2020-TITLE

Mestský polmaratón v Neapole je stále obľúbenejší a k jeho medzinárodnej popularite prispieva aj fakt, že medzi organizátorov patria i Česi. No okrem nich sa tu prebehlo viac ako 60 národností!

Zažite jarný beh pri mori v zime

Siedmy ročník talianskeho bežeckého podujatia, ktoré možno z hľadiska počtu účastníkov prirovnať k bratislavskému ČSOB maratónu, sa niesol v znamení teplého počasia, ale i hrozby koronavíru.

Taliansko-český polmaratón

Pred štartom Napoli City half marathon stojíme už klasicky v rade na toalety. Času je málo, tak sa popritom rozcvičujeme a sledujeme, čo za bežcov to tu dnes máme. Toľko národností. Okrem domácich Talianov aj veľa Francúzov, Nemcov, Poliakov, Angličanov i adeptov na víťazstvo z Kene či Etiópie. Podchvíľou však začujeme aj češtinu. Dôvod je jednoduchý,“ prihovorí sa nám jeden z českých bežcov, ktorý chodí do zahraničia na preteky pravidelne, hlavným partnerom je totižto Runczech a organizátorom Lukáš Petrúsek, pochádzajúci z Prahy, ale žijúci v Neapole.“ Tento človek je obdivuhodný, pretože nielenže preteky pomáha organizovať, ale aj sám behá, napriek vážnemu zdravotnému postihnutiu.

Stovky bežcov, stovky cieľov

Predtým, ako vybehneme, ešte v duchu oceníme dobrú organizáciu, všetko pedantné, pomerne prehľadné, nie ďaleko od seba, dostatok času na všetko. Dostanete balíček s občerstvením pred i po pretekoch, pekné športové vrecko s číslom a tričkom, a ak sa vám podarí dôjsť až do cieľa, i medailu. Organizátori nezabúdajú ani na opatrenia spojené so šíriacim sa koronavírusom. Raz darmo, 60 národností predstavuje určité riziko. Rúška, kontroly zdravotného stavu súťažiacich pred, počas i po polmaratóne. Výstrel zaznie presne o deviatej a stovky bežcov sa vyroja po Kennedyho ulici v ústrety bežeckému dobrodružstvu. Pre niektorých to bude ich prvý polmaratón. Napriklad pre nášho neapolského spolubývajúceho – Brazílčana, ktorý akoby z oka vypadol Ronaldovi, no všetko robí s pokojom Američana. Pre ďalších to bude ich prvý zahraničný pretek. Napríklad pre nás. Tak sa učíme, ako zvládnuť dvojitý adrenalín v spojení cestovania a behu. Pre mnohých iných to bude ich desiaty, dvadsiaty, stý polmaratón do zbierky… Všetci sú však na štarte šťastní a veria, že takí zostanú aj po 21 kilometroch. ?

Napoli City Half marathon  2020

Pestrý víkend v Neapole

Tak ideme na to! Čaká nás prebehnutie centrom, tunelom, nábrežím, historickými časťami mesta a naspäť. Siedmy ročník tohto podujatia mal kapacitu až 7500 bežcov. No nakoniec sa ich zúčastnilo okolo 6000. Okrem polmaratónu si bežci mohli zmerať sily v štafete (2×10 kilometrov) alebo sa deň predtým zabaviť na 2,5 km dlhej trati Family run&friends. Našli sa i takí bežci, čo absolvovali obidva dni.

Od adrenalínu cez kómu do eufórie

Na polmaratónskej trati súťažilo dokopy 1114 žien a 3654 mužov. Začalo sa to fajn, euforicky. Davovka. Krásne mesto. Teplé slnečné počasie a nádherné výhľady na more, Castel dell’ovo, Castel Nuovo, Palazzo reale či historické námestia s kostolmi. Po desiaty kilometer sa ešte cítim v podstate fajn. Jedenásty a dvanásty po obrátke ešte celkom ujde. Ale potom si uvedomím, že adrenalín vyprchal a tempo na 4 minúty pomaly tiež. Takisto si všímam, že v tomto meste su celkom pekné tiahle stúpania, skrývajúce sa za rovinky. Slnko mi praží na hlavu až nezvykle silno na to, že je február, čo mi začína spôsobovať stavy podobné kóme. Všímam si, že už si až tak nevšímam ? Nohy idú silou zotrvačnosti a ja sa už teším na posledný kilometer, keď to budem môcť risknúť úplne so všetkým. Ako vždy. Úplne na doraz! Na predposlednom kilometri ma dobieha kamoška s pokrikom: „Poď, dobehneme to spolu!“ A naozaj za nejakých šesť minút preskočíme cieľovú pásku. Takmer naraz. Sme spokojné, i keď človek vždy chce viac… Ale tak hanbu sme si nespravili. Prvý pretek v zahraničí dopadol celkom obstojne.

Kto bol najrýchlejší v Neapole?

Rekordy dnes priniesli iní. Kým my sme dobehli do cieľa s časom približne 1:39, víťaz Rono Henry z Kene to dal za 1:00:04, čím stanovil nový rekord tohto polmaratónu! Prvá žena, jeho krajanka Cheptoo Viola, bola tiež neuveriteľne rýchla – 21,1 kilometra za 1:06:47, o takom výkone môžeme my bežní smrteľníci len snívať! Ale to, o čom nemusíme len snívať, sú naše športové a dobrodružné plány, plňme si ich a neváhajme nad nimi príliš dlho. Skúste spojiť napríklad cestovanie s behom. Zážitky, výkon, dobrodružstvo. Pre inšpiráciu.


Mgr. Monika Kusendová